یک سال پس از جنگ: غزه غرق در ویرانی و ناامیدی

یک سال پس از جنگ: غزه غرق در ویرانی و ناامیدی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکسال پس از جنگ ،غزه همچنان ویران است. ورود مصالح و مواد ساختمانی مورد نیاز برای بازسازی شهر از ترس اینکه توسط گروه های مسلح برای مقاصد نظامی به کار

آگهی

یکسال پس از جنگ ،غزه همچنان ویران است. ورود مصالح و مواد ساختمانی مورد نیاز برای بازسازی شهر از ترس اینکه توسط گروه های مسلح برای مقاصد نظامی به کار گرفته شود، ممنوع است. هجده هزار منزل مسکونی به طور کلی تخریب شده و یکصد هزار نفر از ساکنان این شهر هنوز نتوانسته اند به خانه های خود بازگردند.

یک سال پیش، در پی ربوده و کشته شدن سه جوان اسرائیلی در کرانه باختری رود اردن، ارتش اسرائیل در عملیاتی نظامی نوار غزه را مورد حمله قرار داد. این سومین رویارویی نظامی فلسطین و اسرائیل در غزه طی شش سال گذشته بود که به کشته شدن دو هزار و دویست و پنجاه و یک فلسطینی از جمله پانصد و پنجاه و یک کودک انجامید. ده هزار نفر نیز در جریان حمله مجروح شدند.

در مقابل، اصابت راکت های حماس به خاک اسرائیل که در واکنش به این حمله صورت گرفت، هفتاد و سه کشته در میان اسرائیلی ها بر جای گذاشت که شصت و هفت نفر از کشته شدگان را سربازان ارتش اسرائیل تشکیل می دادند.

تبعات و زخم های این جنگ دوماهه، یکسال بعد همچنان در میان ساکنان دو طرف احساس می شود. به خصوص اینکه هیچیک از مشکلاتی که به جنگ منتهی شد، هنوز حل نشده است. کنفرانس بین المللی بازسازی ویرانی های غزه که اکتبر 2014 تحت نظارت مصر در قاهره برگزار شد، به جمع آوری کمک هایی قابل توجه انجامید اما این سرمایه بسیار کند و به تدریج تزریق می شود.

اوضاع در غزه بسیار نگران کننده است. به خصوص برای یک میلیون و هشتصد هزار نفری که در خاکی به وسعت سیصد و شصت و دو کیلومترمربع زندگی می کنند . این مسئله بارها از سوی سازمان های بشردوستانه محکوم شده است. نرخ چهل درصدی بیکاری در این منطقه جزو بالاترین نرخ ها در جهان است به طوری که شصت درصد جوان ها بدون شغل هستند.

از هر دو ساکن غزه یکی رویای مهاجرت در سر دارد. از نظر سیاسی، فرایند آشتی میان حماس و فتح که از یکسال پیش آغاز شده بود، هنوز به نتیجه نرسیده است.

سامی ابو زهری سخنگوی حماس در غزه می گوید: «یکسال پس از جنگ غزه مهمترین نتیجه این است که به سختی می توان غزه یا حماس را شکست داد. برای همین است که کلیه طرف های بین المللی دخیل علاقمند به حفظ آتش بس هستند. این یعنی شبح جنگ از غزه دور شده است.»

از سوی دیگر ظهور دولت اسلامی که تهدیدی برای حماس است در این معادله همه چیز را پیچیده کرده است. حملات اخیر این نیروها، حماس را بر آن داشته تا مذاکراتی را به صورت محرمانه با اسرائیل آغاز کند. از طرف دیگر تل آویو نیز ترجیح می دهد با دشمنی شناخته شده مذاکره کند.

وضعیتی بسیارپیچیده که ساکنان غزه را بیش از پیش ناامید کرده است. آنها احساس می کنند از هر طرف مورد بی مهری واقع شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل سفیرش را از اسپانیا فراخواند؛ پاپ به اسحاق هرتزوگ: پاسخ ترور با ترور ممنوع است

اسرائیل: بی چون و چرا پس از آزادی گروگان‌ها به جنگ باز می‌گردیم؛ اردوغان: نتانیاهو «قصاب غزه» است

ادامه تلاش‌ها برای تمدید آتش‌بس؛ حماس ۱۲ گروگان و اسرائیل ۳۰ زندانی فلسطینی را آزاد کرد