مصر در آستانه بحرانی بی سابقه قرار گرفته است

مصر در آستانه بحرانی بی سابقه قرار گرفته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خشونت در مصر بار دیگر جای گفتگو و تظاهرات مسالمت آمیز را گرفته است. دوهفته مانده به انتخابات پارلمانی این کشور، بمبی دیگر در مصر منفجر می شود.
انفجار در کنار یک مقر پلیس. هدف بمب گذاران نظامیان حامی رژیم هستند.

همزمان دانشگاه الازهر، در آتش می سوزد. دانشجویان در مقابل دولت موقت تا بن دندان مسلح سر بر می آورند و شش تن از آنها نیز کشته می شوند. دانشجویان الازهر، یکی از کانونهای اصلی پرورش عالمان مذهب سنی در جهان اسلام.

بمبگذاری انتحاری در منصوره که جان 16 تن از نظامیان را گرفت، بحران مصر را وارد مرحله جدیدی کرده است. بحرانی که با برکناری و بازداشت محمد مرسی، رییس جمهوری سابق مصر وعضوی از اخوان المسملین آغاز شد و خیابانهای قاهره را چند ماهی است تبدیل به روزهای قبل از انقلاب سال 2011 کرده است.

بمبگذاری انتحاری منسوب به یکی از گروههای زیر مجموعه القاعده، بیت المقدس، در مصر است و اخوان المسلمین هرگونه ارتباط با این گروه را انکار کرده است. اما کارشناسان سیاسی و دولت مصر این گروه تروریستی را شاخه نظامی اخوان المسملین می داند.

اخوان المسلمینی که برای اولین بار از سوی دولت موقت مصر، بصورت رسمی لقب گروه تروریستی به خود گرفته است. این بدان معنی است که هزاران تن از اعضای اخوان المسلمین خطر بازداشت و زندانی شدن بیش از پنج سال را دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

پیمان ۴۰ ساله کمپ دیوید؛ اگر مصر تهدید به لغو توافقنامه صلح با اسرائیل را عملی کند چه می‌شود؟

توزیع آرد در بین رای‌دهندگان؛ چالش‌های سیسی برای سومین پیروزی در انتخابات مصر کدامند؟