پاکستان قتل عام دانش آموزان را فراموش نمی کند

پاکستان قتل عام دانش آموزان را فراموش نمی کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان این حادثه، پاکستان اعدام اعضای طالبان و تروریست ها در این کشور را از سر گرفته است.

آگهی

قتل عام دانش آموزان در مدرسه ای در پیشاور، از خاطر مردم پاکستان پاک نخواهد شد. این حادثه که خونین ترین عملیات تروریستی در این کشور نام گرفته، موجب شده که بر تدابیر امنیتی در شهرهای پاکستان افزوده شود.

یکهفته بعد از این حملۀ تروریستی، درهای این مدرسه به روی مراجعه کنندگان باز شده و والدینی که به دنبال وسایل فرزندان خود به این مدرسه مراجعه می کنند، به شدت کنترل می شوند.

برخی از آنها، فرزندشان را در این سانحه از دست داده اند و برخی دیگر نیز که فرزند آنها از این حملۀ تروریستی جان سالم به در برده اند، نگران یک حمله دیگر از این قبیل به مدارس هستند.

شهیده سردار، مادر یکی از دانش آموزانی است که شانس بیشتری داشته و از حملۀ طالبان به این مدرسه جان سالم به در برده است.

وی می گوید: “بچه هایمان شب ها کابوس حملۀ آن روز به مدرسه را می بینند. صحنه های کشتار جلوی چشمان آنها اتفاق افتاده و با وجود اینکه چند روز گذشته اما همچنان غصه دارند و درد و غم شان تازه است. ما واقعا نمی دانیم چه بر آنها رفته است. همه مادرها در آن روز از فرستادن بچه هایشان به مدرسه خوشحال بودند و نمی دانستند چه در انتظار آنهاست.”

در حملۀ طالبان به این مدرسه در پیشاور، ۱۴۱ دانش آموز و معلم انها به قتل رسیدند و حمله کنندگان عضو طالبان نیز در زد و خورد با نیروهای نظامی طالبان کشته شدند. شاهدان بازمانده از این حمله، می گویند طالبان به سر دانش اموزان شلیک می کردند تا از مرگ انها مطمئن شوند.

شریف گل، پدری که فرزند خود را در این حمله از دست داده است می گوید: “ رنج و درد من و دیگر والدینی که فرزند دانش آموز آنها توسط اعضای طالبان در حمله به این مدرسه به قتل رسیده اند می تواند به تقویت عزم ما برای مبارزه با طالبان کمک کند.”

از زمان این حادثه، پاکستان اعدام اعضای طالبان و تروریست ها در این کشور را از سر گرفته است. دولت از اعدام ۵۰۰ نفر از اعضای دستگیر شده طالبان و دیگر گروههای مسلح تروریستی در این کشور طی هفته های بعد از حمله به این مدرسه خبر داده است.

مقامات این کشور نیز به مردم درباره احتمال تکرار این حملات هشدار می دهند.

به گفتۀ چائودری نیسار علی خان، وزیر کشور پاکستان، بر اساس اطلاعاتی که سرویس های امنیتی در سراسر کشور به دست آورده اند، گروههای مسلح قصد انجام حملات دیگری از این دست را دارند. وی از مردم می خواهد که هشیار باشند و تاکید می کند که نیروهای نظامی در آماده باش به سر می برند.

گروهی به نام تحریک طالبان مسوولیت حمله به این مدرسه را بعهده گرفته و اعلام کرده اند قصد دارند با چنین حملاتی، دولت کنونی را سرنگون کنند. طالبان پاکستان طی سال های اخیر بر دامنۀ قدرت خود در این کشور و بویژه در مناطق قبیله ای از جمله وزیرستان افزوده و اتحاد مبارزه با این گروه که خواهان اجرای شریعت هستند، تاکنون زیاد موفقیت آمیز نبوده است.

طالبان هرگونه تحصیل غیرقرآنی را برای مردم بویژه دختران مخالف اسلام می داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در پاکستان حکم زندان عمران خان به دلیل فروش هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد

ارتش و مقام‌های غیرنظامی پاکستان به طور مشترک درباره بمبگذاری‌ علیه اتباع چین تحقیق می‌کنند

حمله به پادگان ارتش پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان چندین کشته بر جای گذاشت