Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعتراض کانون نویسندگان ایران به احضار و بازجویی اعضای این نهاد

اعتراض کانون نویسندگان ایران به احضار و بازجویی اعضای این نهاد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کانون نویسندگان ایران در اعتراض به احضار و بازجویی از بکتاش آبتین، شاعر و مستندساز عضو کانون نویسندگان ایران بیانیه ای منتشر کرد.

کانون نویسندگان ایران در این بیانیه‌، اعلام کرد که تاکنون به مدت چهار روز از بکتاش آبتین درباره فعالیت‌های کانونی، ادبی و سینمایی او بازجویی کرده‌اند و این بازجویی‌ها همچنان ادامه دارد.
کانون نویسندگان به سرکوب نویسندگان ایران و پایمال شدن حقوق انسانی و شهروندی اعضایش اعتراض کرده و نوشته است: «در صورت تداوم چنین اقداماتی از حق خود در دفاع از حقوق اعضا» استفاده خواهد کرد.

بنا به گزارش ها، سه‌شنبه اول اردیبهشت‌ماه پنج مأمور وزارت اطلاعات با حکم شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه به خانه بکتاش آبتین رفتند و ضمن تفتیش منزل او بیش از هزار قلم فیلم، عکس‌های خانوادگی، موبایل، لپ‌تاپ و اسناد کانون نویسندگان ایران را ضبط کردند. آن‌ها به بکتاش آبتین اعلام کردند یکشنبه ۶ اردیبهشت برای بازجویی در وزارت اطلاعات حاضر شود.

بکتاش آبتین، متولد ۱۳۵۳ در شهر ری، در پنجمین مجمع عمومی کانون نویسندگان ایران که در پی ممانعت‌های پی‌درپی نهادهای امنیتی پس از ۱۲ سال در روز هفتم شهریورماه ۱۳۹۳ برگزار شد، در کنار رضا خندان (مهابادی)، حسن اصغری، علی‌اشرف درویشیان و مهدی غبرایی، به‌عنوان عضو هیأت دبیران کانون نویسندگان ایران برگزیده شد. بکتاش آبتین علاوه بر انتشار چند مجموعه شعر، تاکنون چند فیلم مستند نیز ساخته است؛ از جمله: «۱۳اکتبر ۱۹۳۷»، مستندی درباره لوریس چکناواریان (رهبر ارکستر و آهنگساز سر‌شناس ایرانی)، «همایون خرم»، مستندی درباره این آهنگساز نامی ایران و «آنسور» که بخشی از آن درباره زندگی علیشاه مولوی، شاعر فقید عضو کانون نویسندگان ایران.

  • بیانیه کانون نویسندگان در اعتراض به احضار و بازجویی اعضایش

بکتاش آبتین

  • بیانیه کانون نویسندگان در اعتراض به احضار و بازجویی اعضایش

رضا خندان (مهابادی)

از سوی دیگر بر اساس اعلام سایت رسمی کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی) نویسنده، منتقد ادبی و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران نیز روز گذشته به دفتر مرکزی وزارت اطلاعات احضار شد.

به گزارش کانون نویسندگان ایران، اوایل صبح روز ۹ اردیبهشت ماه، چند تن از ماموران امنیتی منزل رضا خندان را تفتیش کردند، سپس دست نوشته ها ، آرشیوهای گوناگون، هارد کامپیوتر و گوشی موبایل او را ضبط کرده و با خود بردند. طبق برگه احضاریه ای که ماموران به رضا خندان تحویل داده اند ایشان باید روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت برای بازجویی به ساختمان مرکزی وزارت اطلاعات مراجعه کند. در این برگه “شعبه ۱۲ بازپرسی دادگاه رسانه و فرهنگ” خندان را به “فعالیت تبلیغی علیه نظام” متهم کرده است.”

بر اساس این گزارش، رضا خندان بعد از چند ساعت بازجویی تهدید آمیز آزاد و قرار شد یکشنبه آینده به وزارت اطلاعات مراجعه کند.

کانون نویسندگان ایران یک تشکل صنفی و ادبی غیردولتی است اما حکومت ایران آن را تشکیلاتی غیرقانونی می داند و همواره مانع فعالیت های صنفی و ادبی آن شده است. در طول سال های گذشته، فشارها و تهدیدات علیه کانون نویسندگان شدت یافته و بسیاری از اعضای این کانون بارها تحت تعقیب و بازجویی قرار گرفته و یا به زندان رفته‌اند. نشست‌های ادبی و صنفی این کانون نیز بارها به خاطر ممانعت نیروهای امنیتی لغو شده است. برخی از اعضای این کانون از جمله محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در جریان قتل های زنجیره ای به طرزی فجیع کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مراسم اهدای جایزه آزادی بیان انجمن قلم آمریکا به سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران برگزار شد

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد