رشد ده درصدی بازار بورس آتن در پی موافقت حوزه یورو با اصلاحات پیشنهادی یونان

رشد ده درصدی بازار بورس آتن در پی موافقت حوزه یورو با اصلاحات پیشنهادی یونان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی موافقت حوزه پولی یورو با اصلاحات اقتصادی پیشنهادی یونان، بازار اصلی بورس آتن روز سه شنبه با ۱۰ درصد رشد به بالاترین میزان رشد در سه ماه گذشته

در پی موافقت حوزه پولی یورو با اصلاحات اقتصادی پیشنهادی یونان، بازار اصلی بورس آتن روز سه شنبه با ۱۰ درصد رشد به بالاترین میزان رشد در سه ماه گذشته رسید.

این توافقنامه بر سر تدابیر سختگیرانه نیست بلکه در اصل خط مشی سیاسی ما را تشریح می کند و البته با انتقادهایی در مورد زمان به اجرا گذاشتن اصلاحات همراه است.

نخست وزیر چپگرای یونان که در تلاش برای برقراری توازن میان خواسته های طلبکاران و وعده های انتخاباتی اش است، موقتا افزایش حداقل دستمزدها را به حالت تعلیق درآورد و از کاهش تعداد وزراتخانه ها خبر داد. او که در وهله نخست باید بودجه مورد نیاز دولت را تامین کند، بر مقابله با فرار مالیاتی و فساد تاکید کرده است.

نیکوس وتسیس، وزیر کشور یونان درزمینه اصلاحات پیشنهادی گفت: «این توافقنامه بر سر تدابیر سختگیرانه نیست بلکه در اصل خط مشی سیاسی ما را تشریح می کند و البته با انتقادهایی در مورد زمان به اجرا گذاشتن اصلاحات همراه است.»

با وجود موافقت مشروط وزیران دارایی حوزه پولی یورو و طلبکاران بین المللی با تمدید برنامه نجات مالی، رئیس گروه یورو از مقامهای یونان خواست تا فهرست اصلاحات پیشنهادی را که کاملتر کنند.

دولت یونان هم اکنون توانسته است چهار ماه زمان بخرد تا بار دیگر در ماه ژوئن بر سر شرایط بازپرداخت بدهی ها با حوزه پولی یورو به مذاکره بنشیند. با این حال شرکای اروپایی یونان آتن را به دنبال کردن روند اصلاحات اقتصادی مورد انتظار ملزم کرده اند.

در همین ارتباط معاون کمیسیون اروپا گفت: «این که دولت یونان با جدیت اجرای این برنامه ها را دنبال می کند موضوع مهمی است. اقدامی که طی ماههای گذشته با هدف تضمین ثبات مالی و مقابله با شیوه های منفی فرار سرمایه صورت گرفته است.»

چراغ سبز حوزه پولی یورو به یونان، به معنای آغاز اصلاحات جدی اقتصادی توسط دولت نخست وزیر سیپراس است که در ابتدای راهی طولانی و پرفراز و نشیب قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهروندان یونانی، وام دهندگان بین المللی؛ معادله دشوار دولت یونان

انتخابات پارلمانی یونان؛ میتسوتاکیس پیروزی حزبش را «زلزله سیاسی» خواند

انتخابات یونان؛ میتسوتاکیس و سیپراس برای آخرین بار نیروهای خود را بسیج می‌کنند