بحران یونان باعث دودستگی در افکار عمومی اروپا شده است

بحران یونان باعث دودستگی در افکار عمومی اروپا شده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از آنکه رهبران اتحادیه اروپا به الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان تا پایان هفته جاری مهلت قطعی دادند تا طرحی عملی برای اصلاحات در قبال نجات مالی

آگهی

پس از آنکه رهبران اتحادیه اروپا به الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان تا پایان هفته جاری مهلت قطعی دادند تا طرحی عملی برای اصلاحات در قبال نجات مالی ارائه کند، روز چهارشنبه احساسات شهروندان آتن، پایتخت، در این باره مختلف بود.

مردم یونان در همه پرسی روز یکشنبه گذشته به ریاضتهای اقتصادی بیشتر رای منفی داده و به این ترتیب از دولت چپگرای آقای سیپراس در مذاکرات با اتحادیه اروپا حمایت کرده بودند.

ماریا یک شهروند آتنی است، او می گوید: «این کشور باید به مسیری که قبلا در آن بود، برگردد. زندگی ما نظم داشت. دیگر چه بگویم. وضعیت خیلی دشوار است و آینده فرزندانمان هم خراب شده. من اینطور فکر می کنم.»

در آلمان، بسیاری از شهروندان می گویند از شنیدن موضوع مشکلات بدهی های یونان خسته شده اند و این سئوال را مطرح می کنند که چرا آلمانی ها باید بهای نجات مالی احتمالی یونان را بپردازند.

پیتر، یک شهروند ساکن شهر مونیخ است. او می گوید: «واقعا ناراحتم که همینطور به آنجا پول می فرستیم و شاید هم رنگ این پول را دیگر نبینیم در حالی که یونان ضرورتی برای اقدام در مورد آن احساس نمی کند. این واقعا ناراحت کننده است.»

در ایتالیا، این نگرانی وجود دارد که مشکل بدهی های یونان شکاف بیشتری بین کشورهای جنوب و شمال اروپا ایجاد کند.

فابیو یکی از شهروندان رم، پایتخت ایتالیا چنین اظهار نظر می کند: «مشکل این است که مسئله بدهی یونان ما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. ما هم باید به آنها پول بدهیم و به آنها کمک کنیم. اگر آنها بدهی هایشان را بازپرداخت نکنند، ما هم مشکل پیدا خواهیم کرد. چیزی که قطعی است این است که وضع هیچکدام از ما کشورهای مدیترانه خوب نیست.»

در اسپانیا که خود تجربه تلخ بحران مالی را داشته، نظر شهروندان نیز واقع بینانه تر است. ماری کروز در مادرید زندگی می کند. او معتقد است: «اگر اتحادیه اروپا در مورد آنها سختگیری کند آنها قادر به بازپرداخت نخواهند بود. اگر مثلا وام مسکن گرفته باشید و نتوانید قسطش را بدهید، خوب نمی توانید. یا باید به شما کمک کنند یا اینکه قادر به بازپرداخت نخواهید بود، در آن صورت هم وام دهنده هم وام گیرنده هر دو ضرر خواهند کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واژگونی مرگبار قایق مهاجران؛ فرانتکس می‌گوید یونان پیشنهادهای کمک را نادیده گرفته است

روایت بازماندگان و گارد ساحلی؛ فاجعه مرگبار مهاجران در دریاهای آزاد یونان چگونه رقم خورد؟

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