فرانسیس اولم، معروفترین قاتل سریالی فرانسه

فرانسیس اولم، معروفترین قاتل سریالی فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فرانسیس اولم، متولد ۲۵ فوریه سال ۱۹۵۹ میلادی در شهر مز (METZ) واقع در شمال فرانسه یکی از بزرگترین قاتلان سریالی تاریخ جنایی فرانسه است. مردی که در نقاط مختلف فرانسه مرتکب قتل شده است.

کودک، نوجوان، جوان، میانسال و یا پیر برای او معنا ندارد. در واقع قربانیان وی واسطه ای هستند برای ارضای غریزه ای که در او وجود دارد یعنی آدم کشی و ارتکاب قتل.

هنوز وکلا، بازپرسان و قضات پرونده های متعدد وی در دادگاههای جنایی نتوانسته اند انگیزه روشن و دقیق قتلهای فرانسیس اولم را آشکار سازند.

قربانیان فرانسیس اولم

اولم در سال ۱۹۸۴ در منطقه «پون اموسون» واقع در جنوب مز با خفه کردن لیونل ژینست نوجوان هفده ساله مرتکب اولین قتل خود می شود.

دو سال بعد آنیک موریس جوان ۲۶ ساله در حومه «مز» توسط اولم و همدستش به قتل می رسد.

در ماه ژوئن سال ۱۹۸۸ در منطقه «شارلوویل مزیه» در نزدیکی مرز بلژیک، دو زن ۶۱ و ۸۶ ساله به قتل می رسند. فرانسیس اولم به ارتکاب این دو فقره قتل اعتراف می کند، اما پس از مدتی اعترافات خود را پس می گیرد. با این وجود دستگاه قضایی وی را به اتهام ارتکاب این جنایات محکوم می کند.

ژوریس ویویل کودک ده ساله ای است که در سال ۱۹۸۹ در جنوب فرانسه قربانی قاتل سریالی می شود. دقیقا یک ماه و یازده روز پس از این قتل، فرانسیس اولم اینبار در شمال غربی فرانسه دست به کار می شود و در سواحل مولن بلان در نزدیکی «برست» زن ۴۹ ساله ای را با ضربات متعدد چاقو از پای درمی آورد.

در تابستان همان سال وی به منطقه «رمس» در شمال شرقی فرانسه عزیمت می کند و سیلوی روسی دختر جوان سی ساله را به قتل می رساند. سه فقره قتل در طول تنها چهار ماه.

پس از این قتل فرانسیس دو سالی به خود استراحت می دهد و در سال ۱۹۹۱ در زادگاه خود قربانی دیگری از خود به جای می گذارد: یک دختر چهارده ساله بنام لورانس گیوم.

منطقه «بولون سور مر» واقع در شمال فرانسه در سال ۱۹۹۲ شاهد جنایت دیگری از فرانسیس اولم است. وی این بار زن ۶۵ ساله ای را انتخاب می کند و او را با ضربات چاقو از پای درمی آورد.

فرانسیس اولم کیست ؟

مردی که قادر نیست خلاصه یک فیلم ساده را تشریح کند اما در عین حال می تواند صحنه یک جنایت را با کوچکترین جزییات آن به طرز باورنکردنی بازسازی کند. این تناقض از اشتها و خونسردی وی در زمان ارتکاب قتلها حکایت دارد و یا اینکه نمایانگر مشکلات پیچیده روانی است که این مرد ۵۵ ساله گرفتار آن است؟

فرانسیس در خانواده ای بسیار تهیدست بزرگ شد که مدام مورد ضرب و شتم و آزار و اذیت پدر خود قرار می گرفت. وی نه تنها قربانی خشونت پدر خود بود بلکه شاهد کتک خوردن مادر و جا افتادن خشونت به عنوان امری عادی در کانون خانواده نیز بود.

علیرغم ابتلا به اختلال شخصیتی شدید، اولم هرگز توسط کارشناسان و روان پزشکان مجنون شناخته نشد و مسئول کامل همه اعمالش اعلام شد و از سن سیزده سالگی بارها در مراکز نگهداری بیماران روانی پذیرش می شد. در همان سن و سال بود که با مشروبات الکلی نیز آشنا شد.

تنها عشق زندگی وی مادرش بود. مرگ مادرش نیکول اولم بر اثر ابتلا به سرطان در سن۴۴ سالگی چنان تاثیری بر روی فرانسیس گذاشت که بعدها این واقعه بعنوان یکی از عوامل محرکه آغاز فعالیتهای مجرمانه وی شناخته شد. فرانسیس اولم کمتر از سه هفته بعد از مرگ مادرش دستش به اولین جنایت آلوده شد.

وی از سن ۲۶ سالگی خانه پدری را ترک کرد و آواره کوچه و خیابان شد. او به چهار گوشه فرانسه سفر کرد و در مناطق مختلفی از این کشور مرتکب قتل شد.

