Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

طرح دولت آلمان برای کاهش ۴۰ درصدی گاز کربنیک

طرح دولت آلمان برای کاهش ۴۰ درصدی گاز کربنیک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چنانچه آلمان بتواند برنامه های خود را مطابق این طرح اعلام شده برای کاهش ۴۰ درصدی گاز دی اکسید کربن پیش ببرد، می بایست تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۷۸ میلیون تن از گازهای گلخانه ای کاهش یابد.

آگهی

شورای وزرای آلمان طرحی را به تصویب رسانده که بر طبق آن، این کشور متعهد می شود میزان گاز دی اکسید کربن خود را تا سال ۲۰۲۰ بمیزان ۴۰ درصد کاهش بدهد. این میزان تعیین شده برای کاهش گازهای گلخانه ای که یکی از مهمترین دلایل افزایش دمای زمین است، از میزانی که اتحادیۀ اروپا تعیین کرده، بیشتر است.

چنانچه آلمان بتواند برنامه های خود را مطابق این طرح اعلام شده برای کاهش ۴۰ درصدی گاز دی اکسید کربن پیش ببرد، می بایست تا سال ۲۰۲۰ به میزان ۷۸ میلیون تن از گازهای گلخانه ای کاهش یابد.

بخش مهمی از برنامه کاهش گازدی اکسید کربن یا گاز کربنیک قرار است از طریق بهینه سازی در ساخت و ساز منازل مسکونی و همینطور، صرفه جویی در سیستم های گرمازایی انجام پذیرد. در صورتیکه این هدف به نتیجه برسد، بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون تن از گازهای گلخانه ای کاهش خواهد یافت.

بخش دیگری از این طرح، مربوط به نیروگاههای تولید برق می شود که از ذغال سنگ بعنوان منبع سوخت خود برای تولید برق استفاده می کنند. در حال حاضر،۵ نیروگاه تولید برق آلوده کننده در اروپا وجود دارد که ۴ نیروگاه از این تعداد در آلمان قرار دارد. ذغال سنگ یکی از مهمترین عوامل تولید گازهای گلخانه ای در جهان است و تقریبا یک سوم از این گازها ناشی از مصرف این سوخت است.

بر اساس این طرح، نیروگاههایی که از ذغال سنگ برای سوخت خود استفاده می کنند موظف شده اند بمیزان ۲۲ میلیون تن از گازهای دی اکسید کربن خود را تا سال ۲۰۲۰ کاهش دهند.

از آنجاییکه ذغال سنگ در آلمان، منبع اصلی سوخت نیروگاههای تولید الکتریسیته محسوب می شود و تقریبا ۴۶ درصد از برق تولید شده را تامین می کند، کاهش این میزان گاز گلخانه ای تا سال ۲۰۲۰ نیازمند جایگزینی سوختی مناسب برای این نیروگاههاست. در حال حاضر، نزدیک به ۵۰۰ نیروگاه تولید برق از این نوع در آلمان وجود دارند که به طور میانگین، سالانه هر کدام بین یک تا ۷ میلیون تن گاز کربن تولید می کنند که در مجموع بیش از ۳۴۰ تن در سال می شود.

ضمن آنکه آلمان، تصمیم به متوقف کردن فعالیت نیروگاههای اتمی در این کشور گرفته است و قرار است تا سال ۲۰۲۲، تمامی ۱۷ نیروگاه اتمی این کشور غیرفعال اعلام شوند. به این ترتیب، و با اجرای این طرح، دولت آلمان به دنبال راههای جایگزین برای تامین سوخت نیروگاههای تولید برق در این کشور است.

در این طرح که توسط شورای وزرا آلمان ارائه شده، استفاده از نیروی باد و آب برای تولید برق به جای ذغال سنگ و نیروی اتمی پیشنهاد شده است. از دیگر پیشنهادهای اعلام شده در این طرح، عایق کاری منازل و استفاده از انرژی خورشیدی بعنوان یک انرژی قابل دسترس و رایگان است که قرار است بیش از گذشته در ساخت و سازهای جدید از آن استفاده شود. هدف اصلی دولت آلمان از این طرح، تامین انرژی مورد نیاز از منابع قابل بازیافت است. الکتریسیته یکی از گران ترین انرژی ها در آلمان است و بهایی که مصرف کنندگان آلمانی برای برق پرداخت می کنند، سه برابر بیشتر از مصرف کنندگان فرانسوی است. آلمان در صورت اجرای طرح کاهش دی اکسید کربن خود، باید نزدیک به ۸۰ درصد از انرژی مصرفی خود را از منابع جایگزین نظیر باد و خورشید تامین کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعزام کشتی جنگی آلمان به دریای سرخ؛ برلین به ماموریت اتحادیه اروپا برای تأمین امنیت کشتیرانی پیوست

طرح «راست‌های افراطی» در آلمان برای خروج از اتحادیه اروپا از راه برگزاری همه‌پرسی

آلمان کاردار ایران را بر سر پرونده تلاش برای آتش زدن یک کنیسه در بوخوم احضار کرد