Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات بریتانیا؛ بحث داغ مهاجرت در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی

انتخابات بریتانیا؛ بحث داغ مهاجرت در بحبوحه تبلیغات انتخاباتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهاجرت یکی از موضوعات مورد بحث در بریتانیا در آستانه انتخابات پارلمانی است که هفتم ماه مه برگزار می شود. از نظر بسیاری از بریتانیایی ها، اصل آزادی

آگهی

مهاجرت یکی از موضوعات مورد بحث در بریتانیا در آستانه انتخابات پارلمانی است که هفتم ماه مه برگزار می شود. از نظر بسیاری از بریتانیایی ها، اصل آزادی حرکت نیروی کار در اتحادیه اروپا، مسئله ای چالش برانگیز است.

افزایش تعداد مهاجرانی که به بریتانیا می آیند، سبب شده است در این کشور در آستانه انتخابات پارلمانی دودستگی بوجود آید.

تعداد مهاجرانی که هر ساله از کشورهای اتحادیه اروپا، روانه بریتانیا می شوند، معادل جمعیت یک شهر متوسط در این کشور است. مهاجرت به بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد. مهاجران عمدتا از کاراییب، هند و همچنین از کشورهای اروپایی مانند لهستان، ایتالیا، فرانسه و ایرلند به بریتانیا می آیند.

مهمترین مشکلی که مهاجران و مسئله مهاجرت برای کشوری به بار می آورد، مسئله اشتغال است. آیا مهاجرت، نفع اقتصادی دارد یا باری است بر دوش اقتصاد بریتانیا؟

در آستانه انتخابات، مهاجران تصمیم گرفتند در بحثهای مربوط به این مسئله نقش داشته باشند. یکی از راههایی که مهاجران برای این کار انتخاب کرده اند، شرکت در کمپین موسوم به “اهدای خون خارجی ها“ست که عنوان جنجال برانگیز “بلادی فارینرز” (Bloody Foreigners) را دارد.

یاکوب کروپا، ۲۵ سال دارد و از سه سال پیش در لندن زندگی می کند. وی روزنامه نگار است. یاکوب می گوید که از زندگی در لندن راضی است و نمی داند که آیا بزودی به کشورش، لهستان باز می گردد یا نه. وی قصد دارد فعلا در لندن بماند.

یاکوپ در کمپین “بلادی فارینرز” شرکت کرده است و می گوید: «کسی که به اینجا می آید، یک خارجی لعنتی است، یک “بلادی فارینر” است، کسی است که مشاغل را می رباید. می خواهیم نشان دهیم که مهاجران می توانند به شیوه ای مثبت هم در جامعه سهم داشته باشند.»

شاید این روش برای اثبات نکات مثبت حضور خارجی ها در بریتانیا خیلی نمایشی باشد، اما تحقیقات نشان داده است که با احتساب هزینه های دولت برای مهاجران، هر مهاجر در هر ثانیه ۵۵ پوند عاید خزانه دولت می کند. از سوی دیگر چون اغلب مهاجران جوان هستند، حضور آنها سبب افزایش جمعیت جوان هم می شود.

کارلوس وارگا سیلوا، محقق دانشگاه آکسفورد در زمینه مهاجرت می گوید: «مهاجران اغلب جوانند و در جستجوی کار مهاجرت می کنند و زود مشغول به کار می شوند. یعنی کمتر از خدمات عمومی و یارانه استفاده می کنند و در نتیجه بر اقتصاد تأثیر مثبت دارند.»

اما این همه داستان نیست و مهاجرت رویه دیگری هم دارد. وجود مهاجران باعث کاهش دستمزد در کارهایی می شود که مهارت زیادی نمی طلبد. از این رو برای بریتانیایی هایی که به این کارها مشغول هستند، تأثیر منفی دارد. همچنین با افزایش جمعیت مهاجران، ارائه خدمات عمومی بویژه در مناطق پرجمعیت جنوب شرق انگلستان، دشوارتر می شود.

کارلوس وارگا سیلوا در این باره می گوید: «یکی از مشکلات، تراکم و ازدحام است. در مدرسه برای دانش آموزانی که زبان مادریشان انگلیسی نیست، نیاز به آموزگاران دیگری هست. خدمات درمان عمومی رایگان است و مهاجران هم به این خدمات دسترسی دارند. در نتیجه از این موضوع استفاده می شود و گفته می شود که زمان معطلی در بیمارستان های مختلف افزایش یافته است.»

با این حال، از سال ۲۰۰۰ تا کنون، احتمال اینکه مهاجران ازیارانه یا تخفیف مالیاتی بهره ببرند ۴۳ درصد کمتر از بریتانیایی های بومی است. همچنین احتمال سکونت آنها در خانه های ارزان دولتی هم، هفت درصد کمتر است.

بسیاری از مهاجران در بخش خدمات عمومی کار می کنند و به همین دلیل، هزینه این خدمات برای دولت کمتر شده است. با این همه، چرا ۷۷ درصد بریتانیایی ها خواستار آن هستند که مهاجرت به بریتانیا کاهش یابد ؟

افزایش فعالیت حزب راستگرای استقلال پادشاهی متحد (یوکیپ) به همراه اشاعه اخبار ترس آور، باعث شده است یک سوی این ماجرا در گزارش ها و اخبار جلوه بیشتر داشته باشد. اما این تصویر هم نادرست است.

دکتر کارلوس وارگا سیلوا می افزاید: «در لندن مردم از مهاجرت استقبال می کنند. در حالیکه مردم مناطق روستایی بیشتر مخالف مهاجرت هستند. یعنی در واقع، در جاهایی که تعداد مهاجران بیشتر است، نظر مردم هم نسبت به مهاجرت بهتر است، و جاهایی که تعدادشان کمتر است، بیشتر با مهاجرت مخالفت می شود.»

حزب یوکیپ امیدوار بود که بتواند از دودستگی های برخاسته از مسئله مهاجرت بهره ببرد، اما با گذشت زمان اهمیت این موضوع در مبارزات انتخاباتی کمتر شده است.

موفقیت این حزب در انتخابات اروپا برای احزاب قدیمی بریتانیا تکان دهنده بود. یوکیپ هم به این پیروزی در پارلمان اروپا دلخوش کرده بود و امید داشت در انتخابات پیش رو در بریتانیا، نتایج بهتری کسب کند، اما نظرسنجی ها خلاف این را نشان می دهد. به نظر می رسد دستیابی به کرسی های وست مینستر دشوارتر از آن است که انتظار داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رشد اقتصادی در بریتانیا: واقعیت یا افسانه؟

پلیس لندن به دنبال چاقوکشی که تاکنون چهار نفر را مجروح کرده است

مسابقات دوی قهرمانی جهانی حلزون‌ها