Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زیباکلام: تمام کسانی که خواهان نابودی جمهوری اسلامی هستند با توافق هسته ای مخالفند

زیباکلام: تمام کسانی که خواهان نابودی جمهوری اسلامی هستند با توافق هسته ای مخالفند
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مذاکرات ایران و پنج بعلاوه یک در لوزان سوئیس به روز هشتم کشیده شده است.

هر چند روی کاغذ ایران با کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد مذاکره می کند اما به گفته بسیاری از کارشناسان طرف اصلی مذاکره ایالات متحده است و گفتگوهای دو طرفه میان محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده.

آنها بارها در هفته های اخیر با یکدیگر گفتگو کرده اند و به نظر می رسد کلید گشایش بحران هسته ای ایران هم در دست این دو دیپلمات باشد.

در باره مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران، به تهران می رویم تا با دکتر صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی گفتگو کنیم.

نیما قدکپور: آقای دکتر، هرچند پیشرفتهای به گفته طرفین مذاکره بدست آمده است اما ظاهرا همچنان اختلافها باقی است، به نظر شما مانع اصلی رسیدن به یک توافق جامع چیست؟

صادق زیبا کلام: مانع اساسی بی اعتمادی است که تهران و واشنگتن در سی و شش سال گذشته نسبت به هم داشته اند. گرچه که مقامات امریکایی از آغاز مذاکرات در حال مواجه شدن با دولتی است که به نظر می رسد می شود به آن اعتماد کرد. به نظر می رسد که اگر توافقی صورت بگیرد، دولت آقای روحانی بر سر توافق خویش بایستد. در عین حال دولت آقای اوباما زیر فشار حزب جمهوریخواه و دولت کنونی اسراییل است. دولت آمریکا می خواهد به توافقی با ایران دست یابد که اگر روزی ایران خواهان دستیابی به سلاح های هسته ای شد زمان زیادی برای انجام این کار داشته باشد. انتظار ایرانی ها این است که تحریم ها در کمترین زمان ممکن برداشته شود.

نیما قدکپور: یووال استاینتز، وزیر اطلاعات اسراییل گفته است در صورت کسب هر گونه توافق در لوزان طرح عملیات نظامی علیه ایران روی میز خواهد بود، سخنان وی در حالیکه مذاکرات لوزان جریان دارد چه پیامی برای مذاکره کنندگان دارد؟

صادق زیباکلام: تند روها در هر دو سو در حال تلاش برای بر هم زدن جریان مذاکرات هستند. دیروز هم سردار نقدی، فرمانده بسیج، مسئله نابودی اسراییل را مطرح کرد.

در حالیکه در چنین شرایطی به نظرم طرح اینگونه مسائل ضرورتی ندارد. این دقیقا معادل چیزی است که وزیر اطلاعات اسراییل آنرا می گوید.

ما نباید یک نکته را از نظر دور نگه داریم و آن این است که تمام کسانی که خواهان تنها نابودی جمهوری اسلامی ایران هستند ناخشنود از رخ دادن توافق هستند و در راس آن دولت کنونی اسراییل است.

اینگونه کسانی که امید به سرنگونی جمهوری اسلامی ایران داشتند ناگهان با وضعیتی روبرو می شوند که می بینند ایران در وضعیت تثبیت قرار گرفته است.

نیما قدکپور: افکار عمومی چه انتظاری از این مذاکرات دارد؟

صادق زیباکلام: با اینکه ما در تعطیلات سال نو و سیزده بدر هستیم، شاهد آن هستیم که مردم در دید و بازدید ها و یا گردش های بیرون شهر اخبار را پیگیری می کنند. به گمان من چنین همدلی میان دولت جمهوری اسلامی ایران و مردم از زمان جنگ وجود نداشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند