Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

داستان زنان موفقی که برای برابری جنسیتی مبارزه می کنند

داستان زنان موفقی که برای برابری جنسیتی مبارزه می کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نابرابری های جنسیتی در سراسر دنیا وجود دارد. دختران در سنین پایین برای ازدواج فروخته می شوند، از دسترسی به آموزش محرومند و مورد تجاوز لفظی و جنسی قرار می گیرند. در این میان، زنانی هستند که موفق شدند بر این نابرابری ها غلبه کنند. به سه داستان الهام بخش موفقیت زنان نگاهی می اندازیم.

«آنجلیک کیژو»، مبارزِ آموزش دختران آفریقایی

آنجلیک کیژو، برنده جایزه گرمی، زندگی اش را وقف کمک به زنان و دختران آفریقایی کرده است. خانم کیژو بنیادی بنا نهاده که وظیفه اش آموزش دختران جوان است. وی همچنین سفیر حسن نیت یونیسف است.

در کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا، دختران جوان، اغلب به خاطر فقر و ایدز مجبور به ترک تحصیل می شوند. به این ترتیب چرخه معیوبی ایجاد شده که گریبان نسل های مختلف را گرفته است.

از نظر خانم کیژو زنان و دختران کشورش قربانیانی نیستند که مجبور باشند به این شرایط تن دهند. انجمن خانم کیژو، موسوم به باتونگا به آموزش دختران در بنین، کامِرون و مالی کمک می کند.

http://batongafoundation.org/

**درسهای زندگیِ«ادنا ادان اسماعیل»**داستان «ادنا ادان اسماعیل» از سومالی لند، یک داستان واقعی است، داستان واقعی ای که در خیال هم نمی گنجد. داستان زندگی او، داستان شهامت زنی است که در کشوری که رانندگی زنان ممنوع است، برای اولین رانندگی کرد، برای ادامه تحصیل به بریتانیا رفت، برای راهیابی به سازمان جهانی بهداشت تلاشهای بسیار کرد و توانست به مقام وزارت برسد.

ادنا ادان یکی از ۱۰۰ زن تأثیرگذار آفریقا شناخته شده است. بیمارستان زنان و زایمانی که او در سال ۲۰۰۲ میلادی احداث کرده است، بخشی از رؤیایش برای کمک به زنان است.

در سومالی لند که سرزمینی در شمال سومالی است، از هر ۸ کودک، یک کودک بهنگام تولد جان خود را از دست می دهند. از زمان گشایش بیمارستان تاکنون، ادنا بیش از سیصد ماما را آموزش داده است و بیش از چهارده هزار کودک در این بیمارستان به دنیا آمده اند.

برغم همه این دستاوردها، ادنا ادان می گوید همان عزم جزم و انرژی شروع کار را دارد و می خواهد همچنان همانند یک دختر جوان در مواجهه با مشکلات و خطرها چیزهایی یاد بگیرد.

http://ednahospitalfoundation.org/

آموزشهای «کریستیانا زناتو»، غواص حرفه ای و نجواگر کوسه ها

کریستیانا زناتو یکی از بهترین غواص های حرفه ای دنیاست که با کوسه ها سر و کار دارد. او در باهاما زندگی می کند، معلم است و کلاس های فنون غواصی نیز برگزار می کند.

خانم زناتو خود را ماهی بیرون از آب توصیف می کند، اما بیشتر مردم او را به نام نجواگر کوسه ها می شناسند. عشق او به اقیانوس در سال های جوانیش پدیدار شد. در پی این عشق و در جست وجوی کار در ۲۲سالگی از ایتالیا روانه باهاما شد و غواصی یاد گرفت. او اینک برای انجمن کاوشگران زیر آب یونسکو کار می کند و یکی از بهترین غواصان حرفه ای دنیاست.

خانم زناتو کلاس هایی تخصصی نیز در زمینه غذا دادن به کوسه ها، غواصی حرفه ای، غواصی غارهای زیر آب برای نوجوانان باهامایی برگزار می کند. هر ساله حدود هشت دانشجو این دوره تحصیلی را بعنوان بخشی از برنامه علمی در دبیرستان شروع می کنند که پروژه سال آخر آنها نیز محسوب می شود.

http://cristinazenato.com/CZ_site/Home.html

Learning World Facebook

Learning World Twitter

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد

اعتراض کنشگران حقوق بشر به تصمیم سازمان ملل در مورد برگزاری نشست با طالبان در غیاب زنان افغان

اتهام تجاوز سربازان بریتانیایی به زنان کنیایی؛ «کودکان دورگه انگشت‌نما شده‌اند»