واپسین روز مذاکرات هسته ای در سایه تردیدها نسبت به پایان خوش آن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واپسین روز مذاکرات هسته ای در سایه تردیدها نسبت به پایان خوش آن

مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران دوشنبه شب نیز در سایه سنگین تردیدها نسبت به پایان خوش آن، در لوزان سوئیس دنبال شد؛ مذاکراتی با حضور نمایندگان ایران و گروه ۵+۱ تا در آخرین چانه زنی ها قبل از پایان مهلت تعیین شده به چالش های موجود بر سر دستیابی به توافق پایان دهند و سه شنبه ای تاریخ ساز را در مناسبات غرب با ایران رقم بزنند.

با این همه رسیدن به توافق پایان کار نیست همانطور که علی واعظ، تحلیلگر ارشد گروه بین المللی بحران در امور ایران می گوید:«دستیابی به یک تفاهم بدون شک موفقیت بزرگی برای دیپلماسی به شمار می رود و حل کردن تمام مسائل پیچیده ای که در مورد بعضی از آنها در ۱۲ سال گذشته و برخی دیگر طی ۱۸ ماه گذشته مذاکره شده یک گام بسیار مهم به جلو محسوب خواهد شد. اما این موفقیت نهایی نیست. تفاهم هنوز بسیار شکننده است و در چند ماه آینده از بیرون تحت فشار خواهد بود. نوشتن متن توافق، پیوستها و برنامه اجرایی آن از نظر سیاسی و فنی بسیار دشوار خواهد بود.»

نمایندگان حاضر در این مذاکرات می گویند به خوبی از معنای ضرب الاجل تعیین شده یعنی روز سه شنبه آگاهند و تمام تلاش خود را می کنند تا شاید برای مسائل باقی مانده از جمله توافق یک مرحله ای، لغو تحریم ها، تحقیق و توسعه در زمینه برنامه هسته ای و ارسال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران راه حلی بیابند.

دستیابی به توافق به معنای پایان دوازده سال تنش میان ایران و غرب و آغاز فصل نوینی در روابط آنهاست.