Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ابراز نگرانی واشنگتن از مناقشه دریایی در آب های جنوبی چین

ابراز نگرانی واشنگتن از مناقشه دریایی در آب های جنوبی چین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به چین با مقام های این کشور دیدار و در خصوص موضوعات مختلف از جمله مناقشه دریایی در آبهای جنوبی چین گفتگو کرد

آگهی

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به چین با مقام های این کشور دیدار و در خصوص موضوعات مختلف از جمله مناقشه دریایی در آبهای جنوبی چین گفتگو کرد.

در پایان این ملاقات وانگ یی، وزیر خارجه چین در نشست خبری ضمن رد هشدار واشنگتن در مورد احیاء بخشی از اراضی مجمع الجزایر مورد مناقشه اسپراتلی توسط کشورش گفت: “ آنچه به ساخت و ساز در مجمع الجزایر اسپراتلی مربوط می شود در چارچوب حق حاکمیت چین جای می گیرد. با این حال ما برای رفع نگرانی ها و رسیدن به درک متقابل از راه حل گفتگو حمایت می کنیم.”

جان کری نیز در حضور خبرنگاران ضمن ابراز نگرانی از تبعات مناقشه دریایی چین با کشورهای همسایه گفت: “از وانگ یی وزیر امور خارجه چین خواستم که کشورش برای کاستن تنش در این مناقشه تدابیری را در راستای نزدیک ساختن تمام طرف ها و فراهم آوردن زمینه مناسب برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک اتخاذ کند.”

مجمع الجزایر اسپراتلی که چین از آن به عنوان “نانشا” یاد می کند در دریای جنوبی چین واقع شده و این کشور بر سر تملک آنها و نیز ساخت وسازهایی که اخیرا در آنجا انجام داده با برخی از همسایگان خود از جمله مالزی، فیلیپین، برونئی، تایوان و ویتنام در مناقشه است.

ژاپن و ویتنام به تازگی تمرین نظامی مشترکی را در آبهای دریای جنوبی چین انجام داده اند. پنتاگون نیز اعلام کرده، قصد دارد برای تضمین امنیت و تردد آزاد کشتی ها تعدادی از ناوهای جنگی خود را به این منطقه اعزام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانمارک-آلمان تنها در ۷ دقیقه با «فئمارنبلت»؛ طولانی‌ترین تونل زیرآبی جهان با خط راه‌آهن و چهار باند

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی

جعل واقعیت با هوش مصنوعی؛ دختر اوکراینی چگونه در چین پرطرفدار شد؟