Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جدال در آمریکا بر سر قرارداد تجارت آزاد با اروپا

جدال در آمریکا بر سر قرارداد تجارت آزاد با اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دور نهم مذاکرات در مورد قرارداد مشارکت تجاری و سرمایه گذاری فرا آتلانتیک موسوم به «تی تی آی پی» بین نمایندگان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا از

آگهی

دور نهم مذاکرات در مورد قرارداد مشارکت تجاری و سرمایه گذاری فرا آتلانتیک موسوم به «تی تی آی پی» بین نمایندگان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا از روز جمعه در نیویورک در جریان است. در این حال، دولت آمریکا تلاش می کند در داخل این کشور حمایت جناح های مختلف سیاسی را پیرامون این قرارداد تجاری جلب کند.

شماری از نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا ابراز نگرانی کرده اند که امضای قرارداد تجارت آزاد با اروپا باعث افزایش بیکاری در آمریکا می شود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا با تلاش برای متقاعد کردن منتقدان گفت: «قرارداد تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و آمریکا تلاش مشترک ما برای مقابله با افراط گرایی خشونت آمیز، حمایت از حاکمیت اوکراین یا ایجاد امنیت انرژی را تقویت خواهد کرد. این تلاش ها همچنین، به ما برای حل مشکلات جهانی مانند گسترش تسلیحات هسته ای و تغییرات آب و هوایی کمک می کند.»

در اروپا نیز شماری از کارشناسان انتقادهای زیادی نسبت به این معاهده عنوان کرده اند. یکی از نگرانی های اصلی به ایمنی مواد غذایی مربوط است.

پیتر اسپاردینگ، یک تحلیلگر آلمانی گفت: «ما نسبت به مسائل مهمی مثل وجود کلر در مرغ ایراد می گیریم و در عین حال از مزایای بزرگ استراتژیک این قرارداد سخن می گوییم. برای مردمی که این مذاکرات را دنبال می کنند، اختلاف بزرگی بین کلمات و واقعیت وجود دارد.»

اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن گزارش می دهد: «در ایالات متحده آمریکا دولت اوباما در مورد این موافقتنامه تجاری، بیشتر از حمایت جمهوری خواهان برخوردار است تا دموکرات ها. این موضوع هیلاری کلینتون، نامزد احتمالی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری را در موقعیت پیچیده ای قرار می دهد و ممکن است این قرارداد تجاری را به یکی از مسائل مهم مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ تبدیل کند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیویورک تایمز: دولت بایدن از اروپایی‌ها خواسته بود متن قطعنامه شورای حکام علیه ایران را «تعدیل» کنند

چرا آمریکایی‌هایی که برای تعطیلات به اروپا می‌روند عوض چاق شدن، لاغر می‌شوند؟

مجمع عمومی سازمان ملل زیر سایه بحران‌های فزاینده؛ چرا سران اغلب قدرت‌های جهانی امسال غایبند؟