انتخابات منطقه ای کاتالونیا؛ چالشی مهم برای جدایی طلبان و دولت اسپانیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات منطقه ای کاتالونیا؛ چالشی مهم برای جدایی طلبان و دولت اسپانیا

یکشنبه انتخابات منطقه ای برای گزینش نمایندگان پارلمان کاتالونیا برگزار می شود. انتخاباتی که در نگاه اول کم اهمیت به نظر می رسد اما درست برعکس؛ در صورت پیروزی قاطع هواداران استقلال، روند جدایی کاتالونیا از اسپانیا و برگزاری همه پرسی احتمالی به واقعیت نزدیک می شود.

بی دلیل نبود که جمعه آرتور ماس رییس منطقه کاتالونیا و یکی از طراحان اصلی همه پرسی استقلال در میان هوادارانش به زبان کاتالان گفت: “دیدار ما پای صندوقها خواهد بود. رایی که این بار ما را بسوی رفاه اقتصادی، عدالت اجتماعی، همبستگی و فرصتهای برابر رهنمون می کند. این رای امید است، برای پروژه ای مشترک، برای انسانیت و برای آزادی. زنده باد کاتالونیا.”

آمارموسسات نظرسنجی نشان می دهند که احزاب مخالف مادرید و حامیان استقلال از جمله ائتلاف استقلال طلبان و کمونیستها بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد کرسیهای پارلمانی را از آن خود می کنند. رای اکثریتی که مادرید و نخست وزیر اسپانیا ماریانو راخوی را نگران کرده است.

راخوی با انتقاد از سران استقلال طلب خطاب به آنها می گوید: “چرا واقعیت را نمی گویید؟ در صورت استقلال روابط با اتحادیه اروپا را چه می کنید؟ چه کسی حقوق و سوبسیدهایتان را پرداخت خواهد کرد؟ چه بلایی بر سر حقوقتان در اروپا در مقام یک اروپایی می آید؟ چه بلایی بر سر صادراتتان خواهد آمد؟ چه کسی حقوق بازنشستگان را پرداخت خواهد کرد؟ چگونه به بازارها راه پیدا می کنید؟ چرا اینها را برای مردم در کاتالونیا توضیح نمی دهید.”

احزاب جدایی طلب در کاتالونیا امیداورند تا در صورت کسب رای اکثریت در این انتخابات بتوانند تا سال ۲۰۱۷ همه پرسی استقلال این منطقه از اسپانیا را اجرایی کنند.