شیوع تب عکس «سِلفی» در مراسم حج

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شیوع تب عکس «سِلفی» در مراسم حج

باب شدن عکس هایی که مردم با تلفن همراه از خودشان می اندازند (سلفی)، چهره شبکه های اجتماعی را تغییر داده است. در سال اخیر تب سلفی با عکس دست جمعی ستارگان سینما در مراسم اسکار، عکس های ورزشکاران معروف و حتی فضانوردان بالا گرفته است.

اکنون دامنه این پدیده تا شهر مکه و به مراسم حج رسیده است. مسلمانان که برای زیارت خانه کعبه به عربستان سعودی می روند، در انداختن عکس سلفی و انتشار آن در شبکه های اجتماعی گوی سبقت را از یکدیگر می ربایند.

این عکس ها که گهگاه خانه کعبه را نیز در پس زمینه دارد، مخالفت مقامات مذهبی عرب را برانگیخته است. شیخ عاصم الحکیم این اقدامات را خلاف خواسته پیامبر اسلام دانسته است.

شیخ عاصم الحکیم به خبرگزاری عربنیوز گفت: «در اسلام عکاسی بدون دلیل موجه همواره میان علما بحث برانگیز بوده است. با این حال، برغم اختلاف نظرهای موجود، وقتی پای حج و معانی پشت آن به میان بیاید بعید به نظر می رسد مخالفتی در کار باشد. حج بر پایه خلوص و پیرو سنت انجام می گیرد. پیامبر (ص) در راه حج فرمودند: “خداوندا! از تو زیارتی عاری از خودستایی و ریا خواستارم.” گرفتن این سلفی ها و ویدیوها برخلاف میل پیغمبر است.»==