نخست وزیر لیبی: نادانی، دلیل اصلی خشونت ورزی در کشور است

نخست وزیر لیبی: نادانی، دلیل اصلی خشونت ورزی در کشور است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بیش از دوسال از سقوط حکومت معمر قذافی می گذرد و مردم لیبی همچنان رویای داشتن یک دولت قانون مدار را در سر می پرورانند.

هرج و مرج و آشوب همچنان در کشور وجود دارد و بخشهایی از لیبی هنوز تحت کنترل شبه نظامیان افراطی و قبایل است تا حدی که لیبی یک منبع نگرانی در سراسر منطقه شده است.

دالین حسن، خبرنگار بخش عربی یورونیوز در مورد موضوعاتی همچون خلع سلاح، امنیت، اقتصاد و رویکرد دولت جدید لیبی با علی زیدان، رئیس دولت موقت این کشور به گفتگو نشسته است:

یورونیوز: مردم دنیا می خواهند در مورد آنچه در لیبی در حال وقوع است از زبان شما بشنوند؟

علی زیدان، نخست وزیر لیبی: «آنچه در لیبی در حال وقوع است، پیامدهای طبیعی رویداد بسیار مهمی است (سقوط رژیم قذافی) که لیبی را از جنبه های مختلفی تکان داده است. همچنین خلا امنیتی موجب پیامدهای منفی ای شده است. در مرحله گذار، اینها امری طبیعی است هرچند مردم لیبی از این موضوع لطمه خوردند. واقعا آرزو می کردم که جلوی این بحرانها را بگیرم تا به این مرحله نرسد، اما بدلیل وضعیت موجود امکانش نبود. هنوز می بینم که امید زیادی برای تغییر وضعیت وجود دارد و فکر می کنم در حال حاضر مقداری کنترل بر اوضاع هست.»

یورونیوز: بعنوان یک دولت موقت، وظیفه انتقال از نظام پیشین به یک دولت نهادینه شده و باثبات به شما محول شده، فکر می کنید در ماموریتتان موفق بوده اید؟

علی زیدان، نخست وزیر لیبی: «به نظرم حداقل در طول سه ماه گذشته، ما پیشرفت قابل توجهی داشته ایم. مهم ترین بخش هم در واقع آغاز به کار و استقرار نیروهای ارتش و پلیس بود. اخیرا برخی از واحدهای پلیس آموزش دیده و فارغ التحصیل شده اند و وظیفه حفظ امنیت در خیابانها به آنها محول شده است. نیروهای شبه نظامی درحال خروج از طرابلس هستند.»

«دوم اینکه، ما داریم بر روی جذب افرادی که دوست دارند به ارتش یا پلیس بپیوندند، کار می کنیم. در این مورد، روند آموزشهای فشرده را به کار گرفتیم و این به بهبود وضعیت امنیتی کمک خواهد کرد و بخصوص با حمایت مردم از ما، دولت قادر خواهد شد که عملکرد سازنده ای داشته باشد.»

«اگر هیچ همکاری ای بین دولت و کنگره ملی وجود نداشته باشد، نمی توانیم در کارمان پیش برویم. من تاکید کنم که بین ما یک درک درستی حاکم است، بنابراین ما می توانیم به سمت مرحله بعد پیش برویم و ثبات را در کشورمان برقرار کنیم. دولت ما طبق قوانین کنگره ملی فعالیت می کند. طی یکسال گذشته دوران سختی را تجربه کرده ایم که هنوز هم ادامه دارد. میان احزاب در لیبی سازگاری وجود دارد و ما بدنبال نزدیک شدن نظرات و اندیشه های مختلفیم. در این زمینه گامهای بلندی برداشته ایم و برای نوشتن قانون اساسی کمیته ای را برگزیدیم.»

انتخابات و تدوین قانون اساسی جدید

یورونیوز: انتخابات ریاست جمهوری آینده در لیبی قرار است چه زمانی برگزار شود؟

علی زیدان، نخست وزیر لیبی: «هنوز نمی دانیم که قانون اساسی چگونه نوشته خواهد شد و اینکه آیا لیبی تحت یک سیستم ریاست جمهوری اداره خواهد شد یا سیستمی دیگر. پس از نوشتن قانون اساسی در موردش تصمیم گرفته می شود. به نظرم، قانون اساسی، شش ماه پس از تصویب،عملی خواهد شد. »

موضوع فدرالی شدن لیبی

یورونیوز: منطقه شرق لیبی خواستار ایجاد یک دولت فدرال است. موضع شما در این مورد چیست؟ آیا در دراز مدت، وجود یک دولت فدرال در لیبی را تجسم می کنید؟

علی زیدان، نخست وزیر لیبی: «یک گروه محدودی از مردم منطقه شرقی این خواسته را دارند و این پیشنهاد بصراحت در دیگر بخشهای این منطقه رد شده است.»

