ملاله، نماد پیکار علیه جهل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ملاله، نماد پیکار علیه جهل

جایزه صلح نوبل روز چهارشنبه مشترکا به کایلاش ساتیارتی و ملاله یوسف زی دو فعال حقوق کودکان اهدا شد.

کایلاش ساتیارتی به دلیل فعالیت هایش برای جلوگیری از کار کودکان در هند و ملاله یوسف زی نیز به پاس مبارزاتش جهت تحصیل کودکان در پاکستان مورد قدردانی قرار گرفتند.

ملاله یوسف زی که در سن هفده سالگی به کم سن ترین برنده جایزه نوبل تبدیل شده پس از دریافت جایزه گفت: «تا زمانی که تمام کودکان به مدرسه بروند، مبارزه را ادامه خواهم داد.»

در شهر سوات پاکستان، محل زندگی ملاله، بسیاری از فعالان مدنی و نیز دانش آموزان مراسم اهدای جایزه را به صورت زنده از تلویزیون دنبال کردند.

یکی از دانش آموزان مدرسه ای که ملاله در آن درس می خواند، می گوید: «از اینکه ملاله جایزه نوبل را دریافت کرد خیلی خوشحال هستیم. دشمن می خواست که او را در تنگنا قرار دهد. وی مقاومت کرد، جنگید و راه را باز کرد و شهر و کشورمان را به شهرت رساند.»

و یک آموزگار می گوید: «شش سال پیش هیچکس ملاله یوسف زی را نمی شناخت، اما امروز در گوشه و کنار جهان همه او را می شناسند. ما افتخار می کنیم که در این مدرسه هستیم. هر دختری دوست دارد مانند ملاله یوسف زی شود.»

ملاله به دلیل مبارزه برای حق آموزش کودکان توسط طالبان پاکستان مورد حمله قرار گرفت. وی از سو قصد جان سالم به در برد. این دختر نوجوان هم اکنون نماد پیکار علیه جهل و نادانی است.