آیا کاتالونیا در مسیر استقلال قرار گرفته است؟

آیا کاتالونیا در مسیر استقلال قرار گرفته است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود این حقیقت که گروههای طرفدار جدایی کاتالونیا از اسپانیا توانسته اند صاحب ۷۲ کرسی در پارلمان شوند، همچنان عدم قطعیت بر فضای این منطقه حاکم است

آگهی

با وجود این حقیقت که گروههای طرفدار جدایی کاتالونیا از اسپانیا توانسته اند صاحب ۷۲ کرسی در پارلمان شوند، همچنان عدم قطعیت بر فضای این منطقه حاکم است.

حزب «همه با یکدیگر» که صاحب ۶۲ کرسی شده نتوانسته اکثریت مطلق را در پارلمان به دست آورد و باید برای تشکیل دولت منطقه ای با حزب چپ افراطی «اتحاد مردمی» که دارای تنها ۱۰ کرسی است، ائتلاف کند و این در حالی است که حزب «اتحاد مردمی» با مدیریت آرتور مس، رئیس کنونی دولت کاتالونیا بر دولت آینده، مخالف است.

آرتور مس، رئیس کنونی دولت کاتالونیا می گوید: «ما نیاز به پیدا کردن ۷۲ نماینده داریم که بتوانند با یکدیگر یک نقشه راه را تهیه کنند. نقشه ای که ما را به سمت اعلام دولت کاتالونیا هدایت کند.»

مردم کاتالونیا نظرات مختلفی درباره این تحولات دارند.

یکی از ساکنان می گوید: «اگر رهبران حزب اتحاد مردمی با برنامه های سیاسی و عقاید آرتور مس موافقت کنند دیگر نمی توانند در قدرت باقی بمانند و پس از آن، وضعیت در کاتالونیا بسیار حساس و سخت خواهد شد.»

با این وجود، آنهایی که به حزب «همه با یکدیگر» رای داده اند، تردید کمتری نسبت به آینده ندارند. یکی از این افراد می گوید: «وضعیت سخت خواهد شد اما ما به هدفمان می رسیم. ما نمی توانیم به این شرایط ادامه دهیم.»

نباید فراموش کرد که پنجاه درصد کاتالانها به احزاب مخالف جدایی این منطقه از اسپانیا رای دادند. یکی از این کاتالانها می گوید: «موضوع استقلال، منطقی نیست اما اگر آنها بخواهند کشور را تقسیم کنند، ما چه کاری می توانیم بکنیم.»

به این ترتیب پیروزی ائتلاف استقلال طلبان در انتخابات پارلمانی منطقه کاتالونیا، آینده سیاسی در این منطقه و نیز در اسپانیا را با سوالهای متعددی مواجه کرده است.

در همین ارتباط خبرنگار یورونیوز با لوئیس باستس، معاون سردبیر نشریه ال پائیس و مدیر منطقه ای این نشریه در کاتالونیا گفتگو کرده است.

یورونیوز: ائتلاف پیروز در انتخابات در مرحله بعد چه خواهد کرد؟

لوئیس باستس: با نتیجه به دست آمده در انتخابات می توان تصور کرد که ائتلافِ «همه با هم برای آری» سعی خواهد کرد دولتی به ریاست آرتور مَس تشکیل دهد. به نظر می آید حزب چپ جمهوریخواه و حزب همگرایی دمکراتیک کاتالونیا به واسطه فهرست مشترکی که ارائه کردند در فکر تشکیل یک نظام دولتی خاصی بودند. حالا مسئله کسب اکثریت پارلمانی مطرح است و آنها تنها با آراء و یا با کنار کشیدن حزب چپگرای «اتحاد مردمی» می توانند آن را بدست آورند. من فکر می کنم این مشکل به زودی حل می شود . حزب «اتحاد مردمی» تشکلی است که تاکنون در بسیاری از مواقع رای خود را مهندسی کرده است یعنی با توجه به خط مشی اصلی خود در حمایت از استقلال و مخالفت با آرتور مس به خصوص درباره کاهش بودجه و فساد مالی، با اتخاذ موضعی بسیار دقیق تصمیم می گیرد چگونه رای دهد و یا به کلی از رای دادن امتناع کند. این است آنچه از نظر من در مرحله بعد اتفاق می افتد.

یورونیوز: این نتایج چه تاثیری بر انتخابات عمومی ماه دسامبر خواهد گذاشت؟

لوئیس باستس: این انتخابات پیامی بسیار قوی برای افکار عمومی اسپانیا به همراه داشت. آنها به حزب مردم که بخش مهمی از مشکل را تشکیل می داد، گفتند که قادر نیست با این مسئله مقابله و یا آن را حل کند بلکه برعکس، تغییردر حال شکل گیری است و نیروی جدیدی موسوم به «حزب شهروندی» در کاتالونیا از حمایت زیادی برخوردار است به گونه ای که خود را به عنوان نخستین حزب اپوزیسیون مطرح کرده و قادراست خود را به دیگر نقاط اسپانیا تحمیل کند. این نیروی جدید دست کم بخشی از راه حل را تشکیل می دهد. نتیجه این انتخابات برای حزب مردم و ماریانو راخوی یک شکست واقعی است، چه از جنبه شیوه و روح مدیریتی و چه از نظر پیام هایی که برای کاتالونیا ارسال می کردند.

یورونیوز: با مسئله اروپا چگونه برخورد خواهد شد؟

لوئیس باستس: فکر می کنم با در نظر گرفتن مسائل مربوط به اروپا و مسائل بین المللی بسیار دشوار بتوان رویکرد دولتها و نهادها را با توجه به اینکه این یک مسئله درونی است، تغییر داد. با توجه به انتخابات عمومی ماه دسامبر، تغییر آرایش اکثریت که در حال شکل گیری است و نیز تغییردولت در سطح گسترده که کاتالان محور اصلی آن خواهد بود، فکر نمی کنم رویکرد دولتها و نهادهای اروپایی در این خصوص دستخوش تغییرات محسوسی شود.

یورونیوز: ما از سیاست و اقتصاد حرف زدیم. اما تاثیر عاطفی و احساسی این انتخابات کدام است؟

لوئیس باستس: حزب مردم در وهله نخست مشکلاتی از جنس احساسی و عاطفی را که بر اثر مدیریت ناکارآمد یک مناقشه ایجاد شده بود در نظر گرفت. مناقشه ای که منافع زیادی در آن دخیل بود. مزیت این منافع این بود که قابل سنجش و نیز قابل مصالحه بودند و برخورد احساسی با آنها غیرممکن بود. فکر می کنم احتمالا زخم ها و تالمات عمیقی وجود دارد اما اگر بتوانیم به تشریح این مناقشه از بعد کمی و با نگاه به منافع، قابلیتها و مواضع حقوقی بپردازیم به سرعت خواهیم توانست به نتیجه برسیم. هنوز زمان کافی برای ترمیم احساسات ضربه خورده وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه آنچه باید درباره انتخابات پارلمانی کاتالونیا بدانید

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است