«ما می خواهیم بر وحدت لیبی تاکید کنیم و موضوع فدرالیسم، محلی از اعراب ندارد. ما مخالف تمرکزگرایی هستیم. این درست است که برخی از مردم به تمرکزگرایی در پایتخت نگاه بدی دارند. منظورم این است که مردم فکر می کنند خدمات خوب و توسعه، تنها در طرابلس و حومه آن وجود دارد اما این درست نیست. چون خدمات در کل لیبی وجود نداشت. ما به دنبال ایجاد دولتهای محلی در هر منطقه از کشوریم.»

زیان ناشی از بسته شدن چاههای نفت

یورونیوز: بیایید در مورد اقتصاد صحبت کنیم. لیبی بعنوان یک کشور نفتخیزو ثروتمند شناخته شده است. اما بتازگی می شنویم که بدلیل بسته شدن چاههای نفت، دولت متحمل زیانهای قابل توجهی شده که حدود هفت میلیارد دلار تخمین زده می شود. قصد دارید در این مورد چه کاری انجام دهید و آیا اقتصاد لیبی در خطر است؟

آگهی

علی زیدان، نخست وزیر لیبی: «اقتصاد لیبی در خطر نیست. به طور کلی بودجه سالانه دولت با توجه به منابع سال قبل تنظیم شده است. درست است که میزان تولید نفت به میزان قابل توجهی کاهش یافته اما هنوز ما ذخایر نفتی زیرزمینی داریم. بنابراین میزان خسارات ناشی از کاهش تولید و اختلال در دستگاه دولتی نفت بی شک بسیار عظیم است.»

«آنچه که مهم است و مایلم برآن تاکید داشته باشم، این است که مذاکراتی در مورد بازکردن خطوط لوله در بنادر به منظور صادرات نفت در جریان است و در روزهای آینده این امر صورت می گیرد. اگر موفق شویم، بسیار ایده آل است. اما اگر نتوانیم، دولت مجبور خواهد شد به منظور بازکردن میادین نفتی وارد عمل شود. امیدواریم این امر بطور مسالمت آمیزی اتفاق افتد و امیدواریم که مجبور نشویم اقدامات شدیدتری انجام دهیم.»

خلع سلاح در سطح منطقه

یورونیوز: مقامات تونس از اینکه سلاح های لیبیایی ها بدست افراطی ها در تونس افتاده شکایت دارند. چگونه می توان کنترل بیشتری بر مرزهای مشترک با تونس اعمال کرد و آیا در شرایط فعلی این کار شدنی است؟

علی زیدان، نخست وزیر لیبی: «این موضوع باید با همبستگی موثر هر دو کشور حل شود. من به منصف مرزوقی، رییس جمهوری تونس هم گفته ام که باید در زمینه امنیت و تحرکات مرزی همکاری کاملی داشته باشیم تا از امنیت نقاط مرزی مطمئن شویم. برای اطمینان از صلح منطقه ای، درصددیم تا متخلفان مرزی را در سطح بین المللی تحت تعقیب قرار دهیم. این مسئله یکی از نگرانی های ما و همسایگانمان در منطقه است. امیدواریم که با کمک برادرانمان در تونس بتوانیم بشکلی حرفه ای و موثر این موضوع را حل کنیم.»

آگهی

همکاری با اتحادیه اروپا

یورونیوز: در مورد رابطه با اتحادیه اروپا اوضاع چطور است؟ سطح فعلی همکاری ها بین لیبی و اتحادیه اروپا به چه میزانی است؟

علی زیدان، نخست وزیر لیبی: «آغاز همکاری ما با اتحادیه اروپا به ابتدای انقلاب وهمکاری های دیپلماتیک با مقر اتحادیه اروپا در استراسبورگ برمی گردد. اروپا در مقاطع مختلف انقلاب به ما کمک های زیادی کرد. ارتباط قوی ای با آنها داریم و سعی داریم بویژه در مسائل کنترل امنیتی، مهاجرت غیرقانونی، تعدیل هزینه های مربوط به تدابیر امنیتی و همچنین امنیت مرزهای جنوبی، این روابط را گسترش دهیم و قطعا آنها در حوزه آموزش و بازسازی نیروهای ارتش و پلیس به ما کمک می کنند.»

«جهل، عامل خشونت ورزی»

یورونیوز: نگرانی شما در مقطع فعلی چیست؟

آگهی

علی زیدان، نخست وزیر لیبی: «مسئله ای که موجب نگرانی من شده این است که مردم نسبت به خیلی چیزها ناآگاهند و بخاطر این جهل، خیلی ساده دست به رفتارهای خشونت آمیز می زنند.»

«نکته دیگری که مرا نگران می کند این است که من هیچوقت ابزار لازم را برای اطلاع رسانی به مردم و توضیح دادن به آنها، در اختیار نداشته ام. این موضوع شخصا مرا آزار می دهد برای اینکه دلیل خشم و رفتارشان را می فهمم ولی در عین حال مردم همیشه در جریان همه واقعیات نیستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران لیبی با تشکیل یک دولت یکپارچه جدید موافقت کردند

بیش از ۶۰ نفر در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی جان باختند

چرا توفند مدیترانه‌ای «دانیل» و سیل در لیبی تا این حد مرگبار بود؟