Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خانوادۀ شارلی ابدو را بهتر بشناسیم

خانوادۀ شارلی ابدو را بهتر بشناسیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این هفته نامه، تنها به انتشار کاریکاتور نمی پرداخت و گزارش های تحقیقاتی و یادداشت های اجتماعی نیز از دیگر بخش های این هفته نامۀ فکاهی بود.

آگهی

گزارش تفصیلی

هفته نامۀ فکاهی شارلی ابدو، محل تجمع تعدادی از خبره ترین کاریکاتوریست های فرانسوی بود. این هفته نامه که بیش از ۵۰ سال پیش بنیان نهاده شد، در طول عمر خود تا بدینجا، با فراز و نشیب و تهدیدها و حمله های زیادی روبرو بود اما هیچکدام تا این اندازه تلفات در پی نداشت. دوازده نفر، از جمله دو پلیس، دو نگهبان هفته نامه و هشت کاریکاتوریست و روزنامه نگار در این حادثه جان باختند.

ژان کابو، ملقب به کبو، یکی از قدیمی ترین کاریکاتوریست های هفته نامۀ شارلی ابدو و خالق شخصیت کاریکاتوری “دودوش بزرگ” است که در اکثر کاریکاتورهای وی دیده می شود. وی که ۷۷ سال داشت، یکی از کشته شدگان در حادثۀ تیراندازی به دفتر این نشریه است.

وی در مورد انتقاد از مذهب می گوید: “هر مذهبی یک ایدئولوژی است و می توان تمامی ایدئولوژی ها را مورد انتقاد قرار داد. نمی فهمم چرا باید دست از انتقاد در مورد مذاهب برداریم و به کارمان ادامه خواهیم داد.”

این هفته نامه، تنها به انتشار کاریکاتور نمی پرداخت و گزارش های تحقیقاتی و یادداشت های اجتماعی نیز از دیگر بخش های این هفته نامۀ فکاهی بود.

السا کایات، روانشناس و ستون نویس این هفته نامه، تنها زن کشته شده در میان قربانیان این حملۀ تروریستی است.

استفان شاربونیه، که با نام شارب کاریکاتورهای خود را امضا می کرد، مدیر مسوول این هفته نامه و یکی از ستون های اصلی شارلی ابدو بود. وی به دلیل تهدیدات مکرر، تحت محافظت پلیس قرار داشت و در روز حادثه، پلیس مراقب وی نیز در کنار شرب جان باخت.

شارب در برابر تهدیدهای بی شمار تندروها می گفت ترجیح می دهد ایستاده بمیرد به جای آنکه به زانو بیافتد. بعد از حمله به دفتر این هفته نامه با مواد آتشزا، شرب در پاسخ به این اقدام گفت: “اگر از تهدیدها بترسیم و دست از کار بکشیم این پایان کار ما و روزنامه است. و در آنصورت آزادی بیان و مطبوعات و بحث و جدل نیز کارش تمام است.”

فیلیپ اونوره، آخرین کاریکاتور خودش را به موضوع تبریک سال نو از زبان ابوبکر بغدادی، رهبر داعش و خلیفه خودخواندۀ مسلمانان اختصاص داده بود. وی به هنگام مرگ ۷۳ سال داشت.

برنارد مریس، روزنامه نگار و اقتصاددان، احمد مرابط، تونسی الاصل و یکی از دو پلیسی که قاتلان بعد از مجروح کردن، او را با شلیک به سرش بقتل رساندند، مصطفی اوراد، فرانسوی الجزایری تبار و ویراستار این هفته نامه، برنارد ورلاک معروف به تینیوس، و جرج ولینسکی، از کاریکاتوریست های کشته شده در حملۀ تروریستی به هفته نامۀ شارلی ابدو بودند.

جرج ولینسکی که یکی از مشهورترین کاریکاتوریست های فرانسه بود، در مورد سانسور و تهدیدها علیه این هفته نامه گفته بود: “هیچ موضوعی برای طنز ممنوع نیست. نباید در برابر شرارتها عقب نشینی کنیم. اما شرور نیستیم اما رام شدنی هم نیستیم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همسر کاریکاتوریست مقتول مجله شارلی ابدو از روز حادثه می گوید

فرانسه یک سال پس از حمله به دفتر هفته نامه «شارلی ابدو» چه تغییری کرده است؟

از چهارشنبه تا جمعه، بر فرانسه چه گذشت؟