بلاتر: فیفا مسئول شرایط کارگران در قطر نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بلاتر: فیفا مسئول شرایط کارگران در قطر نیست

سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، در آخرین اظهار نظرش، می گوید نهاد متبوعش در زمینه شرایط کاری کارگران شاغل در آماده سازی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مسئولیتی ندارد.

گزارشی از یک سازمان مردم نهاد می گوید ۲۹۴۰۰ نفر، یعنی در حدود یک و نیم درصد جمعیت قطر، در شرایط بردگی روزگار می گذرانند.

سپ بلاتر در نشستی خبری گفت: «از حالا به بعد کارگران به لطف جام جهانی، شرایط بهتری خواهند داشت، نه تنها در قطر، که در همه کشورهای عربی که از شیوه مرسوم به “کفالت” استفاده می کنند، این روش کنار گذاشته خواهد شد. پس در حال حاضر فیفا مشوق تمام کشورهای عربی در بهبود شرایط است. اما فیفا به هیچ وجه نمی تواند هیچ گونه مسئولیتی در زمینه رفاه کارگران بر عهده بگیرد. این مسئولیت متوجه شرکت های تجاری و صنعتی است که از پس این کار بر نیامده اند.»

دهه هاست کارگران مهاجر، که عمدتا از هند، سریلانکا، نپال، پاکستان، بنگلادش و فیلیپین می آیند، با دستمزد بسیار پایین در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به کار گماشته می شوند. شرایط اسفبار کار، اسکان و معیشت این افراد، همواره مورد اعتراض نهادهای حقوق بشری، از جمله عفو بین الملل، بوده است.