دیدار وزرای اقتصاد فرانسه و یونان در پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار وزرای اقتصاد فرانسه و یونان در پاریس

یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان در پایان نخستین سفر رسمی خود به پاریس با همتای فرانسوی خود دیدار و گفت گو کرد. او ابراز امیدوار کرد که تا پایان ماه مه سال جاری درباره شرایط بازپرداخت بدهی های کشورش به ترویکا توافق جدیدی حاصل شود.

دولت جدید یونان خواهان لغو برنامه های ریاضتی و کاهش بخشی از بدهی هاست.

در پایان سفر، وزرای دو کشور در نشست مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.

میشل سپن، وزیر اقتصاد فرانسه، در سخنانی خواستار همکاری بیشتر یونان شد و گفت: «بازسازی یک کشور بدون یک نظام مالی سالم ممکن نیست. باید با فساد و سوء استفاده مالی مبارزه کرد. ما در سطح اتحادیه اروپا و همچنین در همکاری با بیست اقتصاد بزرگ جهان در این راه گام برمی داریم. و بدیهی است که یونان هم باید در این مبارزه نقش خود را ایفا کند.»

یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان، نیز خواستار همراهی بیشتر برخی اعضای اتحادیه اروپا و وام دهندگان بین المللی شد و گفت: «اگر همگی یک طرف میز و در کنار یکدیگر بنیشنیم و مشکلات را در آن سوی میز ببینیم آنگاه تردیدی نیست که موفق می شویم. اروپا موفقیت و کامیابی مشترک را ممکن کرده است. امروز در پاریس، کابیه تازه منتخب ما برای نخستین بار فرصت یافت تا به شرکایش نشان دهد که می خواهد برگ جدیدی در تاریخ روابط بین طرفین نوشته شود: ما می خواهیم که منافع اروپا نسبت به منافع یونان و فرانسه و دیگر کشورهای عضو در اولویت باشد.»

اشاره غیرمستقیم آقای وزیر به آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، است که پیش تر لغو یا کاهش بدهی های یونان را رد کرده بود.

بدهی یونان بیش از ۳۰۰ میلیارد یورو یعنی حدود ۱۷۵ درصد تولید ناخالص ملی این کشور است.