هوشیار زیباری: آنهایی که به داعش کمک می کردند امروز کنترل اوضاع از دستشان خارج شده

هوشیار زیباری: آنهایی که به داعش کمک می کردند امروز کنترل اوضاع از دستشان خارج شده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کشوری غرق در جنگ داخلی، شرایط وخیم انسانی و اقتصادی و شکاف عقیدتی و مذهبی. میراثی شوم که نخست وزیر جدید عراق، بدون شک آنرا بر شانه خود و اعضای کابینه پیشنهادی اش احساس خواهد کرد.

مسئولیتی خطیر که به حیدرعبادی واگذار شده، وظیفه ای پیچیده و شاید غیرقابل اجرا. بسیاری از ناظران نگرانند که تغییرات لازم برای آشتی دادن جریانهای سیاسی مختلف، رنگ حقیقت بخود نگیرد. با این حال آقای عبادی می تواند روی حمایت جامعه بین الملل و وزرای کرد خود حساب کند.

نوری المالکی پس از هشت سال نخست وزیری، بالاخره راضی شد قدرت را واگذار کند. او که در ابتدا مرد مصالحه نشان می داد، برای کاهش تنش های داخلی عراق، بویژه آرام کردن سنی ها گام مثبتی برنداشت.

هوشیار زیباری که از سال 2003 در راس دستگاه دیپلماسی عراق قرار داشته، حتی پس از برآشفتن دستجمعی وزرای کرد کابینه مالکی در ژوئیه گذشته، همچنان به رهبری دستگاه دیپلماسی عراق علاقمند است. اما وضعیت او در کابینه آینده عراق مشخص نیست. دالین حسن، خبرنگار بخش عربی یورونیوز با او گفتگو کرده است.

یورونیوز: آقای هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق از اینکه دعوت یورونیوز را پذیرفتید، سپاسگزاریم. آیا جنگ با داعش با هدف دفاع از کردها و مناطق کردنشین است یا اینکه تصمیمی مشترک با دولت جدید عراق است، در جهت ریشه کن کردن این گروه تندرو؟

هوشیار زیباری: «جنگ امروز تنها برای دفاع از اقلیم کردستان نیست بلکه جنگی است برای دفاع از ملت عراق و همه قومیت ها و اقلیت های ساکن این کشور. این جنگی است برای دفاع از همه منطقه و البته دفاع از بشریت.»

*یورونیوز: مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان گفته که بارها نسبت به رشد گروههای تندروی تروریستی هشدار داده بوده است. با توجه به اینکه شما از سال 2003، وزیر امور خارجه هستید چرا باید اینقدر صبر
می شد تا شرایط، امروز از کنترل خارج شود؟*

هوشیار زیباری: «دلایل متعددی وجود دارد بویژه بحران سوریه که داعش از آن به نفع خود بهره برداری کرد. همین طور اختلاف نظر بین سیاستمداران عراق و همچنین عرب های سنی که احساس می کند سیاستهای دولت آنها را به حاشیه رانده است. بعلاوه، این گروهها مقادیری زیادی سلاح، تجهیزات پیشرفته و همین طور پول و اموال زیادی در اختیار دارند. اینها عوامل تاثیرگذاری
هستند که آنطور که باید و شاید از سوی دستگاههای اطلاعاتی و سران عراق مورد توجه قرار نگرفته اند.»

یورونیوز: چرا باراک اوباما وقتی داعش به دروازه های اربیل رسید تصمیم به بمباران مواضع آنها گرفت و نه وقتیکه به دروازه های بغداد رسیده بودند؟

هوشیار زیباری: «فکر می کنم قضیه واضح باشد. دلیل آن تنها در معرض تهدید مستقیم قرار گرفتن مصالح و منافع آمریکا در اربیل، نبود، بلکه یک ضرورت انساندوستانه صریح هم وجود داشت. ایالات متحده مساعدت های موثری کرده، بویژه کمک های فنی، اطلاعاتی و تسلیحاتی. خطری که اربیل را تهدید می کرد خیلی بزرگ بود بنابراین نیازمند تصمیم سریع و عمل فوری بود تا جلوی پیشرفت دولت اسلامی گرفته شود.»

یورونیوز: شک و تردیدهای فراوانی در مورد ماهیت دولت اسلامی و حامیانش وجود دارد. هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در کتابش گفته شاید آمریکا بدلیل سهل انگاری در ریشه کن کردن داعش، زمانی که طفل نوپایی بود، مسئول باشد. آمریکا اکنون در مواجهه با داعش چگونه عمل خواهد کرد؟

هوشیار زیباری: «با شما موافق نیستم. کتاب را خوانده ام. مسئله آنطور که شما می گویید مطرح نشده. شاید برداشت شما یک تلقی رسانه ای باشد.»

یورونیوز: اما خانم کلینتون اشاره کرده که شکست آمریکا در مبارزه علیه دولت اسلامی از همان ابتدا بدلیل اشتباه محاسباتی واشنگتن بوده و همین مسئله باعث قدرت گرفتن بیشتر دولت اسلامی شده است؟

هوشیار زیباری: «خوب این موضوع دیگری است. همه کشورهایی که از اپوزیسیون سوریه و ارتش آزاد این کشور و گروههای تندرو حمایت می کردند در رشد پدیده ای به نام دولت اسلامی سهیم هستند. همه آنهایی که به دولت اسلامی کمک می کردند اکنون فکر می کنند کنترل اوضاع از دستشان خارج شده است. دولت اسلامی سلاح های پیشرفته و ارتش خیلی مجهزی دارد. قوی شده و خودش را اداره می کند و اینگونه از کنترل خارج شده است.»

یورونیوز: اختلافات سیاسی مابین بغداد و اربیل حداقل در دو مورد برجسته بوده: مسئله پیشمرگه ها و مسئله نفت. فکر می کنید در دولت جدید عبادی این اختلاف ها بر طرف شوند؟

هوشیار زیباری: «مذاکرات بین آقای عبادی و قدرت های کردستان را آغاز خواهیم کرد. کردستان برای این منظور یک هیات مذاکره کننده تشکیل داده. مشکل اینجا بود که پیشمرگه ها در مقایسه با نیروهای داعش قدرت نظامی کمتری داشتند، به این دلیل که دولت سابق از تخصیص بودجه و حمایت از پیشمرگه ها سرباز می زد. در مورد مسئله نفت، دولت جدید باید قوانین جدید در مورد نفت و گاز به تصویب برساند.»

یورونیوز: آقای هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه محترم عراق سپاسگزاریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود