دستگیری یک رهبر خودخوانده مذهبی در هند

دستگیری یک رهبر خودخوانده مذهبی در هند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رهبر خودخوانده یک فرقه مذهبی به نام “ماهاراج رامپال” در دهلی نو پایتخت هند روز پنجشنبه به اتهام تحریک پیروان خود و ایجاد اغتشاش علیه دولت بازداشت شد. او پیش از این چهل بار توسط دادگاه برای تحقیق پیرامون یک پرونده مربوط به قتل و ارعاب مردم فراخوانده شده بود، اما از حضور در دادگاه خودداری می کرد.

دادگاه سرانجام هفته گذشته دستور بازداشت او را به عنوان متهم پرونده تحریک به اغتشاش منجر به قتل در سال ۲۰۰۶ صادر کرد. او از جمله متهم است که به پیروان خود فرمان داده تا به روی ساکنان یک روستا آتش بگشایند که در نتیجه یک نفر کشته و ۶ پلیس مجروح شده اند.

اما دستگیری این رهبر خودخوانده مذهبی ۶۳ ساله چندان ساده نبود و پلیس برای این کار به مدت ۲۴ ساعت با گارد محافظ او درگیر شد که به رویارویی خشونت آمیز انجامید.

پلیس ابتدا چهارشنبه شب حدود ده هزار نفر از پیروانش را که در اطراف محل استقرار او در ۱۷۵ کیلومتری شمال شرقی دهلی نو تجمع کرده بودند به شیوه ای نسبتا مسالمت آمیز پراکنده کرد. اما در برابر حدود ۲۵۰ نفر از پیروانی که با تشکیل زنجیره انسانی دست به مقاومت زدند، ناچار از استفاده از گاز اشک آور و ماشین آب پاش شد. در جریان این درگیری حدود یکصد نفر مجروح شدند. پلیس هند سرانجام ماهاراج رامپال را دستگیر و پس از معاینات پزشکی او را به دادگاه معرفی کرد. این رهبر خودخوانده مذهبی برای دست یابی به پول، قدرت و اعمال نفوذ سیاسی از پیروان متعصب فرقه های مذهبی به عنوان گروه های فشار استفاده می کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بمب‌گذاری در مراسم مذهبی شاهدان یهوه در هند ۱ کشته و ۳۶ زخمی برجای گذشت

پلیس هند موفق به بازداشت رهبر متواری و جدایی‌طلب سیک‌ها شد

«مردم» در یکی از خشن‌ترین شهرک‌های آفریقای جنوبی هفت جوان را زنده‌زنده سوزاندند