Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انعکاس جاسوسی آمریکا از رهبران فرانسه در تلویزیونهای اروپایی

انعکاس جاسوسی آمریکا از رهبران فرانسه در تلویزیونهای اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعلام خبر جاسوسی آمریکا از سه رئیس جمهوری فرانسه واکنش های زیادی در پی داشته است. فرانسه از این اقدام خشمگین است. آیا این رسوایی به روابط نزدیک

آگهی

اعلام خبر جاسوسی آمریکا از سه رئیس جمهوری فرانسه واکنش های زیادی در پی داشته است. فرانسه از این اقدام خشمگین است. آیا این رسوایی به روابط نزدیک فرانسه و آمریکا ضربه خواهد زد؟ در این قسمت از برنامه چشم انداز گزارش های پخش شده از چند شبکه تلویزیونی اروپایی را در این باره مرور می کنیم.

شبکه «تی وی ای» اسپانیا

شبکه «تی وی ای» اسپانیا در گزارشی این پرسش را مطرح کرده است: چرا ایالات متحده آمریکا از فرانسه که از متحدانش می باشد، جاسوسی می کند؟ آیا می توان به هم پیمان قدرتمندی همچون آمریکا اعتماد کرد؟ آخرین اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس که از سوی لیبراسیون و مدیا پارت منتشر شده آژانس امنیت ملی آمریکا را در موقعیت دشواری قرار می دهد.

آژانس امنیت ملی آمریکا بین سالهای 2006 تا 2012 از سه رئیس جمهوری فرانسه، شیراک، سارکوزی و اولاند و همچنین اعضای بلند پایه دولت هایشان جاسوسی کرده است. دولت فرانسه که بیشتر خشمگین است تا متعجب، گفته است که این اقدام غیر قابل قبول و نادرست است.

هنگامی که در سال 2013 جاسوسی از آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان فاش شد باراک اوباما قول داد که هرگز دوباره چنین اتفاقی نخواهد افتاد. برای اطمینان از این رویکرد جدید آمریکا برای عدم جاسوسی، فرانسوا اولاند با رئیس جمهوری آمریکا تلفنی صحبت کرده است.

از سوی دیگر و بهمین منظور رئیس سرویس مخفی فرانسه بزودی به آمریکا سفر می کند. سخنگوی دولت اعلام کرده که فرانسه از هم پیمانان خود جاسوسی نمی کند و از اینکه مورد جاسوسی قرار گرفتن را قابل تحمل نمی داند. با این حال فرانسه تلاش دارد که از تبدیل این موضوع به بحرانی دیپلماتیک با ایالات متحده آمریکا جلوگیری کند.

شبکه «آر تی آر» روسیه

شبکه «آرتی آر» روسیه به جزئیات اسناد ویکی لیکس پرداخته است. ویکی لیکس نه تنها از شنود سیاستمداران ارشد فرانسه از جمله رئیس جمهوری این کشور خبر داده بلکه از دست یافتن آژانس امنیت ملی آمریکا به برخی یادداشت های جلسات محرمانه میان سیاستمداران فرانسوی خبر داده است.

ویکی لیکس همچنین از برخی شماره تلفن های ویژه سیاستمداران فرانسوی صحبت می کند که توسط آمریکایی ها شنود می شده است. در حال حاضر سیاستمداران فرانسوی نگرانند که چه اطلاعات دیگر ممکن است بدست تشکیلات اطلاعاتی آمریکا افتاده باشد. با این حال بسیاری متعجب اند که چرا آمریکا بدنبال جاسوسی از نزدیک ترین متحدان خود در ناتو است؟

این شبکه سخنان مارین لوپن رهبر جبهه ملی ، حزب راست افراطی فرانسه را نقل کرده که می گوید: «مردم فرانسه باید بدانند که دولت ایالات متحده نه متحد فرانسه و نه یک دولت دوست است. ایالات متحده یک قدرت هژمونیک و سلطه گر است و آماده است هر کاری انجام دهد تا کنترلش را بر کشور ما افزایش دهد. این خبر جدیدی نیست اما دوره هایی در تاریخ ما وجود دارد، از جمله در حال حاضر که دولت فرانسه با این نوع دست اندازی به آزادی های ما و استقلال و افتخار ما مخالف کرده است. رسوایی اخیر باید ما را تشویق کند تا به حاکمیت و منافع ملی مان تحقق ببخشیم.»

