گزینش کابینه جدید یونان با پیامی سیاسی

گزینش کابینه جدید یونان با پیامی سیاسی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرانجام شاهد معرفی کابینه جدید یونان بودیم. به همین منظور به سراغ استاماتیس گیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن رفتیم. وی در گفتگویی کوتاه با همکار خود

آگهی

سرانجام شاهد معرفی کابینه جدید یونان بودیم. به همین منظور به سراغ استاماتیس گیانیسیس، خبرنگار یورونیوز در آتن رفتیم. وی در گفتگویی کوتاه با همکار خود در لیون که در پی آمده می گوید انتخاب اعضای هیات دولت جدید یونان حاوی پیامی سیاسی به دیگر کشورها و نیز نیروهای سیاسی داخلی این کشور است.

انتخاب الکسیس سیپراس نماد چیست؟ منظور چیست و به ویژه انتخاب شخصیتی مثل یانیس واروفکیس به عنوان وزیر دارایی به چه معنی است؟

نمایندگان پارلمانی سیریزا و کادرهای حزب بدنه اصلی این دولت هستند؛ اگرچه پست کلیدی وزارت دفاع از سوی آقای کامِنوس، محافظه کار تندرو و شریک دولت سیپراس گرفته شده است. این نشان می دهد که انتخاب های آقای سیپراس بازتاب دهنده پیامی است که او به یونان و خارج فرستاده است. این پیام که یونان دولتی کاملا جدید و نیز دستور کاری کاملا متفاوت نسبت به دولت پیشین آقای ساماراس دارد.

انتخابی کلیدی، برای نمونه واروفاکیس، وزیر جدید دارایی است که به عنوان اقتصاددانی خودرای درنظر می آید؛ چنانچه او اغلب نظراتی بحث برانگیر درباره بدهی یونان بیان کرده است. با این وجود پروفسور واروفاکیس دانشمندی تحسین شده در سطح بین المللی است و از این رو برای آقای سیپراس گزینه خوبی است تا از برنامه اقتصادی سیپراس در عرصه بین الملل دفاع کند.

پس از ادای سوگند کابینه جدید، نخستین گام چیست؟ دولت الکسیس سیپراس چه اولیت هایی دارد؟

ما مجبوریم چند روز صبر کنیم تا مزه ابتکارات سیاسی دولت تازه را بچشیم. پیش از هرچیز، پارلمان تازه باید رئیس مجلس نمایندگان را تعیین کند. سپس انتخاب رئیس جمهوری پیش رو است. نباید از یاد برد که دلیل اینکه ما انتخاباتی ملی داشته ایم و دولتی تازه، این بود که پارلمان سابق در انتخاب رئیس دولت شکست خورد. در ادامه آن، دولت آقای سیپراس مجبور خواهد بود که سیاست هایش را به پارلمان ارایه کند؛ روندی که سه روز مباحثه می طلبد. با حسابی سرانگشتی، این تا پیش از نیمه فوریه عملی نخواهد بود؛ زمانی که ما طعم واقعی سیاست های دولت جدید یونان را می چشیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین بار در یک کشور مسیحی ارتدوکس؛ پارلمان یونان لایحه ازدواج همجنس‌گرایان را به رای می‌گذارد

تلاش برای حل اختلافات دیرینه یونان و ترکیه؛ اردوغان در سفر تاریخی به آتن وعده گشایش «دوران جدید» داد

یونان برای کمبود نیروی کار به مهاجران غیرقانونی روی می‌‌آورد