روزانه صدها مهاجر اغلب سوری وارد جزیره کوس یونان می شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روزانه صدها مهاجر اغلب سوری وارد جزیره کوس یونان می شوند

هر روز صدها مهاجر و پناهجو با قایق های بادی از ترکیه وارد جزیره کوس یونان می شوند. فاصله چند کیلومتری این جزیره با ترکیه و آب های آرام دریای اژه در تابستان، کوس را به مقصدی ایده آل برای پناهجویان اغلب سوری تبدیل کرده است.

در دو ماه اخیر بطور میانگین روزانه حدود ۷۰۰ مهاجر وارد این جزیره و جزایر کوچک پیرامون آن شده اند.

مصطفی و دوستش دو تن از این پناهجویان سوری هستند. آنها که از رسیدن به خاک اروپا خوشحالند می گویند «چهار ساعت طول کشیده است تا خود را از ترکیه به یونان برسانند و بسیار خسته اند.»

دولت یونان برای کنترل بی نظمی های موجود، کشتی مسافربری ونزیزلوس را برای اسکان موقت پناهجویان به جزیره کوس گسیل کرده است. این کشتی ۲۵۰۰ پناهجو را از این جزیره به آتن، پایتخت، منتقل خواهد کرد.

محمود جوان سوری دیگری است که با اشاره به جنگ داخلی ویرانگر در کشورش، ضمن تشکر و قدردانی از کشورهای اروپایی می گوید «می خواهیم به اروپا، به آلمان برویم.»

گروه دیگری از سوری ها که امروز وارد جزیره کوس شدند گفتند تصمیم دارند از طریق خاک یونان خود را به مجارستان برسانند.

سوری هایی که از جنگ و ویرانی می گریزند در مقایسه با دیگر مهاجران بعنوان پناهجو پذیرفته شده و راحت تر از دیگر مهاجران خاورمیانه ای ثبت نام می شوند و برگه پناهجویان سازمان ملل متحد را دریافت می کنند، امری که مهاجران را ترغیب می کند تا هویتشان را پنهان و خود را سوری معرفی کنند.