هشت سرباز آذربایجانی توسط نیروهای ارمنستان در قره باغ کشته شدند

هشت سرباز آذربایجانی توسط نیروهای ارمنستان در قره باغ کشته شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر دفاع آذربایجان روز جمعه اعلام کرد که هشت سرباز آذربایجانی در درگیری های هفته جاری با نیروهای ارمنی در مناطق مرزی نزدیک به قره باغ کوهستانی کشته شدند.

این منطقه برای چندین دهه مورد مناقشه میان دو کشور همسایه است.

وزیر دفاع آذربایجان گفته است: «نیروهای مسلح ارمنستان در روزهای اخیر به شدت تلاش کرده اند به مواضع ما حمله کنند. آنها در طول سه روز گذشته با انحراف ربازان ما، هشت سرباز آذربایجانی را کشته اند.»

از سوی دیگر نیز نیروهای ارمنی تایید کرده اند که ۱۴ سرباز آذربایجانی را که تلاش داشتند به طور غیر قانونی از مرز عبور کنند را طی یک زد و خورد در شب پنج شنبه تا روز جمعه کشته اند.

این درگیری ها در ماههای اخیر در اطراف منطقه قره باغ کوهستانی افزایش یافته است. هر دو طرف یکدیگر را به شروع درگیری متهم می کنند. درگیری های میان دو طرف در سال جاری به استثنای تلفات درگیر های اخیر، به کشته شدن بیش از ۱۴ سرباز دیگر منجر شده است.

اوزیر جعفروف، تحلیل گر نظامی در آذربایجان می گوید: «درگیری های میان آذربایجان و ارمنستان افزایش یافته و هر دو طرف از این درگیری ها زیان خواهند دید.»

بنا بر گزارش خبرگزاری آ.اف.پ، آذربایجان از مارس ۱۹۴۴ میلادی تاکنون چنین ضربه سنگینی را متحمل نشده بود.

سال گذشته، نزدیک به ۲۰ سرباز از دو طرف در درگیری های مرزی کشته شدند. قره باغ کوهستانی با اکثریت ارمنی هایی که خواهان استقلال هستند، در دوران اتحاد جماهیر شوروی به آذربایجان پیوست. جنگ و درگیری ها میان دو طرف تاکنون باعث مرگ ۳۰ هزار نفر و آواره شدن صدها هزار نفر از سال ۱۹۸۸ میلادی تا سال ۱۹۹۴ شده است.

آتش بس در سال ۱۹۴۴ میلادی بین دو طرف برقرار شد اما باکو و ایروان تاکنون نتوانسته اند درباره وضعیت این منطقه که منبع تنش در قفقاز جنوبی است به توافق برسند. قره باغ، منطقه ای استراتژیک بین ایران، روسیه و ترکیه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان؛ علی‌اف در صدد بهره‌برداری از «پیروزی» در قره‌باغ

جمهوری آذربایجان دو دیپلمات فرانسوی را اخراج کرد

الهام علی‌اف برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آذربایجان شد