نخست وزیرمالزی: قطعه پیدا شده متعلق به بوئینگ مالزی است

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
نخست وزیرمالزی: قطعه پیدا شده متعلق به بوئینگ مالزی است

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی روز چهارشنبه اعلام کرد قطعه ای از بال یک هواپیما که یک هفته پیش در ساحل جزیره رئونیون فرانسه پیدا شد به بوئینگ ۷۷۷ ناپدید شدۀ مالزی تعلق دارد.

آقای رزاق گفت:«با قلبی بسیار اندوهگین باید بگویم که تیمی متشکل از کارشناسان بین المللی بطور قطع تایید کرده اند که قطعات پیدا شده در جزیره رئونیون بواقع بخشی از هواپیمای پرواز ام اچ ۳۷۰ است.»

ظاهراً قطعۀ بال هواپیمای بوئینگ با جریان آب اقیانوس هند حدود ۴ هزار کیلومتر دورتر از منطقه ای که لاشه هواپیما در آن جستجو می شد جابجا شده بوده است.

با پیدا شدن این قطعه گمانی زنی ها در این که این هواپیما و مسافرانش سرنوشتی تلخ و ناگوار داشته اند بیش از پیش به یقین تبدیل شد.

قطعۀ پیدا شده هم اکنون در آزمایشگاهی نظامی در شهر تولوز فرانسه تحت بررسی بیشتر و دقیق تر است.

این قطعه دو متری از بال بوئینگ، فلپرون نامیده می شود و تعادل هواپیما را به هنگام اوج گرفتن و فرود کنترل می کند.

بدنبال سخنان آقای رزاق، سرژ مکوویاک، دادستان فرانسه هم هر چند محتاطانه تر اما تایید کرد که بررسی های اولیه حاکی از این است که به احتمال قریب به یقین قطعه پیدا شده متعلق به هواپیمای مسافربری مالزی است.

وی همزمان تاکید کرد که نتیجه قطعی و نهایی آخرین تحقیقات باقی مانده متعاقبا اعلام خواهد شد.

بوئینگ ۷۷۷ مالزی با شمارۀ پرواز ام اچ ۳۷۰ با ۲۳۹ سرنشین از جمله دو ایرانی حدود ۱۶ ماه پیش در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شده و کوچکترین اثری از خود بجای نگذاشته بود.

بدینسان و به گفته مقامات بلندپایه مالزی و فرانسه سرنوشت این بوئینگ و مسافرانش اکنون مشخص می شود؛ هواپیما در اقیانوس هند سقوط کرده و متلاشی شده و فرضیه ربوده شدن آن مردود است.