مجلس ایران طرح اجرای توافق هسته ای را تصویب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مجلس ایران طرح اجرای توافق هسته ای را تصویب کرد

مجلس شورای اسلامی ایران به طرح اجرای توافق هسته ای این کشور با قدرتهای جهانی رأی مثبت داد. این رأی گیری که در فضای تنش آلودی انجام شد، با اعتراض برخی از نمایندگان مخالف دولت همراه بود.

این نمایندگان، موافقان توافق هسته ای را به نادیده گرفتن استقلال مجلس متهم کرده و رأی مثبت به طرح اجرای توافق هسته ای را تصمیم مشترک رئیس مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی و یکی از مسئولان دفتر علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، می دانند. این در حالی است که به گفته برخی از نمایندگان فراکسیون اکثریت، رئیس مجلس پیش از آغاز رأی گیری، در جلسه ای غیرعلنی از تمایل مسئولان بلندپایه نظام به تصویب سریع این طرح خبر داده بود.

دولت ایران سه ماه پیش و در قالب «برنامه جامع اقدام مشترک» با گروه موسوم به «پنج به علاوه یک» (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) به توافق رسیده بود. این توافق بعدتر به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید و مجلس نمایندگان آمریکا نیز نتوانست دولت آمریکا را از اجرای آن منع کند.

بر اساس این توافق، ایران برنامه های هسته ای خود را محدود کرده و با بازرسی های نظارتی بیشتری موافقت می کند. در مقابل، تحریم های آمریکا و سازمان ملل علیه ایران به مرور لغو می شوند و این کشور به دارایی های مسدود شده اش دسترسی پیدا می کند. این تحریم ها به دلیل اصرار ایران بر غنی سازی هسته ای، ممانعت از بازرسی های آژانس بین المللی نیروی اتمی و سرپیچی از اجرای قطعنامه های سازمان ملل وضع شده بود.