Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش مصباح یزدی به هاشمی: تحریف امام، تبدیل دارو به سم است

واکنش مصباح یزدی به هاشمی: تحریف امام، تبدیل دارو به سم است
Copyright 
نگارش از Ali Kheradpir
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مساله‌ای به نام «تحریف امام»‌‌ در گفت‌وگو با عیسی سحرخیز

«کسانی که ما را متهم به تحریف می‌کنند، در واقع افترا می‌زنند و افترا از قدیمی‌ترین شگردهای شیطانی است.» محمدتقی مصباح یزدی، از چهره های سرشناس جریان تندروی اصولگرایی در ایران با بیان این جملات به سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی درباره تحریف شخصیت و خواسته های روح الله خمینی، بنیانگذار حکومت جمهوری اسلامی واکنش نشان داده است.

از آقای مصباح یزدی که عضو مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است پیش‌تر به عنوان «پدر معنوی» محمود احمدی‌نژاد یاد می‌شد.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی «امام خمینی» به تازگی در گفت‌وگویی با ماهنامه عصر اندیشه، روح الله خمینی را یک «نعمت الهی در قرن حاضر» خوانده و درباره تحریف شخصیت بنیانگذار جمهوری اسلامی افزوده است: «تحریف‌گران با ابزارهای مختلف از جمله جنگ روانی و افترا و تهمت به میدان آمده‌اند و برای آنها هدف وسیله را توجیه می‌کند، اما ما جز حق را نباید ترویج کنیم و جز از وسیله حق نمی‌توانیم استفاده کنیم. دشواری مهم این است که تحریف‌گران از تاکتیک‌های متنوعی استفاده می‌کنند که می‌تواند عموم مردم و خصوصا جوانان را تحت تاثیر قرار دهد و بفریبد.»

عیسی سحرخیز، تحلیلگر مسائل سیاسی و روزنامه‌نگار مقیم تهران به یورونیوز می‌گوید: «نظام‌های برآمده از انقلاب و حامل ایدئولوژی خاص، یکسری مبنا و معیار دارند که هر کس سعی می‌کند که نزدیکی خود را به آن مبنا اثبات کند و از آن طریق به وزن خود بیفزاید و نقش اجتماعی و سیاسی خود را بالا ببرد. طبیعی است که در جمهوری اسلامی، آیت الله خمینی که بنیانگذار این نظام است در جایگاهی قرار می‌گیرد که می‌خواهد به عنوان معیار عمل کند و پس از گذشت این همه سال، افراد کماکان سعی می‌کنند از ایشان برای اهداف خود استفاده کنند.»

آقای سحرخیز در ادامه تحلیل مباحث مطرح درباره «تحریف امام» و بروز جنجال‌های کلامی میان چهره‌های سیاسی ایران می‌افزاید: «اهداف این افراد چشم‌انداز پیش رو و جریان سیاسی آینده است. این جریان‌ها برخلاف دیگرانی که منتقد امام هستند یا معتقدند که زمان امام و انقلاب گذشته است، هنوز ستایشگر آن باور هستند و سعی می‌کنند که عملکرد خود را به این خط محوری منتسب کنند. در این شرایط کسانی هم که از بستگان امام هستند یا نزدیک به امام بوده‌اند خود را میراث‌دار می‌دانند. دیگران نیز برای اینکه هواداران آنان را به حاشیه بکشانند، آنان را متهم می‌کنند که حرف امام و موضوع را نفهمیده‌اند و همواره می‌گویند که آنان استحاله شده‌اند و از انقلاب دور افتاده‌اند.»

دو قطبی‌سازی؛ تاکتیکی قدیمی

آقای مصباح یزدی که از روحانیون نزدیک به رهبر کنونی جمهوری اسلامی و از سرسخت‌ترین مخالفان جریان اصلاح‌طلبی به شمار می‌رود، تاکید کرده است: «اگر امام را تحریف کنند، یعنی دارو را تبدیل به سم کرده‌اند. نتیجه این است که به جای بهبود، مرگ خواهد بود. کفران نعمت نتیجه‌ای جز این ندارد و این یک قاعده قطعی و استثنا نا‌پذیر الهی است. برای همین، همانطور که رهبری فرمودند اگر راه امام گم شود، ملت ایران سیلی می‌خورد. جامعه ما در حال رشد است و هر قدر جامعه رشد می‌کند، امتحان‌ها و فتنه‌های آن پیچیده‌تر و سنگین‌تر می‌شود.»

آقای سحرخیز می‌گوید: «وی در زمره کسانی است که از اینکه در انقلاب نقش نداشته، دچار ناراحتی است؛ حتی مورد شماتت قرار گرفته که زمانی که مردم انقلاب می‌کردند، ایشان گوشه‌ای نشسته و سرش به کار خودش بوده است. این فرد سعی می‌کند برای خود پیشینه درست کند؛ همانطور که می‌بینید نام موسسه خود را “امام خمینی” گذاشته تا بتواند وزن نداشته‌اش را از بنیانگذار جمهوری اسلامی به دست آورد و کارهای خود را توجیه کند. در دوران آقای احمدی‌نژاد هم دیدیم که ایشان را مطرح کردند و وی را نه تنها به انقلاب و امام بلکه به امام زمان هم منتسب کردند.»

در گفت‌وگوی ماهنامه عصر اندیشه می‌خوانیم که آقای مصباح یزدی بدون نام بردن از اکبر هاشمی رفسنجانی می‌گوید: «برخی از بستگان امام رفوزه شده اند.» متن کامل این گفت‌وگو درحالی قرار است منتشر شود که جامعه سیاسی ایران برای انتخابات مجلس شورای اسلامی آماده می‌شود.

مدیر مسوول ماهنامه توقیف شده آفتاب با اشاره به اینکه «آقای هاشمی خود را در سال‌های اخیر بازسازی کرده است، ولی همچنان این جریان دارد از تاکتیک دو قطبی‌سازی جامعه و حمله به هاشمی استفاده می‌کند» می‌گوید: «هنوز این تحلیلی که آقای احمدی‌نژاد هم دنبال آن است وجود دارد که باید فضا دو قطبی شود و با استفاده از نقدی که گروهی از مردم به آقای هاشمی داشتند، جایگاه خود را بالا ببریم. این همان رویکردی است که آقای احمدی‌نژاد در رقابت انتخاباتی از آن استفاده کرد و سعی کرد به جای پرداختن به موضوع، با پایین کشیدن آن طرف خود را بالا ببرد. به نظر من دوران این مساله گذشته و مردم بیشتر به نقشی که آقای مصباح یزدی در روی کارآوردن آقای احمدی‌نژاد داشته و فسادی که دور و بر آقای احمدی‌نژاد و تیم همراهش وجود داشته، نگاه می‌کنند. به نظرم تیم آقای مصباح یزدی آب در هاون می‌کوبد و دیگر این ابزار کاربرد چندانی ندارد.»

پیش کشیدن موضوعاتی مانند تحریف شخصیت آیت‌الله خمینی، آشنایی با عقاید و اهداف و نیز ادعای دنباله روی از راه و خواسته‌های وی، چقدر به آقای مصباح یزدی در به دست آوردن اهداف سیاسی کمک کرده است؟

این پرسش را آقای سحرخیز چنین پاسخ می‌دهد: «آقای مصباح یزدی به عنوان فردی که در ابتدای انقلاب سیاسی نبوده، می‌خواهد منافع مادی و مذهبی خود را از طریق [ادعای] ارتباط و نزدیکی به دست آورد. وقتی پیش‌تر می‌رود، چشم‌اندازی در برابرش می‌بیند؛ برای مثال قرارگرفتن در جایگاه ولی‌ فقیه یا تاثیر حرفش در قالب پدر معنوی یک جریان. این را در جبهه پایداری و جریان آقای احمدی‌نژاد دیدیم. در یک مقطعی از ناآگاهی برخی استفاده می‌کند و پیروزی‌هایی هم به دست می‌آورد ولی هرچه پیش‌تر می‌رود دستش بیشتر رو می‌شود. می‌بینیم که در انتخابات و رای گیری‌های اخیر همواره جریانی که وی هدایت می‌کرده، شکست خورده است. اکنون که انتخابات مجلس و خبرگان رهبری پیش رو است، ایشان سعی می‌کند با طرح یکسری مباحث، نقش خود را در حرکت‌های سیاسی آینده پر رنگ کند.»

رسانه‌های اصولگرایان از جمله وب‌سایت جهان نیوز و خبرگزاری‌های فارس و تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خلاصه‌ای از گفت‌وگوی محمدتقی مصابح یزدی را با ماهنامه عصر اندیشه منتشر کرده‌اند. این ماهنامه که پیش‌تر نیز مورد توجه این رسانه‌ها بوده است با سردبیری پیام فضلی‌نژاد منتشر می‌شود.

آگهی

نام آقای فضلی‌نژاد اولین‌بار پس از بازداشت ۲۱ وبلاگ‌نویس در سال ۱۳۸۳ مطرح شد. در این پرونده چهار تن به اتهاماتی از جمله «مشارکت و تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق نگارش مقاله در روزنامه‌ها و سایت‌های غیرقانونی» متهم شدند.

آنان شهادت داده‌اند که مجبور به اعترافاتی دروغین شده بودند. اعترافات آنان که پس از مدت کوتاهی از آزادیشان منتشر شده بود بلافاصله از سوی این متهمان تکذیب شد.

پس از پخش تلویزیونی اعترافات این متهمان از سیمای جمهوری اسلامی ایران، از پیام فضلی‌نژاد به عنوان مشاور سعید مرتضوی یاد شد. وی همچنین هنگام ضبط تلویزیونی این اعترافات در دادگاه حضور داشت. آقای فضلی‌نژاد در نیمه دهه هشتاد به عنوان پژوهشگر به موسسه کیهان پیوست و با حسین شریعتمداری همکاری کرد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد