کمیته حقوق بشر خواهان ارجاع پرونده کره شمالی به دادگاه جرایم بین المللی شد

کمیته حقوق بشر خواهان ارجاع پرونده کره شمالی به دادگاه جرایم بین المللی شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد از شورای امنیت درخواست کرده تا پرونده نقض حقوق بشر در کره شمالی در دادگاه جرایم بین المللی تحت رسیدگی قرار گیرد. این پیشنهاد ابتدا باید در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شود.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل پس از شنیدن اظهارات شاهدان و بررسی دیگر شواهد مربوط به شکنجه، سرکوب سیاسی و دیگر موارد نقض حقوق بشر توسط رژیم پیونگ یانگ، جزئیات مفصل این بررسی را برای مقامات سازمان ملل فرستاده است.

قطعنامه کمیته حقوق بشر در این زمینه روز سه شنبه به رای گیری غیر الزام آور گذارده شد و با ۱۱۱ رای موافق، ۱۹ رای مخالف و ۵۵ رای ممتنع تصویب شد.

در گزارش کمیسیون تحقیق آمده است که متهمان سیاسی در کره شمالی یا ناپدید می شوند و یا به زندان می افتند و تحت شکنجه یا در شرایط تجاوز، گرسنگی عمدی کار اجباری، محرومیت از حقوق باروری، سقط جنین و سرانجام اعدام قرار می گیرند.

از سوی دیگر یک مقام وزارت خارجه شمالی در واکنش به درخواست کمیسیون تحقیق سازمان ملل و قبل از رای گیری تهدید کرد که مجازات کره شمالی در مورد حقوق بشر این کشور را ناگزیر می سازد که آزمایش های هسته ای بیشتری را در دستور کار خود قرار دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خبرگزاری فرانسه «روش‌های پیچیده قاچاق سوخت» توسط کره شمالی را «افشا» کرد

جدال لفظی کم‌سابقه نمایندگان کره شمالی و ایالات متحده در نشست شورای امنیت

کره شمالی از قصدش برای پرتاب ماهواره‌های بیشتر و تقویت نیروهایش در مرز خبر داد