دو کره موقتا آشتی کردند

دو کره موقتا آشتی کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سرانجام پس از چند روز تنش و مذاکرات میان کرۀ شمالی و کرۀ جنوبی، مقامات دو کشور روز دوشنبه توافقی را امضا کردند. همزمان با این مذاکرات که از روز شنبه

آگهی

سرانجام پس از چند روز تنش و مذاکرات میان کرۀ شمالی و کرۀ جنوبی، مقامات دو کشور روز دوشنبه توافقی را امضا کردند. همزمان با این
مذاکرات که از روز شنبه و با حضور مقامات عالیرتبۀ نظامی دو کشور آغاز شده بود، تهدیدات نظامی دو کشور علیه یکدیگر نیز ادامه داشت.

تنش جدید میان سئول و پیونگ یانگ در پی انفجار یک مین در ابتدای ماه اوت و تبادل آتش در مرز دو کشور آغاز شده است. پیونگ یانگ کار گذاشتن مین های ضد نفر در مرز حائل میان دو کشور را تکذیب می کند اما مقامات کرۀ جنوبی اصرار دارند این کشور به خاطر انفجار این مین که منجر به قطع عضو دو سرباز کرۀ جنوبی شده است، عذرخواهی کند.

کیم کوان جین، رئیس سازمان امنیت ملی کرۀ جنوبی در یک کنفرانس خبری در این مورد گفت:«کرۀ شمالی تاسف خود را از سانحۀ انفجار یک مین در منطقۀ حائل نظامی که منجر به جراحات دو سرباز کره جنوبی شد، اظهار می دارد. سئول نیز با همسایۀ شمالی خود به توافق رسیده است که به انتشار پروپاگاندای خود علیه پیونگ یانگ خاتمه بدهد. کرۀ شمالی آماده است که به حالت جنگی برقرار شده خاتمه دهد.»

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل از این توافق استقبال کرده است و مقامات آمریکایی نیز از آن با عنوان «نشانۀ امید برای کاهش تنش در این منطقه» نام برده اند.

در پی انفجار این مین، مقامات سئول تبلیغات سیاسی از طریق بلندگوهای عظیم در مرز دو کشور را علیه همسایۀ شمالی خود پس از نزدیک به یازده سال از سر گرفتند که خود موجب افزایش این تنش شد. کیم اونگ جون، رهبر کرۀ شمالی تهدید کرده بود در صورتیکه کرۀ جنوبی به کار این بلندگوها خاتمه ندهد و تبلیغات خود را متوقف نکند، جنگ علیه این کشور ار آغاز خواهد کرد. رهبر کرۀ شمالی همچنین وضعیت منطقۀ مرزی میان دو کشور را حالت نیمه جنگی اعلام کرده و نیروهای نظامی این کشور را در مرز کرۀ جنوبی به حالت آماده باش در آورده بود.

دو کشور همچنین توافق کرده اند دیداری میان خانواده های جدا شدۀ کره ای در نتیجۀ جنگ دو کره و مسدود شدن مرزها میان دو همسایه در ماه سپتامبر برگزار شود.

این مذاکرات روستای پانمونجوم برگزار شد. دو کشور ۶۵ سال پیش و در خاتمۀ جنگ سه ساله توافق آتش بس را در همین روستا امضا کردند. مذاکرات اخیر، مهم ترین مذاکرات میان دو کشور طی یکسال گذشته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت در شبه‌جزیره کره:ده روز پس از کره‌شمالی، ماهواره جاسوسی کره‌جنوبی باکمک ایلان‌ماسک به فضا رسید

برگزاری «مانور حمله هسته‌ای» در کره شمالی در اعتراض به رزمایش مشترک آمریکا و متحدانش

تهدید کره جنوبی: استفاده پیونگ یانگ از سلاح هسته‌ای پایان رژیم کیم جونگ اون را رقم خواهد زد