Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ملاله، نماد پیکار علیه جهل

ملاله، نماد پیکار علیه جهل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جایزه صلح نوبل مشترکا به ملاله یوسف زی و کایلاش ساتیارتی از پاکستان و هند اهدا شد.

آگهی

جایزه صلح نوبل روز چهارشنبه مشترکا به کایلاش ساتیارتی و ملاله یوسف زی دو فعال حقوق کودکان اهدا شد.

کایلاش ساتیارتی به دلیل فعالیت هایش برای جلوگیری از کار کودکان در هند و ملاله یوسف زی نیز به پاس مبارزاتش جهت تحصیل کودکان در پاکستان مورد قدردانی قرار گرفتند.

ملاله یوسف زی که در سن هفده سالگی به کم سن ترین برنده جایزه نوبل تبدیل شده پس از دریافت جایزه گفت: «تا زمانی که تمام کودکان به مدرسه بروند، مبارزه را ادامه خواهم داد.»

در شهر سوات پاکستان، محل زندگی ملاله، بسیاری از فعالان مدنی و نیز دانش آموزان مراسم اهدای جایزه را به صورت زنده از تلویزیون دنبال کردند.

یکی از دانش آموزان مدرسه ای که ملاله در آن درس می خواند، می گوید: «از اینکه ملاله جایزه نوبل را دریافت کرد خیلی خوشحال هستیم. دشمن می خواست که او را در تنگنا قرار دهد. وی مقاومت کرد، جنگید و راه را باز کرد و شهر و کشورمان را به شهرت رساند.»

و یک آموزگار می گوید: «شش سال پیش هیچکس ملاله یوسف زی را نمی شناخت، اما امروز در گوشه و کنار جهان همه او را می شناسند. ما افتخار می کنیم که در این مدرسه هستیم. هر دختری دوست دارد مانند ملاله یوسف زی شود.»

ملاله به دلیل مبارزه برای حق آموزش کودکان توسط طالبان پاکستان مورد حمله قرار گرفت. وی از سو قصد جان سالم به در برد. این دختر نوجوان هم اکنون نماد پیکار علیه جهل و نادانی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملاله یوسف‌زی از طالبان خواست به دختران افغان اجازه دهند به مدرسه بازگردند

طالبان پاکستان؛ احسان‌الله احسان، مدافع ترور ملاله یوسف‌زی از زندان فرار کرد

ملاله، نماد پیکار علیه جهل