مجلس ایران طرح اجرای توافق هسته ای را تصویب کرد

مجلس ایران طرح اجرای توافق هسته ای را تصویب کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مجلس شورای اسلامی ایران به طرح اجرای توافق هسته ای این کشور با قدرتهای جهانی رأی مثبت داد. این رأی گیری که در فضای تنش آلودی انجام شد، با اعتراض برخی

مجلس شورای اسلامی ایران به طرح اجرای توافق هسته ای این کشور با قدرتهای جهانی رأی مثبت داد. این رأی گیری که در فضای تنش آلودی انجام شد، با اعتراض برخی از نمایندگان مخالف دولت همراه بود.

آگهی

این نمایندگان، موافقان توافق هسته ای را به نادیده گرفتن استقلال مجلس متهم کرده و رأی مثبت به طرح اجرای توافق هسته ای را تصمیم مشترک رئیس مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی و یکی از مسئولان دفتر علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، می دانند. این در حالی است که به گفته برخی از نمایندگان فراکسیون اکثریت، رئیس مجلس پیش از آغاز رأی گیری، در جلسه ای غیرعلنی از تمایل مسئولان بلندپایه نظام به تصویب سریع این طرح خبر داده بود.

دولت ایران سه ماه پیش و در قالب «برنامه جامع اقدام مشترک» با گروه موسوم به «پنج به علاوه یک» (پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) به توافق رسیده بود. این توافق بعدتر به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید و مجلس نمایندگان آمریکا نیز نتوانست دولت آمریکا را از اجرای آن منع کند.

بر اساس این توافق، ایران برنامه های هسته ای خود را محدود کرده و با بازرسی های نظارتی بیشتری موافقت می کند. در مقابل، تحریم های آمریکا و سازمان ملل علیه ایران به مرور لغو می شوند و این کشور به دارایی های مسدود شده اش دسترسی پیدا می کند. این تحریم ها به دلیل اصرار ایران بر غنی سازی هسته ای، ممانعت از بازرسی های آژانس بین المللی نیروی اتمی و سرپیچی از اجرای قطعنامه های سازمان ملل وضع شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا خواهان کاهش تنش با ایران است؟ یا گزینه «خرید زمان» مطرح است؟

گزارش نیویورک تایمز از توافق «غیرمکتوب» ایران و آمریکا؛ تهران و واشنگتن چه تعهداتی داده‌اند؟

معاون وزیر خارجه ایران در ابوظبی با طرف‌های اروپایی عضو برجام دیدار کرد