اختلالات ژنتیکی

آگهی

روان پزشکان وجود سندرم کلاین فلتر (Klinefelter Syndrom) را در او تشخیص داده اند. در افراد مبتلا به کلاین فلتر کروموزوم زنانه اضافی وجود دارد. مردان دارای این بیماری یک کروموزوم اضافه وای (Y) و یا تعداد زیادی کروموزم ایکس دارند. بدین ترتیب افراد مبتلا دارای ضریب هوشی ضعیف بوده، از لحاظ جسمی معمولا قد بلند و خمیده هستند. سینه های آنها نیز دارای رشد زیاد از حد بوده و بیضه های کوچکی دارند.

به اعتقاد کارشناسان و روانشناسان این بیماری یکی از علل وجود تنفر شدید و عقده های پیچیده روانی در وی بوده و یکی از عواملی محسوب می شود که فرایند تکوین عملیات مجرمانه در او را تکمیل و تسهیل می کرده است.

فرانسیس اولم نیز بصراحت رفتار مجرمانه خود را حاصل تمایلات شدید و غیر قابل مقاومت آنی اعلام کرده است.

فرانسیس اولم در سال ۱۹۹۲ دستگیر و حبس شد و تاکنون از زندان خارج نشده است. دادگستری فرانسه او را به اتهام ارتکاب نه فقره قتل به دو بار حبس ابد و چندین بار حبسهای طویل المدت محکوم کرده است.

علاوه بر این نه فقره قتل، پلیس و مقامات قضایی اعتقاد دارند وی قتل و جنایات دیگری مرتکب شده که هنوز یا کشف نشده اند و یا انتساب آنها به فرانسیس اولم هنوز میسر نشده است.

آگهی

قتل دوکودک در نزدیکی شهر مز

قتل دو کودک در منطقه «مونتینی له مز» در ناحیه لورن واقع در شمال شرقی فرانسه به فرانسیس اولم نسبت داده شده است. این دو کودک سال ۱۹۸۶ به طرز وحشیانه ای با ضربات سنگ به قتل رسیدند.

در آن زمان، پلیس فردی به نام پاتریک دیل را دستگیر کرد وی به ارتکاب این دو فقره قتل اعتراف کرد اما سپس منکر اعترافات خود شد با این وجود دستگاه قضایی او را که تنها شانزده سال سن داشت به حبس ابد محکوم کرد و در سال ۲۰۰۱ محکومیت وی را به ۲۵ سال زندان تقلیل داد.

در سال ۱۹۹۷ فرانسیس اولم طی اظهاراتی به ژاندارم ژان فرانسوا آبگرال که در دستگیری وی نقش برجسته ای داشت اعلام می کند که در تاریخ وقوع قتل در منطقه مونتینی له مز بوده و کودکان را دیده که در کنار ریل قطار بازی می کردند و حتی به او سنگ پرتاب کرده اند. با این وجود وی منکر ارتکاب این دو قتل می شود.

اظهارات فرانسیس اولم بازبینی پرونده پاتریک دیل را در پی داشت و دادگاه پس از بی گناه شناختن وی او را پس از تحمل پانزده سال حبس آزاد کرده و از او اعاده حیثیت کرد.

آگهی

بدین ترتیب فرانسیس اولم تبدیل به مظنون اصلی قتل دو کودک می شود. از سال ۲۰۰۴ تحقیقات جدیدی برای روشن شدن عامل و یا عاملان قتل این دو کودک آغاز می شود و فرانسیس اولم رسما متهم اصلی پرونده را تشکیل می دهد. در همین راستا دادگاه جنایی منطقه موزل روز سه شنبه جلسه رسیدگی به این پرونده را به تاریخ دیگری موکول کرد.

آینده مشخص می کند آیا یکی از بزرگترین قاتلان سریالی فرانسه باز هم در گذشته مرتکب قتل شده و یا خیر، اما موضوعی که همواره ذهن کارشناسان علوم جنایی، جرم شناسان و روان شناسان را به خود مشغول می کند اینست که آیا افراد همانندی فرانسیس اولم نسبت به مجازات واکنش مثبتی نشان خواهند داد؟ آیا مجازات با کارکرد و هدف تادیب و اجتماعی کردن محکوم و بازپروری مجرم می تواند در مسیر مجرمانه افرادی که جنایت را برای اطفای یک نیاز درونی مرتکب می شوند تغییر ایجاد کند؟

مطلب از سروش علوی، جرم شناس و خبرنگار

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاتل سریالی کانادا برای کشتن هشت مرد به حبس ابد محکوم شد

حمله با چاقو به دو دختربچه در استراسبورگ فرانسه؛ مهاجم بازداشت شد

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان