Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هزاران نفر در راهپیمای روز جهانی کارگر در تهران شرکت کردند

هزاران نفر در راهپیمای روز جهانی کارگر در تهران شرکت کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

راهپیمایی روز جهانی کارگر، به دعوت «خانه کارگر» و با حضور هزاران نفر در تهران برگزار شد.

این نخستین بار طی هشت سال گذشته است که کارگران در تهران امکان برگزاری تجمع روز جهانی کارگر را در فضای باز پیدا کرده‌اند.

تجمع روز جمعه بدون مجوز استانداری تهران برگزار شده است. به گزارش خبرگزاری ایلنا بیش از ده هزار نفر، پس از تجمع در برابر دفتر خانه کارگر در خیابان ابوریحان تهران، به سمت میدان فلسطین راهپیمایی کردند. نیروی انتظامی یکی از خیابان‌های منتهی به میدان فلسطین را برای دقایقی مسدود کرده بود.

خبرگزاری ایلنا درباره شمار حاضران در این مراسم نوشته است: «گفته می‌شود به صورت پراکنده در این تجمع بیش از ۲۰ هزار کارگر شرکت کرده بودند اما به دلیل انسداد مسیر راهپیمایان در خیابان‌های منتهی به محل تجمع در میدان فلسطین، کارگران بصورت یکپارچه قادر به برپایی تجمع نشدند.»

علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر ایران در میدان فلسطین خطاب به راهپیمایان گفت: «روز کارگر روز عدالت خواهی، روز ستیز با ظلم، روز حق طلبی و روز طبقات پایین جامعه است. امسال فشار کارگران باعث شد این راهپیمایی سرانجام برگزار شود. اگر چه در طول مسیر احترام شما آنطور که باید نگه داشته نشد اما انشالله سال بعد مراسم باشکوه تری تدارک می‌بینیم». آقای محجوب، پیش‌تر گفته بود راهپیمایی روز جهانی کارگر مانند مراسم ۲۲ بهمن، نیازی به اخذ مجوز ندارد.

کارگران حاضر در این تجمع که از شهرهای مختلف به تهران آمده بودند، شعارهایی در مخالفت با قراردادهای موقت و در اعتراض به حضور اتباع خارجی در بازار کار ایران سر می‌دادند. تظاهرکنندگان، خواستار بهبود وضعیت معیشتی، اجرای دقیق قانون کار و گسترش دامنه اجرای قوانین تامین اجتماعی شدند.

در پایان این راهپیمایی، قطعنامه‌ای در دوازده بند قرائت شد.

در مقدمه این قطعنامه آمده است: «راهپیمایی امسال، راهپیمایی است با اعلام خاص به عده خاص تا کارگران قدرت تشکیلاتی خود را به رخ همگان کشیده و حق مسلم خود یعنی برگزاری راهپیمایی ۱۱ اردیبهشت را به کرسی نشانده باشند.»

در روزهای گذشته، شماری از فعالان سندیکایی از جمله ابراهیم مددی و داوود رضوی از سندیکای کارگران شرکت واحد و محمود صالحی، از فعالان کارگری شهر سقز بازداشت شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور احکام حبس و شلاق برای ۱۵ کارگر معترض هپکو اراک

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟

پدر معترض اعدام‌شده در ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ ایران به شش سال زندان محکوم شد