درخواست ۱۴۷ روزنامه نگار برای آزادی صبا آذرپیک روزنامه نگار ایرانی

درخواست ۱۴۷ روزنامه نگار برای آزادی صبا آذرپیک روزنامه نگار ایرانی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در اعتراض به بازداشت صبا آذرپیک روزنامه نگار ایرانی که دو هفته قبل در تهران اتفاق افتاد، ۱۴۷ روزنامه نگار با انتشار بیانیه ای خواهان آزادی او شدند.

صبا آذرپیک در روزنامه اعتماد و هفته نامه تجارت مشغول کار بود و بنا به گفته خانواده اش، از نهاد بازداشت کننده و محل بازداشت و وضعیت او اطلاع روشنی در دست نیست.

در بیانیه روزنامه نگاران، بازداشت صبا آذرپیک مغایر با قوانین بین المللی و حتی قوانین جاری در ایران دانسته شده و آمده است: “بازداشت یک روزنامه نگار، به اتهام اشتغالش به فعالیت حرفه ای و رسالت خبررسانی و جست وجو گری، برخلاف موازین اصل بیست و سوم قانون اساسی، نقض مواد ۱۱۲ و ۱۱۸ و ۱۲۷ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب و نیز در تناقض با مقررات حقوق بشری است که دولت قانونا به آنها متعهد است؛ از جمله مواد ۱۱ و ۱۲ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ کنوانسیون حقوق مدنی و سیاسی.”

در بیانیه ۱۴۷ روزنامه نگار همچنین نسبت به بی خبری افکار عمومی از وضعیت صبا آذرپیک و عدم تماس وی با خانواده اش اظهار نگرانی شده و آمده است: “طبق اظهارات مادرش، وی از تماس تلفنی معمول یک متهم با خانواده اش محروم است و هیچ نهاد امنیتی مسوولیت بازداشت وی را به عهده نگرفته است. بنا بر اظهارات علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس، خانم آذرپیک توسط قوه قضاییه بازداشت شده است. مایه تاسف است که اصلی ترین نهاد حقوقی و قضایی کشور در مراعات حق آزادی بیان و نیز حقوق قانونی یک متهم، به هر علتی، اهمال می کند.”

در پایان بیانیه ضمن اشاره به مسئولیت مقامات و نهادهایی که بر وضعیت صبا آذربیک اشراف دارند، تاکید شده است: “ما خواهان آزادی صبا آذرپیک و نیز مراعات تمامی حقوق قانونی و بشری وی از جمله آگاهی از وضعیت سلامتیش در مدت بازداشت هستیم. همچنین به طور ویژه از وزیر اطلاعات و معاونت مطبوعاتی دولت هم انتظار داریم پیگیر آزادی خانم آذرپیک و کمک به خانواده او برای برخورداری از تمام حقوق قانونی و بشری باشند.”

صبا آذرپیک در سال ۱۳۹۲ و در جریان بازداشت حدود ۲۰ روزنامه نگار دیگر نیز مدتی در بازداشت بود. بازداشت خبرنگاران در ایران و صدور حکم زندان برای آنها طی سال های اخیر افزایش یافته و به ویژه از آستانه انتخابات مناقشه برانگیز خرداد ۱۳۸۸ تا کنون، موجی گسترده داشته است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، سازمان عفو بین الملل و دیگر نهادهای مدافع حقوق بشر بارها از بازداشت های غیر قانونی و صدور احکام خودسرانه برای روزنامه نگاران در جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده و سازمان خبرنگاران بدون مرز ایران را همراه تعداد دیگری از کشورها زندان بزرگ روزنامه نگاران نامیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد