پوتین کریمه را جزیی از خاک روسیه خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پوتین کریمه را جزیی از خاک روسیه خواند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در سخنرانی سالانه خود در جمع نمایندگان دو مجلس این کشور، با اشاره به بحران اوکراین، پیوستن شبه جزیره کریمه به فدراسیون روسیه را موجه دانست. وی هم چنین تأکید کرد که این شبه جزیره همواره بخشی از روسیه خواهد ماند.

»بالاخره اتحاد تاریخی کریمه و سباستوپول با روسیه محقق شد. این اتفاقات برای ملت و کشور ما اهمیت خاصی دارد زیرا اهالی کریمه، همان مردم ما هستند که در آنجا زندگی می کنند و آن سرزمین برای ما اهمیت راهبردی دارد، و نیز درست همان منطقه مقدسی است که به خوبی چندگانگی و در عین حال اتحاد ملت روسیه را نشان می دهد«.

آقای پوتین هم چنین گفت: »من مطمئنم که مردم اوکراین خودشان ارزیابی درستی از اوضاع دارند. در مورد همکاری اوکراین با اتحادیه اروپا، در واقع اصلا هیچ گفتگویی در میان نبوده است. به ما گفته شد به شما ربطی ندارد و اگر بخواهم به زبان ساده بگویم، گفتند به شما چه«!

ولادیمیر پوتین ضمن اشاره به تحریم های جاری غرب علیه مسکو به دنبال وقایع خونین اوکراین، تصریح کرد که روسیه سالی سخت را پیش رو خواهد داشت باید بتواند به خودش متکی باشد.

»در مورد تحریم ها هم باید بگویم که این تنها یک واکنش عصبی از سوی آمریکا و متحدانش در مورد موضع ما در مقابل کودتا و وقایع دیگر اوکراین یا به اصطلاح »بهار کریمه« نیست، من مطمئنم که اگر هیچ اتفاق دیگری هم نیفتاده بود، برای متوقف کردن قدرت روسیه و تحت تأثیر قرار دادن آن یا برای آن که روسیه را دستخوش مطامح خود کنند، دلیل دیگری دست و پا می کردند.«

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: »به رغم گشایش و اراده بی سابقه ما برای همکاری در مورد پیچیده ترین مسائل و نیز به رغم آن که ما دشمنان دیروز را دوست نزدیک و متحد امروز خود می دانیم، تردیدی نداشتیم که آنها همگی دلشان می خواست که برای ما هم سناریوی تجزیه یوگسلاوی سابق را اجرا کنند. اما ما نگذاشتیم این اتفاق بیفتد، همان طور که هیتلر را هم نگذاشتیم که چنین کاری بکند. همه باید یادشان بماند که سرانجام چنین کارهایی چیست.«