رهبر استقلال طلبان کاتالونیا به دادگاه فراخوانده شد

رهبر استقلال طلبان کاتالونیا به دادگاه فراخوانده شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دادگاه عالی کاتالونیا، آرتور مس، رئیس دولت محلی این منطقه را برای پاسخگویی به سوالاتی در مورد همه پرسی سال گذشته احضار کرده است. رهبر استقلال طلبان

آگهی

دادگاه عالی کاتالونیا، آرتور مس، رئیس دولت محلی این منطقه را برای پاسخگویی به سوالاتی در مورد همه پرسی سال گذشته احضار کرده است. رهبر استقلال طلبان کاتالونیا از سوی این دادگاه به «نافرمانی مدنی» متهم شده و روز پانزدهم اکتبر در مقابل دادگاه عالی این منطقه حاضر خواهد شد.

استقلال طلبان، این اقدام دادگاه را سیاسی و در ادامۀ تلاشهای دولت محافظه کار ماریانو راخوی برای جلوگیری از استقلال کاتالونیا می دانند.

جوزپه رول، یکی از رهبران حزب «همگرایی دموکراتیک کاتالونیا» در این باره می گوید: «آنها تلاش می کنند حالا که نتوانسته اند در صندوق های رای پیروزی کسب کنند، از طریق دادگاه به پیروزی برسند. این اتهام، رئیس کاتالونیا را از سطح کشوری به فردی در سطح بین المللی تبدیل می کند.»

اقدام دادگاه عالی کاتالونیا به فاصلۀ دو روز از انتخابات پارلمان این منطقه صورت می گیرد که در جریان آن، آرتور مس در راس استقلال طلبان به ۷۲ کرسی این پارلمان دست یافت.

آلبرت ریورا، رهبر حزب شهروند که مخالف استقلال کاتالونیاست، در این باره می گوید: «ما قصد نداریم همانند دیگران، در نحوۀ عملکرد قانون اساسی کشور مداخله کنیم. اگر کسی برای پاسخگویی از طریق قانون فراخوانده شود، من فکر می کنم برای این است که جرائمی در پشت [ماجرا] وجود دارد.»

با اینحال، مصونیت سیاسی آرتور مس مانعی برای محاکمۀ وی به اتهام تلاش برای برقراری یک همه پرسی غیرقانونی است. این همه پرسی در روز نهم نوامبر سال گذشته در کاتالونیا برگزار شد اما دادگاه قانون اساسی اسپانیا این همه پرسی را غیرقانونی اعلام کرده بود.

جوردی ماتاس، تحلیلگر و استاد دانشگاه در این باره می گوید: «آرتور مس قرار است عضو پارلمان این منطقه بشود و به عنوان نماینده از مصوینت برخوردار است. این دادگاه برای اینکه بتواند وی را به طور رسمی متهم کند، به همراهی پارلمان نیاز دارد.»

در همه پرسی برای استقلال کاتالونیا، ۸۰ درصد از مردم این منطقه به جدایی از اسپانیا رای مثبت داده بودند. دادگاه قانون اساسی اسپانیا می گوید اقدام رئیس محلی کاتالونیا به تمامیت ارضی این کشور مربوط می شود و وی در مورد مساله ای دست به برگزاری همه پرسی زده که در حوزۀ صلاحیت وی نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه آنچه باید درباره انتخابات پارلمانی کاتالونیا بدانید

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد

در پی آتش‌سوزی در ۲ ساختمان در شهر والنسیای اسپانیا دست‌کم ۴ نفر جان باختند