شعله ور شدن آتش زیر خاکستر در مقدونیه پس از چهارده سال

شعله ور شدن آتش زیر خاکستر در مقدونیه پس از چهارده سال
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بدترین بحرانی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون در جمهوری مقدونیه روی داده است. چهارده سال پیش این کشور در آستانه جنگ داخلی قرار داشت. در آن زمان

آگهی

این بدترین بحرانی است که از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون در جمهوری مقدونیه روی داده است. چهارده سال پیش این کشور در آستانه جنگ داخلی قرار داشت. در آن زمان چریکهای آلبانیایی دست به اسلحه برده بودند و با آغاز مجموعه ای از درگیریها خواهان برسمیت شناخته شدن حقوق بیشتری برای اقلیت آلبانیایی این کشور بودند. آلبانیایی تبارها حدود یک چهارم جمعیت ۲.۱ میلیونی جمهوری مقدونیه را تشکیل می دادند.

در آن زمان، موافقتنامه های اوهرید به شش ماه درگیری در این کشور پایان داد و دولتهای غربی نیز امیدوار بودند با نشان دادن چشم اندازی از عضویت این کشور در ناتو و اتحادیه اروپا، بتوانند از تنش های قومی بکاهند و با گسترش اندیشه های لیبرال دموکراسی، اختلافات قدیمی را پایان دهند.

اما در عوض آنچه اکنون مشاهده می شود، ابراز نگرانی عمیق مقامات اتحادیه اروپاست و تصدیق اینکه اوضاع در این کشور بویژه در حوزه حاکمیت قانون، حقوق اساسی و آزادی رسانه ها وخیم است.

افشای رسوایی های مربوط به تقلب انتخاباتی در فوریه گذشته بر پیچیدگی امور افزود. رهبر مخالفان دولت از مجموعه ای از مکالمات تلفنی که بصورت مخفیانه ضبط شده بود پرده برداشت که در آن مقامات رده بالای دولتی از تقلب در انتخابات پارلمانی ماه آوریل سال ۲۰۱۴ میلادی سخن می گفتند. اخبار مربوط به این تقلب فشارهای بین المللی را بر دولت مقدونیه افزایش داد.

درگیریهای ۹ ماه مه در شمال این کشور و در محل سکونت اقلیت آلبانیایی که ۲۲ کشته برجای گذاشت نیز بحران را تشدید کرد. دولت اعلام داشت که افراد مسلح در مناطق شمالی، عضو گروههای تروریستی بودند درحالیکه مخالفان دولت، جامعه آلبانیایی این کشور و برخی از ناظران خارجی، آن را یک حرکت انحرافی سازمان یافته توسط قدرت مرکزی می دانستند تا از تمرکز روی اقدامات دولت کنونی کاسته شود.

ناآرامی های اخیر باعث شده که صفهای طولانی از مردم مقدونیه برای فرار از خشونتها در کنار مرز صربستان شکل بگیرد. وضعیت زمانی بدتر شد که وزارت خارجه روسیه نیز سازمان دهندگان غربی را به تلاش برای ایجاد یک انقلاب علیه دولت مقدونیه متهم کرد زیرا به گفته روسیه، دولت کنونی مقدونیه حاضر نشده است در پی درگیریهای اوکراین به صف تحریم کنندگان روسیه بپیوندد.

حال باید دید آیا دیپلماسی غربی می تواند همانند آنچه چهارده سال پیش روی داد، بار دیگر برای خروج از این بحران موفق شود و آیا خواهد توانست ثبات سیاسی را به این منطقه بی ثبات بازگرداند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها