«رخدادهای اخیر در ونزوئلا دلیلی بر فقدان دموکراسی است»

«رخدادهای اخیر در ونزوئلا دلیلی بر فقدان دموکراسی است»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اعتراضات اخیر مخالفان دولت ونزوئلا شرایط سیاسی و اقتصادی در این کشور را دوباره زیر سوال برده است، اعتراضاتی که به کشته شدن چندین نفر انجامیده است.
برای درک بهتر وقایع اخیر در ونزوئلا با آزدوربال آگیار، حقوقدان، سیاستمدار و نویسنده گفت و گو می کنیم.

یورونیوز: شما در نامه ای به سازمان کشورهای آمریکایی خشونت های رخ داده طی راهپیمایی دوازدهم فوریه گذشته را که منجر به مرگ ۳ تن و مصدومیت دستکم ۶ نفر شد، محکوم کردید. لطفا نخست از وضعیت کنونی در ونزوئلا به ویژه در پایتخت، کاراکاز بگوید.

آزدوربال آگیار: وضعیت آصف باری است؛ ۱۰ نفر کشته، ده ها تن زخمی شدند و حدود ۱۰۰ تن دیگر نیز مورد ضرب و شتم و حتی شکنجه قرار گرفتند. دولت از قبول بار مسئولیت خود شانه خالی می کند و در ازاء آن مردم را به شرکت در کارناول دعوت می کند.

یورونیوز: چه چیزی به این بحران دامن زد؟

آزدوربال آگیار: در بستر کنونی که جلوی هر گونه تجربه دموکراتیک گرفته می شود، طبیعتی است که وضعیت بدتر هم شود. فراموش نکنید که سال ۱۹۹۹ زمانی که چاوز به قدرت رسید بارها گفت که این یک انقلاب صلح آمیز اما مسلحانه است. اکنون مادور نیز همین جمله را تکرار می کند.

یورونیوز: به سالمرگ چاوز نزدیک می شویم. کارنامه جانشین او، نیکولاس مادورو، را چگونه ارزیابی می کنید؟

آزدوربال آگیار: نخست اینکه مادور نمی بایست امروز در مقام ریاست جمهوری باشد. و این را بر اساس قانون اساسی و به عنوان یک حقوقدان می گویم. اما دیوان عالی کشور که کاملا توسط اعضا و اشخاص نزدیک به حزب حاکم اداره می شود، از انقلاب حمایت کرد و تعبیری از قانون اساسی ارایه کرد که مطابق آن، همانطور که در وصیتنامه چاوز آمده بود، نیکولاس مادورو جانشین او شود.
نکته دیگر اینکه از زمان این انقلاب تاکنون یعنی در ظرف ۱۵ سال، دولت یک هزار میلیارد دلار سرمایه از دست داده است. تمام بنگاه های تولیدی در بخش خصوصی مصادره شدند و در تملک دولت است. ونزوئلا به واردات محتاج است و فاجعه اینکه هرچند طی این سال ها قیمت نفت افزایشی چشمگیر داشته است، سرمایه کافی برای تامین نیازهای اولیه ملی وجود ندارد.
بعلاوه خشونت در کشور گسترش یافته است؛ سال ۱۹۹۸ من وزیر کشور بودم و ۴۵۰۰ فقره قتل گزارش شده بود، این رقم در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۳ هزار فقره است.

یورونیوز: دو هفته پیش شما از سازمان کشورهای آمریکایی خواستید در یک نشست اضطراری وضعیت کشور را بررسی کند. با توجه به اختلافات منطقه ای چه انتظاری از این نشست دارید؟

آزدوربال آگیار: درست است که طی سال های اخیر دموکراسی در بسیاری از کشورهای منطقه تضعیف شده است، اما تردیدی نیست که رخدادهای اخیر ونزوئلا نشان داد که دیگر دموکراسی در این کشور وجود ندارد. در نتیجه علیرغم این مشکلات من همچنان خوش بینم وقتی می بینم که مردم برای حفظ کشورشان تلاش می کنند و مطمئنم دولت ونزوئلا نمی تواند این واقعیت را مخفی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به ناآرامی های ونزوئلا و مشکلات اقتصادی این کشور

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید