نگرانی یونانی ها از آینده مذاکرات با وام دهندگان بین المللی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نگرانی یونانی ها از آینده مذاکرات با وام دهندگان بین المللی

در آستانه دور جدید مذاکرات مقامات یونانی و وام دهندگان بین المللی، نگرانی ها از احتمال خروج این کشور از حوزه پولی یورو شدت گرفته است.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که اتحادیه اروپا برای نخستین بار نشستی در این مورد برگزار کرده است. اما دولت یونان این گزارش ها را نادرست دانسته و تاکید داشته که با اروپاییان و صندوق بین المللی پول بر سر چگونگی بازپرداخت بدهی های خود به توافق خواهد رسید.

این سخنان ضد و نقیض ساکنان آتن را نگران کرده است. یکی از آنها می گوید: «حرف های متناقض نباید زد. نمی توان هم خواستار حضور در حوزه یورو بود و هم تدابیر جدید را رد کرد. دو راه بیشتر نیست یا هرچه را که آنها می گویند می پذیریم و تدابیر اقصادی را اجرایی می کنیم یا به مذاکره ادامه می دهیم و خطر این را می پذیریم که ممکن است مجبور شویم از حوزه پولی یورو خارج شویم. اما اگر ماندن فاجعه بار است پس شاید بهتر باشد که از یورو خارج شویم.» دیگری می گوید: «تردیدی نیست که باید اصلاحاتی در بخش های خصوصی و دولتی صورت گیرد و تدابیر برای ایجاد رشد اقتصادی در نظر گرفته شود. باید فرصت های کاری و تجارت را افزایش داد تا اشتغال زایی نیز آغاز شود.»

مذاکرات روز شنبه در حالی در بروکسل صورت می گیرد که آتن باید تا پایان ماه ژوئن حدود ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از بدهی خود را به صندوق بین المللی پول پرداخت کند.

وام دهندگان بین المللی تاکید دارند که اگر این وام به طور کامل باز پرداخت نشود ادامه کمک های مالی به یونان را که بالغ بر ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو است، لغو خواهند کرد.