Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا تصویر آیلان خردسال وجدان سیاستمداران را بیدار خواهد کرد؟

آیا تصویر آیلان خردسال وجدان سیاستمداران را بیدار خواهد کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آب های مدیترانه نخستین گذرگاه و سواحل ایتالیا و یونان مقصد اولیه پناهجویانی بود که از خشونت و فقر می گریختند تا با ورود به قاره سبز خود را به ساحل

آگهی

آب های مدیترانه نخستین گذرگاه و سواحل ایتالیا و یونان مقصد اولیه پناهجویانی بود که از خشونت و فقر می گریختند تا با ورود به قاره سبز خود را به ساحل امن نجات برسانند.

جزایر لزبوس و کوس در یونان دیگر ظرفیت پذیرش این حجم از مهاجر را ندارند. بیش از دویست و سی هزار مهاجر از ابتدای سال جاری وارد یونان شده اند. مسیر زمینی آنها برای رسیدن به شمال اروپا با موانع و دشواری های بسیاری مواجه شده است.

بحران در حالی ابعاد گسترده و فاجعه آمیز به خود می گیرد که سران اروپا همچنان بر سر حل آن دچار اختلافات شدید هستند. آلمان تنها کشوری است که بسیار بازتر با این مسئله برخورد کرده است. دولت برلین روز جمعه اعلام کرد کمک به یونان برای مقابله با این بحران را دو برابر خواهد کرد. اما رویکرد متفاوت برخی کشورها باعث دامن زدن بیشتر به اختلافات و افزایش نگرانی ها برای دستیابی به یک راه حل جامع و پایدار شده است.

پارلمان مجارستان پیشنهاد دولت این کشور را در باره سخت تر کردن تدابیر امنیتی در مرزها و تعیین مجازات زندان برای مهاجرت غیر قانونی تصویب کرده است. پاریس و برلین پیشنهاد سهمیه بندی مهاجران در بین کشورهای اروپایی را مطرح کرده اند و کمیسیون اروپا خواهان اقدام جمعی اعضا برای رسیدن به یک راه حل مشترک است.

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه که کشورش به محل ترانزیت پناهجویان برای رسیدن به سواحل یونان تبدیل شده روز پنجشنبه ضمن انتقاد از عملکرد کشورهای توسعه یافته در قبال مهاجران، خواستار حساسیت بیشتر محافل جهانی نسبت به این بحران شد. اما پرسش بسیار مهم این است که بهای این ناهماهنگی و یا شاید غفلت و سهل انگاری را که چه کسانی می پردازند؟

گیزم آدال خبرنگار یورونیوز در باره یکی از بزرگ ترین بحران های انسانی بعد از جنگ جهانی دوم، با متین چوراباتیر، رئیس مرکز پژوهش های پناهندگی و مهاجرت در آنکارا گفتگو کرده است.

یورونیوز: « تصویر آیلان کردی، پسربچه سوری که جسدش در ساحل بودروم ترکیه پیدا شد موجی از اندوه و خشم را در تمام دنیا به وجود آورد. بعد از این رویداد، آیا فکر می کنید که مسئولان بالاخره تصمیم مشخصی در این زمینه می گیرند؟

متین چوراباتیر: «امیدوارم. ما امید داریم همان طور که این اندوه برای همیشه در سینه مان می ماند، تصمیم گیرندگان نیز راه حل های دائمی برای این مشکل بیایند. آنها باید یک راه حل جدی در پیوند با حقوق بشر و حقوق پناهندگان پیدا کنند و برای این کار نیز باید پیش از هر چیز بر یک تعامل بین المللی تمرکز داشته باشند.

یورونیوز: «شما سال ها سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بودید. به نظر شما به عنوان کارشناس، اروپا و سایر کشورهای دنیا باید چکار کنند؟ راه حل مناسب کدام است؟»

متین چوراباتیر: «در حال حاضر بار سنگین سوریه بر دوش همسایگانش یعنی ترکیه، لبنان و اردن است. ترکیه به مدت طولانی پذیرای دو میلیون از چهار میلیون پناهنده سوری بوده است. این مسئله تنش های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را به وجود می آورد. بار سنگینی است که هیچ کشوری، حتی بزرگترین و ثروتمندترین کشور هم نمی تواند آن را مدیریت کند. اگر به کشورهای اروپایی نگاهی بیندازیم، می بینیم که مثلا بریتانیا تنها درخواست پناهندگی ۲۱۶ سوری را پذیرفته است. این آمار ممکن است دقیق نباشد، اما بر اساس گزارش سازمان ملل، تعداد کل درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۴ به ۸۹۰ هزار پرونده رسید که دومین موج بزرگ مهاجرت از ۱۹۹۰ تا کنون را نشان می دهد. کشورهای همسایه سوریه، به ویژه ترکیه بار بزرگی را به دوش می کشند. تصمیم گیرندگان در هنگام چاره اندیشی باید این را هم در نظر داشته باشند. آنها برای پرهیز از هر گونه اختلاف نظر باید همگی با یک زبان و با یک هدف مشترک بر سر میز گفتگو بنشینند.»

یورونیوز: «با توجه به افزایش چشمگیر آمار پناهجویان و نیز با توجه به این که افکار عمومی اروپا تحت تأثیر این واقعه دردناک قرار گرفته است، آیا فکر می کنید مقامات اروپا بالاخره برای توقف جنگ در سوریه راه حل پایداری پیدا می کنند؟»

متین چوراباتیر: «شورای امنیت سازمان ملل که در چنین شرایطی وظیفه پاسداری از صلح را دارد، هنوز قدمی برنداشته و نشان داده که همچون در بحران های گذشته، این بار نیز کارآیی ندارد. مهم ترین وجه این داستان غم انگیز، وجه سیاسی آن است که باعث بحران پناهندگی شده است. شوربختانه غرب، شورای امنیت، روسیه و چین تا به امروز نتوانسته اند یا شاید اصلا نخواسته اند راه حلی بیابند. دست کم بعد از کشته شدن آن پسربچه خردسال، سیاستمداران می بایست اقدام جدی تری انجام می دادند، نه این که فقط اشک هایشان را جلو دوربین نشان بدهند. این اقدامات جدی باید بر مسائل انسانی، حقوق بشر و اصول قانون پناهندگی متمرکز شود تا بتوان به راه حل های دائمی دست یافت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرار مغزها؛ معضل جدید آینده ترکیه

پس از روس‌ها و اوکراینی‌ها؛ ایرانیان سال گذشته میلادی بیشترین مجوز اقامت در ترکیه را دریافت کردند

جنگ اوکراین در کانون نشست بزرگ رهبران اروپا در بریتانیا