Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چگونه طرح های آموزشی محلی، جهانی می شوند؟

چگونه طرح های آموزشی محلی، جهانی می شوند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بعضی طرح ها و ایده های آموزشی چنان تاثیری ایجاد می کنند که به سرعت جهانی میشوند. در برنامه جهان دانش به چند طرح از این نمونه پرداخته ایم.

بعضی کودکان در اندونزی فرصت تحصیل را از دست می دهند، اما محمد ایمان عثمان در اندونزی نه تنها توانست تحصیل خود را تکمیل کند، بلکه تجربه خود را در خدمت مردم نیز قرار داد.

تلاش محمد ایمان برای کمک به همکاران جوانش از دیده ها پنهان نماند. این تلاش ها در سال ۲۰۰۸ توجه رئیس جمهوری اندونزی را به خود جلب کرد و توسط او “رهبر جوان” نام گرفت و به خاطر کار و اجرای طرح های خود جوایز متعددی از چند سازمان جهانی دریافت کرد. او یکی از چند دانشجویی بود که اخیرا از سوی “نشست جهانی نوآوری در آموزش” نیز مورد ستایش قرار گرفت.

ایمان، سفر خود را از ده سالگی یعنی زمانی که برای دوستان و خانواده اش کتابخانه ای ساخت، آغاز کرد. این سفر، او را در مسیراجرای برنامه های آموزشی برای دیگر مناطق و سپس در سراسر کشور قرار داد. تاسیس کارگاه های آموزشی یکی از انواع طرح هایی است که سازمان او به نام “رهبران آینده اندونزی” برای کمک به دانشجویان و فعالان مدنی برای راه اندازی برنامه های توسعه بهداشت، آموزش و حفظ محیط زیست، به پیش می برد.

او می گوید: “به عنوان یک فعال مدنی من بسیار خوش اقبال بودم که مورد توجه قرار گرفتم، و نه فقط توسط رسانه ها، بلکه توسط سازمانها و رهبران در سراسر جهان. این جوایز به من فرصتی می دهد تا درباره ایده ها و مهمتر از آن درباره مسائلی که دغدغه من هستند صحبت کنم و آگاهی مردم را در مقیاسی وسیع برانگیزم.”

در شمال ایرلند، در یک حومه نزدیک شهر کورک، آلان، نوجوان یازده ساله که استعدادی شگفت انگیز دارد، در یک انجمن داوطلبانه به نام کودر دویو، سرگرم کار روی برنامه نویسی آزاد کامپیوتر برای این منطقه است.

کودر دویو، اکنون در بیش از ۳۰ کشور انجمن های مستقل خود را دارد و با وزارت خارجه آمریکا برای گسترش آن در سراسر آفریقا قرارداد همکاری امضا کرده است. در این انجمن از ۵ تا ۱۷ سالگی می توان برنامه نویسی برای وبسایت، و انواع اپلیکیشن ها و بازی ها را آموخت. ظرف سه سال، تعداد ۱۰۰ انجمن از این دست در ایرلند تاسیس شد و ۲۰۰ کلاس آموزش داوطلبانه برنامه نویسی از طریق آنلاین به سراسر جهان عرضه کرد.

شکیرا، ستاره پاپ، در زمینه موسیقی مشهور است، اما فعالیت او روی دیگری نیز دارد. او یک حامی وفادار آموزش است. به ویژه برای مردم محروم در آمریکای لاتین و در کشور خود کلمبیا.

این هنرمند نامدار ، در اواخر فوریه امسال، در شهر بندری کارتاخنا در شمال کلمبیا مدرسه جدیدی را افتتاح کرد. این مدرسه در ناحیه “لوماس دل پیه” که یکی از فقیرترین نواحی شهر است قرار دارد.

شکیرا با این نوع ابتکارها بیگانه نیست، زیرا قبلا نیز انجمن “پیس دس کالزوس” یا “پابرهنه ها“، را دایر کرده بود. اما او حق آموزش را نه تنها برای کشورش که برای کودکان سراسر جهان می خواهد.

شکیرا می گوید: “رویای من، ساختن مدارسی است که آموزش با کیفیت به کودکان کلمبیا عرضه کند و آرزویم اینست که دیگر هیچ کودکی در داخل و خارج از کلمبیا از حق آموزش های بنیادی که بدون استثنا حق هر انسانی است، محروم نماند.”

او در سال ۱۹۹۵، وقتی با آلبوم پابرهنه ها “پیس دس کالزوس“، به موفقیت بین المللی دست یافت، تصمیم گرفت شادی آنرا با کودکان محروم کشورش تقسیم کند و به همین خاطر بنیادی تاسیس کرد و نام همین آلبوم را بر روی آن گذاشت.

این بنیاد در سال ۲۰۰۳، اولین مدرسه را در منطقه کیبدو، در ساحل اقیانوس آرام تاسیس کرد و پس از آن ۶ مدرسه دیگر در سراسر کلمبیا ساخت که حق آموزش را برای ۶۰۰۰ کودک تضمین می کند.

بررسی مشروح تر این طرح ها، در برنامه جهان دانش.

Learning World Facebook

Learning World Twitter

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شگفتی دانشمندان از مشاهده یک اورانگوتان وحشی که برای درمان زخمش از گیاه دارویی استفاده کرد

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد