Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انباشت گازهای گلخانه ای و برنامه های پیشگیری از آن در کشورهای مختلف

انباشت گازهای گلخانه ای و برنامه های پیشگیری از آن در کشورهای مختلف
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس آمار «مؤسسه منابع جهان»، ده کشوری که بیشترین تولید گازهای گلخانه ای را در سال ۲۰۱۱ داشته اند عبارتند از چین، آمریکا، اتحادیه اروپا، هند،

آگهی

براساس آمار «مؤسسه منابع جهان»، ده کشوری که بیشترین تولید گازهای گلخانه ای را در سال ۲۰۱۱ داشته اند عبارتند از چین، آمریکا، اتحادیه اروپا، هند، روسیه، اندونزی، برزیل، ژاپن، کانادا و مکزیک.

و همچنین براساس آمار «پروژه جهانی کربن» کشورهای چين، آمريکا، اتحاديه اروپا، هند، روسيه، ژاپن، آلمان، کره جنوبی، ايران و عربستان ده کشوری هستند که بيشترين ميزان انتشار گازهای گلخانه ای را در سال ۲۰۱۳ به خود اختصاص داده اند.

به گفته محققان نروژی و آمریکایی، چین که از سال ۱۹۹۰ منبع اصلی انباشتِ گازهای گلخانه ای بوده است، در سالهای ۲۰۱۵و ۲۰۱۶ میلادی جایگزین ایالات متحده آمریکا در این زمینه می شود.

گروه دانشمندان آب و هوای سازمان ملل سال گذشته اعلام کردند که بشر از اواخر قرن نوزدهم تا کنون ۱/۹ تریلیون تُن دی اکسید کربن روانه جو زمین کرده است و کافی است تنها یک تریلیون تن دیگر از این گاز راهی جو زمین شود تا دمای زمین از بیش دو درجه سانتیگراد از دوران پیش از صنعتی شدن بالاتر برود.

اتحادیه اروپا از سال ۱۹۹۰ بیش از ۱۷/۹ درصد از تولید گازهای گلخانه ای خود کاسته است. درحالیکه تولید گازهای گلخانه ای در ایالات متحده از سال ۱۹۹۰ تاکنون ۳/۹ درصد افزایش یافته، تولید این گازها نیز در همین مدت در چین ۲۲۰ درصد و در هند ۱۱۶/۴ درصد افزایش داشته است.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است هدفش آن است که تا سال ۲۰۲۰ تولید این گازها را تا ۲۰ درصد و تا سال ۲۰۳۰ تا چهل درصد و تا سال ۲۰۵۰ تا سقف هشتاد درصد کاهش دهد، و روسیه نیز قرار است تا سال ۲۰۳۰ بیست و پنج درصد از تولید این گازها بکاهد.

چین و آمریکا که بیشترین تولیدکنندگان این گازها در جهان اند و به همراه یکدیگر چهل درصد از کل گازهای گلخانه ای جهان را تولید می کنند، در ماه نوامببر سال ۲۰۱۴ میلادی متعهد شدند که تولید این گازها را کاهش دهند.

آمریکا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۵این میزان را بین بیست و شش تا بیست و هشت درصد (نسبت به میانگین سال ۲۰۰۵) و تا سال ۲۰۵۰ هشتاد درصد کاهش خواهد داد. چین نیز بدون آنکه رقمی را مشخص کند متعهد شده است که تا سال ۲۰۳۰ تولید آنها را به حداقل برساند و تعهد کرده است که تولید انرژی پاک (بدون گازهای گلخانه ای) را تا سال ۲۰۳۰ میلادی بیست درصد افزایش بدهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنچه درباره گازهای گلخانه ای باید بدانید

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید

«سگ‌های جنگی» چین در رزمایش نظامی با کامبوج