«دستور قتل الکساندر لیتوینِنکو را پوتین صادر کرد»

«دستور قتل الکساندر لیتوینِنکو را پوتین صادر کرد»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آخرین جلسه رسیدگی به قتل الکساندر لیتوینِنکو، مامور سابق دستگاه اطلاعات روسیه و منتقد کاخ کرملین در روز جمعه در دادگاه عالی لندن، انگشت اتهام

آگهی

در آخرین جلسه رسیدگی به قتل الکساندر لیتوینِنکو، مامور سابق دستگاه اطلاعات روسیه و منتقد کاخ کرملین در روز جمعه در دادگاه عالی لندن، انگشت اتهام رسماً به سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نشانه رفت.

الکساندر لیتوینِنکو در سال ۲۰۰۶ میلادی در لندن و به علت مسمومیت با ماده رادیواکتیو پولونیوم ۲۱۰ درگذشت.

بن امرسون وکیل خانواده لیتویننکو گفت: «اعلام می کنیم مسلم است که دولت روسیه دستور این قتل را صادر کرد و اعلام می کنیم که می توانید مطمئن باشید که چنین قتلی بدون اطلاع و تایید رئیس جمهور پوتین اتفاق نمی افتاد.»

آقای لیتویننکو پس از آنکه به طور علنی روسای خود را متهم کرد مدتی در روسیه زندانی شد و در سال ۲۰۰۰ میلادی به بریتانیا گریخت.

مارینا، بیوه الکساندر لیتوینکو گفت: «او برای افشای فساد در سرویس امنیت فدرال روسیه و بالاترین سطوح قدرت در روسیه مبارزه کرد. اقداماتش خائنانه تلقی شد و او جانش را در این راه باخت.»

آقای لیتویننکو پس از آن که به تابعیت بریتانیا در آمد به عنوان خبرنگار مشغول کار شد و به عنوان مشاور با MI6 (اداره اطلاعات خارجی بریتانیا) همکاری کرد.

او در سال ۲۰۰۶ میلادی در هتلی در لندن با دو مامور اطلاعاتی روسیه دیدار کرد، یک فنجان چای سبز نوشید و سه ماه بعد در بیمارستان درگذشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا بیش از ۵۰۰ تحریم جدید را علیه روسیه وضع کرد

دادگاه عالی روسیه ممنوعیت نامزدی رقیب پوتین را تایید کرد

پوتین یک لیموزین لوکس ساخت روسیه را به کیم جونگ اون هدیه داد