Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مشارکت بیشتر کشورهای عرب در ائتلاف سرکوب داعش

مشارکت بیشتر کشورهای عرب در ائتلاف سرکوب داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای عربی یکی بعد از دیگری به ائتلاف بین المللی بمباران مواضع داعش می پیوندند. دو کشور مصر و لیبی در این میان شرایط ویژه ای دارند. ناآرامی و هرج و

آگهی

کشورهای عربی یکی بعد از دیگری به ائتلاف بین المللی بمباران مواضع داعش می پیوندند. دو کشور مصر و لیبی در این میان شرایط ویژه ای دارند.

ناآرامی و هرج و مرج در لیبی، موجب شده تا گروه اسلامگرای داعش از این کشور بعنوان یکی از پایگاههای خود کمال بهره را ببرد. دولت اسلامی سعی می کند علاوه بر عراق و سوریه، حضور خود را در کشورهای دیگری از جمله لیبی و مصر پررنگ تر کند. این حضور با خسارات و تلفات زیادی برای طرابلس همراه بوده است.

در یکی از این حملات خونین، نیروهای مسلح در زمان حضور نخست وزیر لیبی و یک هیئت آمریکای در هتل کارینتیا، به این هتل حمله کرده و ۹ نفر از جمله پنج خارجی که در بین آنها یک فرانسوی و یک آمریکایی نیز دیده می شد، بقتل رساندند. گروه دولت اسلامی مسوولیت این حمله را بعهده گرفت و تهدید کرد که بر حملات خود علیه دولت لیبی و کشورهای غربی ادامه خواهد داد.

از زمان سقوط حکومت معمر قذاقی در سال ۲۰۱۱، لیبی چند پاره شده و گروههای مختلف مسلح در رقابت با یکدیگر به سرمی برند. نبود یک دولت مرکزی منسجم و قوی نیز موجب شده تا مناطق دورتر به پایتخت در هرج و مرج بیشتر فرو بروند. وجود دو دولت موازی، یکی در طرابلس و دیگری در بنغازی، شرایط خوبی برای حضور این گروههای تندرو از جمله گروه دولت اسلامی در این کشور مهیا کرده است. از همین منطقه است که کشور همسایه، مصر که اخیرا به ائتلاف بین المللی حمله به مواضع داعش پیوسته است نیز مورد حملۀ دولت اسلامی قرار می گیرد.

مصر در قالب همین ائتلاف، روز دوشنبه برای نخستین بار اعلام کرد که اردوگاه و خانه های متعلق به دولت اسلامی در منطقۀ “درنا” در لیبی را بمباران کرده که در جریان آن دست کم ۴۰ نفر از اعضای این گروه تندرو کشته شدند. صحرای سینا نیز از این حملات در امان نبود و به گفتۀ مقامات نیروی هوایی لیبی، مواضع دولت اسلامی در مناطقی مانند “سرت” و “بن جواد” توسط جنگنده های لیبی بمباران شده است.

مصر نیز همانند لیبی با تهدید گسترش گروههای اسلامگرای افراطی روبروست. از زمان سقوط دولت محمد مرسی و روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی بعنوان رییس جمهوری مصر، گروههای اسلامی از جمله انصار بیت المقدس در صحرای سینا، به جنگ با دولت مرکزی برخاسته اند. این گروه که به تازگی با دولت اسلامی بیعت کرده است، از همان شیوهای تبلیغاتی و حکومتی داعش یعنی اجرای شریعت در این منطقه پیروی می کند.

داعش با اعلام خبر قتل ۲۱ شهروند مسیحی مصری که در لیبی به اسارت گرفته بود، رسما به مصر اعلان جنگ داده است. این کشور تاکنون برای تمرکز بیشتر بر امور داخلی، از پیوستن به ائتلاف بین المللی خودداری کرده بود و اکنون حملات خود علیه گروههای اسلامگرا را به داخل مرزهای لیبی کشانده است. این مساله یعنی قوی تر شدن داعش در مصر و لیبی می تواند برای کشورهای جنوب اروپا بویژه ایتالیا که شاهد هجوم هزاران مهاجر است نیز خطرناک باشد. اعضای داعش می توانند به راحتی در میان این مهاجران خود را به کشورهای اروپایی و ایتالیا بعنوان منزل نخست برسانند.

اردن نیز یکی دیگر از کشورهای عرب منطقه است که حضور پررنگی در ائتلاف بین المللی علیه داعش دارد. این کشور که خلبان جوان آن به اسارت دولت اسلامی در سوریه درآمده و اخیرا به طرز فجیعی کشته شد، حملات متعددی را در عملیات “ شهید معاذ” علیه داعش صورت می دهد که گفته می شود به ضعیف شدن مواضع این گروه اسلامی در این مناطق منجر شده است. اردن از همان آغاز ائتلاف بین المللی علیه دولت اسلامی، اعلام کرد که در کنار آمریکا و فرانسه به بمباران این گروه اسلامگرا ادامه خواهد داد.

عربستان سعودی، قطر، لبنان و کویت نیز در این ائتلاف حضور دارند و بمباران مواضع داعش را ادامه می دهند. این بمباران ها می تواند به تقویت پیشمرگه ها بعنوان تنها نیروی زمینی که با گروه دولت اسلامی می جنگند، کمک کند. آزادسازی شهر کوبانی و مناطق اطراف آن بعد از چندماه محاصره توسط داعش نمونه ای از این تاکتیک جنگی است. نظامیان کرد از نداشتن سلاح های سنگین و متناسب با تجهیزاتی که ارتش تا دندان مسلح داعش از آن بهره می برند، شکایت دارند و از کشورهای غربی می خواهند با تجهیز تسلیحاتی، به پیشمرگه ها در عقب راندن داعش کمک کنند. گروه دولت اسلامی علاوه بر اینکه منابع مالی قابل توجهی دارد، از چاههای نفت مناطق تحت تصرف خود در سوریه و عراق نیز بهره می برد و با فروش آن، حیات خود را ادامه می دهد. غلبه بر دولت اسلامی که روز به روز هم بر دامنۀ نفوذ خود می افزاید، کار آسانی به نظر نمی رسد و برای رسیدن به این هدف نیاز به ائتلاف بزرگتری احساس می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند

تلگراف: حزب کارگر بریتانیا درصورت پیروزی در انتخابات سپاه پاسداران را تروریستی اعلام می‌کند

آلمان «تجلیل‌کنندگان از تروریسم» را اخراج می‌کند؛ «خارجی‌ها مجاز به نفرت‌پراکنی نیستند»