دیده بان حقوق بشر: ارتش کلمبیا در کشتار ۳۰۰۰ غیر نظامی دخالت داشته است

دیده بان حقوق بشر: ارتش کلمبیا در کشتار ۳۰۰۰ غیر نظامی دخالت داشته است
Copyright 
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گفته سازمان غیر دولتی دیده بان حقوق بشر چند مسئول عالی رتبه نظامی در کلمبیا در اعدام های غیرقانونی سازمان یافته بیش از ۳۰۰۰ غیر نظامی در جریان

آگهی

به گفته سازمان غیر دولتی دیده بان حقوق بشر چند مسئول عالی رتبه نظامی در کلمبیا در اعدام های غیرقانونی سازمان یافته بیش از ۳۰۰۰ غیر نظامی در جریان درگیری با گروه فارک دخالت داشته اند.

دیده بان حقوق بشر می گوید این اعدام ها در بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ در چارچوب مناقشه نظامی با شورشیان فارک رخ داده است. این مناقشه از سال های دهه ۱۹۶۰ در این کشور جریان دارد.

مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر می گوید: «مقامات مسئول ارتش در زمان اعدام ها توانستند از چنگال عدالت فرار کنند و حتی همچون سران کنونی ارتش و نیروهای مسلح به فرماندهی ارتش ارتقا مقام پیدا کردند.»

این سازمان حقوق بشری که مقر آن در نیویورک است در گزارش ۱۰۵ صفحه ای خود، مدارکی را ارائه کرده است که نشان می دهد چند فرمانده و سرهنگ ارتش از کشتار غیرنظامیان آگاهی داشته اند. این غیرنظامیان به عنوان شورشیان گروه فارک که در جنگ کشته شده اند معرفی می شدند.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا درباره اتهامات مطرح شده علیه ارتش این کشور گفت: «حتی یک تحقیق یا جستجو علیه این افسران ارشد انجام نشده است. بنابراین آنها [دیده بان حقوق بشر] نباید بدون توجیه و ارائه مدرک ما را متهم کنند. این شیوه نظارت بر اجرای حقوق بشر نیست.»

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود به طور خاص دو فرمانده فعلی و ارشد نیروهای نظامی کلمبیا را متهم کرده است.

معرفی غیرنظامیان کشته شده به عنوان شورشیان فارک به فرمانده هان ارتش کلمیبا امکان می داده است که از موفقیت خود در مبارزه با شورشیان فارک سخن بگویند و در همین راستا برخی از مقامات عالی رتبه نظامی نیز پاداش گرفتند و ارتقا مقام پیدا کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاهده یک پرنده‌ کمیاب نیمه نر و نیمه ماده برای اولین بار در ۱۰۰ سال اخیر

کلمبیا «بزرگترین گنج تاریخ بشر» را از زیر آب بیرون می‌کشد

کلمبیایی‌ها روز جهانی تنبلی را امسال نیز جشن گرفتند