Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نبرد داردانل ۱۰۰ ساله شد

نبرد داردانل ۱۰۰ ساله شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صد سال از نبرد گالیپولی در تنگۀ داردانل می گذرد. این جنگ که از روز بیست و پنجم آوریل سال ۱۹۱۵ آغاز شد، بمدت هشت ماه طول کشید و سرانجام با پیروزی

آگهی

صد سال از نبرد گالیپولی در تنگۀ داردانل می گذرد. این جنگ که از روز بیست و پنجم آوریل سال ۱۹۱۵ آغاز شد، بمدت هشت ماه طول کشید و سرانجام با پیروزی متحدین پایان یافت.

جبهۀ متفقین با حضور کشورهایی نظیر انگلستان، استرالیا، فرانسه و نیوزیلند تشیکل می شد. در مقابل متحدین قرار داشتند که از امپراطوری عثمانی بعنوان نیروی اصلی و آلمان و همچنین امپراطوری اتریش – مجارستان تشکیل شده بود. مصطفی کمال پاشا که بعدها رهبر ترکیه شد و امروز با نام آتاتورک شناخته می شود، یکی از فرماندهان متحدین در این نبردها بود.

جنگ دادانل یا گالیپولی در مجموع ۴۸۰ هزار کشته از میان سربازان دو طرف درگیر برجای گذاشت. امروزه بنای یادبودی در محل این جنگ در تنگۀ داردانل ساخته شده و همه ساله مراسم گرامیداشت روز آغاز این جنگ در کشورهایی مانند استرالیا، ترکیه و نیوزیلند برگزار می شود.

یکی از کسانی که به این محل آمده است می گوید:«من می خواستم گالیپولی را ببینم به همین خاطر به اینجا آمدم. پدربزرگ من به عنوان نیروی نظامی بریتانیایی در این نبردها شرکت کرده بود. کنجکاو بودم که این محل را ببینم. در مورد این جنگ زیاد مطالعه کرده ام.»

بازدید کنندۀ دیگری نیز می گوید: «دیدن این محل و یادآوری آنچه که اتفاق افتاده جالب است. افراد زیادی از هر دو طرف زندگی شان را در اینجا از دست دادند. به همین خاطر به اینجا آمده ایم. اینجا بخشی از تاریخ است و بودن در اینجا درک بهتری از این اتفاق تاریخی می دهد.»

جنگ گالیپولی یکی از مهمترین نبردهای رخ داده در جنگ جهانی اول است.

شاهین آلدوگان، تحلیلگر می گوید: «در طول این نبرد، دوستی هایی هم بین سربازان دو جبهه بوجود آمد. پس از سالها حالا دیگر هیچ خصومتی وجود ندارد. آتاتورک بعد از این نبرد گفته بود پسران شما، پسران ما شدند. امروز می بینیم که بریتانیایی ها و آنزاک ها و دیگر ملت ها که در این جنگ حاضر بودند، دوستان و مهمان ما هستند و برای بازدید به اینجا می آیند.»

آنزاک به ارتش مشترک استرالیا و نیوزیلند گفته می شود. نبرد داردانل یا چاناق قلعه یکی از مهمترین عملیات دریایی – خاکی در سدۀ گذشته است. نیروهای ترک توانستند بسیاری از کشتی های فرانسوی و بریتانیایی را در آبهای چاناق قلعه غرق و خسارات زیادی به نیروی دریایی این دو کشور وارد کنند.

خبرنگار یورونیوز از محل بنای یادبود گالیپولی می گوید: «در سالهای نخست، والدین سربازان کشته شده در این محل به چاناق قلعه می آمدند. در صدسالگی این نبرد، نوادگان و علاقمندان به تاریخ به اینجا می آیند و سربازانی را که در اینجا کشته شده اند، تنها نمی گذارند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غزه در آستانه قحطی؛ کشتی کمک‌رسانی از قبرس به راه افتاد

قبرس در عملیات مشترک با موساد ۲ ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل تجار اسرائيلی بازداشت کرد

جمهوری خودخوانده قبرس شمالی در واکنش به ادعای موساد علیه ایران: بی‌اساس و شرارت‌بار است