Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت کامرون از عملیات پهپاد بریتانیایی در سوریه دفاع کرد

دولت کامرون از عملیات پهپاد بریتانیایی در سوریه دفاع کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت بریتانیا ضمن دفاع از عملیات پهپاد بریتانیایی علیه مواضع داعش در سوریه می گوید این حملات برای از بین بردن داعش و جلوگیری از اقدامات ترویستی این

آگهی

دولت بریتانیا ضمن دفاع از عملیات پهپاد بریتانیایی علیه مواضع داعش در سوریه می گوید این حملات برای از بین بردن داعش و جلوگیری از اقدامات ترویستی این گروه ضروری است.

این اظهارات پس از کشته شدن دو عضو گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در سوریه و فاش شدن این عملیات در رسانه ها مطرح می شود.

روز گذشته و پس از اعلام خبر عملیات بریتانیا مبنی بر اعزام این پهپاد به منظور حمله به اتومبیل حامل این دو عضو داعش، وزیر دفاع بریتانیا بر تکرار چنین عملیاتی تاکید کرد.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا در این باره گفت: «این اقدام را هر بار که ضرورت داشته باشد و چارۀ دیگری برای جلوگیری از حملات نظامی نداشته باشیم، انجام خواهیم داد. وقتی این اقدامات صورت بگیرد پس از آن به پارلمان اطلاع خواهیم داد همانطور که روز گذشته نخست وزیر به پارلمان آمد و در مورد شرایط آن توضیح داد.»

بسیاری از سازمان های غیردولتی به این اقدام دولت بریتانیا مبنی بر حملۀ پهپاد بریتانیایی در روز بیست و یکم ماه اوت و در منطقۀ «رقه» در سوریه، اعتراض کرده اند.

کیت کریگ عضو یک سازمان بریتانیایی مدافع حقوق بشر (Reprieve) در واکنش به این اقدام دولت بریتانیا بدون اطلاع پارلمان می گوید: «کافی نیست که به پارلمان بیایند و بعد از عملیات قتلی که توسط دفتر نخست وزیری برنامه ریزی شده است، به ما بگویند همه چیز خوب پیش رفته است.»

دولت بریتانیا می گوید این هواپیمای بدون سرنشین توانسته است با موفقیت اتومبیل حامل راحول امین و ریاد خان، دو تن از اعضای سرشناس و بریتانیایی داعش را هدف قرار بدهد که در نتیجۀ آن این دو نفر کشته شده اند. فرد سومی نیز در خوردوی حامل این دو عضو داعش بوده است که هنوز هویت وی مشخص نیست.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که برای توضیح در این مورد روز دوشنبه به پارلمان بریتانیا فراخوانده شده بود، ضمن دفاع از این عملیات اطمینان داده است که هیچ فرد غیرنظامی در جریان حملۀ این هواپیمای بدون سرنشین کشته نشده است. وی همچنین تاکید کرده است عملیات صورت گرفته توسط این پهپاد در قالب ائتلاف بین المللی سرکوب داعش نبوده و برای جلوگیری از اقدامات نظامی علیه بریتانیا توسط داعش و به طور مستقل توسط این کشور انجام گرفته است.

نخست وزیر بریتانیا همچنین از موافقت دادستانی کل این کشور با عملیات صورت گرفته خبر داده است.

این نخستین عملیات نظامی و هوایی است که ارتش بریتانیا علیه داعش و بویژه علیه دو تن از شهروندان بریتانیایی پیوسته به این گروه اسلامگرای تندرو خارج از مرزهای این کشور صورت می دهد.

به گفتۀ دولت بریتانیا و به استناد اطلاعات بدست آمده، این دو عضو بریتانیایی داعش که از مدتها پیش در سوریه به سر می برند در حال عضوگیری برای داعش و برنامه ریزی برای انجام حملات تروریستی در خاک بریتانیا بوده اند.

بریتانیا در حال حاضر در ائتلاف سرکوب داعش حضور دارد اما بر اساس مجوز پارلمان این کشور تنها می تواند در حملاتی که علیه مواضع این گروه در عراق صورت می گیرد، شرکت کند. نخست وزیر این کشور درصدد است مشارکت در ائتلاف بمباران مواضع داعش در سوریه را در نشست آیندۀ پارلمان بریتانیا به بحث بگذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بیتل داعشی» در بریتانیا به ۸ سال زندان محکوم شد

ایمیل‌های وزارت دفاع بریتانیا بجای پنتاگون به آدرسی در کشور مالی ارسال شد؛ لندن بررسی می‌کند

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی