چشم انداز ائتلاف حزب لیکود با حزب «خانه یهود»

چشم انداز ائتلاف حزب لیکود با حزب «خانه یهود»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش تفصیلی روزنامه های روز پنجشنبه اسراییل تیترهای صفحات نخست خود را به دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو اختصاص دادند. در آخرین دقایق دیشب و در واپسین

آگهی

گزارش تفصیلی

روزنامه های روز پنجشنبه اسراییل تیترهای صفحات نخست خود را به دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو اختصاص دادند. در آخرین دقایق دیشب و در واپسین لحظه های مهلت قانونی، نخست وزیر اسراییل و نفتالی بنت، رهبر حزب ملی گرا و مذهبی «خانۀ یهود» برای تشکیل دولت به توافق رسیدند.

حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو در انتخابات ماه مارس موفق شد تنها ۳۰ کرسی پارلمان را از آن خود کند. این حزب برای تشکیل دولت تازه نیاز به ائتلاف با دیگر گروههای سیاسی برای تصاحب اکثریت کرسیها را داشت. حزب «خانه یهود» سرسخت ترین گروه سیاسی برای ائتلاف احتمالی بود که حزب لیکود برای توافق با آن مذاکره می کرد.

ماه مارس گذشته، بنیامین نتانیاهو توانست بر خلاف پیش بینی ها، از رقیب سیاسی خود اسحاق هرزوگ، رهبر حزب ائتلاف یهود پیشی بگیرد. نشانه های ائتلاف احتمالی حزب لیکود با احزاب راست را می توان در مبارزات انتخاباتی این حزب دید.

دو روز پیش از انتخابات ماه مارس، آقای نتانیاهو در مصاحبه ای نظرش را درباره یک دولت احتمالی فلسطینی بیان کرده بود. او گفته بود: «در واقع یک اراده بین المللی تلاش خواهد کرد تا مرزها را به وضعیت پیش از سال ۱۹۶۷ بازگرداند و بیت المقدس را به دو نیم سازد. ما به یک دولت قوی به رهبری حزب لیکود نیاز داریم تا بتوانیم اینگونه فشارها را دور سازیم.»

فشارهای سیاسی بسیاری بر روی دولت بنیامین نتانیاهو بر سر مسائلی چون ایران و روابط خدشه دار شده اسراییل با آمریکا به عنوان بزرگترین متحد این کشور وجود دارد.

از سوی دیگر با کابینه ائتلافی دولت تازه، چشم انداز چندانی برای پیش برد برنامه صلح میان دولت اسراییل و تشکیلات خود گردان فلسطینی وجود ندارد. فلسطینی ها پیشاپیش نارضایتی خود را از تشکیل دولت جدید ابراز کرده اند.

نبیل ابوردینه، سخنگوی تشکیلات خود گردان فلسطینی، می گوید: «این راست ترین دولتی است که بر شهرک سازی تاکید دارد و راه حل وجود دولتی فلسطینی در کنار دولت اسراییل را رد می کند. این وضعیت نه تنها برای فلسطینی ها که برای کل منطقه خطرناک است.»

چند روز پیش، دولت اسراییل اجازه ساخت نهصد خانه را در بخش شرقی بیت المقدس صادر کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلال پروازها در بحبوحه تنش ایران و اسرائیل؛ کارشناسان هوانوردی چه می‌گویند؟

آیا اسرائيل میان حمله به ایران و تهاجم نظامی به رفح مجبور به انتخاب است؟

حمله احتمالی به ایران چه خطراتی برای اسرائیل خواهد داشت؟