ژاک مایار عضو پارلمان فرانسه در واکنشی گفت: «آیا آگاهی از این شنودها، کشف جدیدی برای ماست؟ ژنرال دوگل گفته بود که کشورها هیچ دوستی ندارند. ما در جهانی زندگی می کنیم که متحدان ما، پیش از هر چیز رقبای اقتصادی و دیپلماتیک ما هستند، حتی شرکای اروپایی ما. بنابراین وزرای ما نباید داستان زندگی شان را پشت تلفن بازگو کنند. می خواهم چیز بیشتری بگویم، آقایان، وزرای محترم، حتی اگر به ماموریت های دیپلماتیک رفتید و دوستان آمریکایی ما قسم خوردند که هرگز دوباره دست به شنود نمی زنند، شما باور نکنید. باید دانست که هیچ اعتمادی به اتحاد با یک کشور قدرتمند نباید داشت. ما تنها خودمان می توانیم از منافع مان دفاع کنیم و بودجه برای آن تخصیص دهیم. ما باید از خواب بیدار شویم و نگاه عاقلانه ای به جهان داشته باشیم.»

بعد از فاش شدن این موضوع، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده به فرانسوا اولاند اطمینان داد که شاهد شنود از مقامات فرانسوی نخواهیم بود. در پی این وعده شبکه «ب اف ام » فرانسه با این تیتر «قول، قول، قول» این سخنان را منعکس کرد که می تواند بدین شکل ترجمه اش کرد: «صادقانه، صادقانه، ما دیگر این کار را انجام نمی دهیم». البته همه می دانند که چنین وعده ای را باید با احتیاط در نظر گرفت چرا که ما به یاد داریم که پیش از این هم باراک اوباما این وعده را تکرار کرده بود.

پس از رسوایی شنود از دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل و بعد از آن در سال 2013 شنود تلفن آنگلا مرکل، باراک اوباما در گفتگوی تلفنی با صدر اعظم المان به او اطمینان داد که این اقدامات دیگر تکرار نخواهد شد. در وضعیت کنونی نیز او باید سخنان مشابهی را به فرانسه بگوید. در حالی که مقامات آمریکا تلفن های متحدانشان را شنود کرده اند، بسیاری نگرانند که اطلاعات شنود شده توسط آژانس امنیت ملی آمریکا برای اهداف اقتصادی و سیاسی مورد استفاده قرار گیرد.

زمان برگزاری انتخابات در فرانسه نزدیک است و ما بخوبی اتفاقاتی را به یاد داریم که در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری قبلی فرانسه رخ داد و دومینیک استراوس کان بعد از رسوایی که در ایالات متحده فاش شد، مجبور به کناره گیری از مبارزات انتخاباتی گردید. آیا سرویس های اطلاعاتی آمریکا این بار نیز از اطلاعات شنود کرده در جریان مبارزات انتخاباتی بعدی فرانسه استفاده خواهند کرد؟ باید منتظر شد و دید.

«تی اس آر»، تلویزیون فرانسوی زبان سوئیس

«تی اس آر» شبکه فرانسوی زبان سوئیس به سابقه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا پرداخته است.
در سال 2013 کشورهایی که مورد شنود آمریکا بودند این اقدام را محکوم کردند. از جمله آلمان که موضع کنونی اش در این باره مبهم است.

هنگامی که برزیل فهمید مورد شنود قرار گفته، رئیس جمهوری این کشور بدون فوت وقت و با استفاده از تریبون سازمان ملل خشم خود را از این اقدام ابراز کرد. دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل گفت: «دخالت در امور داخلی دیگر کشورها به این شیوه، نقض قوانین بین المللی و توهین به اصول حاکم بر روابط بین کشورهاست. بویژه بین کشورهای دوست و متحد.»

بر اساس اسناد منتشر شده توسط ادوارد اسنودن، رهبران 60 کشور از جمله موبایل آنکلا مرکل صدر اعظم آلمان مورد جاسوسی آمریکا بوده اند.

آگهی

آنگلا مرکل در این باره گفته است: «موضوع تنها مرتبط به من نیست بلکه مرتبط با تمام شهروندان آلمان است. ما باید بتوانیم به متحدان و هم پیمانانمان اعتماد داشته باشیم. در حال حاضر باید دست به بازسازی این اعتماد زد.»

در حال حاضر سوء ظن به رهبران آمریکا بالاست. با این حال موضع کاخ سفید ترکیبی از انکار شنود در حال و آینده بدون ذکر اقدامات گذشته این کشور است. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفته است: «رئیس جمهوری به صدر اعظم المان اطمینان داده است که آمریکا مکالمات را شنود نمی کند.»

خشم عمومی بدون نتیجه ای ملموس. دستگاه قضایی آلمان تحقیقات در این زمینه را بخاطر عدم وجود شواهد کافی مختومه اعلام کرد. با این حال هنگامی که جایگاه آلمان از قربانی جاسوسی به جایگاه متهم تغییر کرد، شرایط پیچیده تر شد. سازمان امنیت ملی آمریکا ماموریت جاسوسی خود را به آلمانی ها واگذار کرده بود. هدف این جاسوسی کاخ الیزه، وزارت خارجه فرانسه، کمیسیون اروپا و شرکت ایرباس بود.

اتهامات بسیار جدی است بخاطر اینکه در آلمان، ماموریت های سرویس مخفی این کشور مستقیما زیر نظر آنگلا مرکل می باشد.

شبکه دو تلویزیون فرانسه

آگهی

شبکه دو تلویزیون فرانسه فعالیت جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا را به شبکه تار عنکبوتی واقعی تشبیه کرده است. آمریکا به بهانه امنیت ملی، آنتن های خود را در سراسر جهان خصوصا در قلب پایتخت های بزرگ نصب کرده است. این شبکه در ادامه از هیولای سایبری آمریکا صحبت کرده است.

دفتر مرکزی آژانس امنیت ملی آمریکا با قدرت وسیع خود کل جهان را شنود می کند و هیچ یک از اسرارش را برملا نمی کند. تخمین زده می شود که این نهاد 50 هزار کارمند و 8 میلیارد یورو بودجه سالیانه دارد.

سفارت آمریکا در نزدیکی میدان کنکورد در قلب پاریس، و در همسایگی کاخ الیزه واقع است. در بالاترین طبقه این ساختمان شش پنجره نقاشی شده را می بینیم که این تصور را ایجاد می کند که پنجره های واقعی هستند. در این قسمت یک پرده رنگی روی دیوار دیده می شود که یک ایستگاه شنود را مخفی کرده است.

این تصاویر مربوط به سال 1989 سفارت آمریکا است و از سال 2005 آنها آنتن های جاسوی اسرار آمیزی را نصب و راه اندازی کرده اند.

آژانس امنیت ملی آمریکا، این اختاپوس واقعی چطور در دیگر کشورها عمل می کند؟ آنها با تجزیه و تحلیل میلیاردها پیام و تماس تلفنی و با جستجوی کلمات کلیدی و اعدادی که خطرناک دانسته می شود دست به این کار می زنند. نیکول باشاران، کارشناس مسائل ایالات متحده آمریکا می گوید: «آژانس امنیت ملی به اسم امنیت ملی فعالیت بسیار وسیعی انجام می دهد. اطلاعات اندکی درباره فرایند کارشان داریم و بطور کلی دولت آمریکا تمایل دارد آنها را در کارشان آزاد بگذارد بخاطر اینکه اطلاعاتشان گاهی مفید بوده است.»

آگهی

برای جاسوسی از اینترنت، آمریکایی ها اطلاعات منتقل شده توسط کابل های زیر دریا که همچون بزرگراههای اطلاعاتی هستند را رهگیری می کنند. همچنین آنها بر اطلاعات سرورهای غول های اینترنتی که دفاترشان در آمریکاست، نظارت می کنند.

در سالهای دهه 1950 که آژانس امنیت ملی پایه گذاری شد، آنها عوامل روسیه را شنود می کردند اما در حال حاضر شبکه خود را به جمع آوری تمام اطلاعات موجود روی کره زمین و در آسمان گسترش داده اند. اطلاعاتی که مدعی هستند با امنیت ملی آمریکا مرتبط است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشای کمک سرویس اطلاعاتی دانمارک به آمریکا در جاسوسی از رهبران اروپایی

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد