آیا وعده دستیابیِ همگان به آموزش ابتدایی تا دو سال آینده عملی خواهد شد؟

آیا وعده دستیابیِ همگان به آموزش ابتدایی تا دو سال آینده عملی خواهد شد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یکی از اهداف برنامه توسعه هزاره سازمان ملل متحد این است که تا سال ۲۰۱۵ تمام کودکانی که به سن تحصیل رسیده اند، در دبستان باشند. تنها دو سال تا پایان مهلت رسیدن به این اهداف باقی مانده است و هنوز ۶۱ میلیون کودک در سراسر جهان به مدرسه نمی روند، به چه دلیل به این هدف نزدیک نشده ایم؟

کمک به آموزش کودکان خیابانی در مغولستان

در مغولستان کودکان برای گذراندن زمستانهای سخت و سرد به فاضلاب های زیر زمینی پناه می برند. این کودکان در معرض تهدیدهایی چون بیماری، آزار جنسی و قاچاق انسان هستند و از محروم ترین کودکان جهان به شمار می آیند.

در دهه ۹۰ میلادی، ۱۶ هزار و ۶۰۰ کودک، بدنبال بیکار شدن والدینشان مجبور شدند از مدرسه بیرون بیایند. این در حالی است که جمعیت کل مغولستان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارنفر است.

دولت از سال ۲۰۰۰ میلادی رفتن به دبستان و دبیرستان را اجباری و کودکان را از خیابان جمع کرد.

برخی سازمان های غیر دولتی در مغولستان تلاش می کنند که به کودکان خیابانی کمک برسانند. سازمان غیر دولتی موسوم به «ویژن» به تحصیل ۵۳۰ کودک کمک می کند. در این طرح کودکان به تحصیلات ابتدایی، مراکز آموزش حرفه ای، کالج و دانشگاه دسترسی پیدا می کنند.

یکی از موفق ترین برنامه ها، ویژه دانش آموزان دبیرستان است که به نوجوانها امکان می دهد یک سال در زلاندنو باشند و زبان انگلیسی یاد بگیرند.

امروز از هر ده کودک، ۹ نفر تحصیلات ابتدایی خواهند داشت. طبق آمار بانک جهانی هنوز هزاران کودک هستند که به مدرسه نمی روند. فشار بر دولت و فعالیت سازمان های غیردولتی در کاهش درد و رنج کودکان خیابانی مؤثر خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر برای آموز کودکان در مغولستان به لینکهای زیر مراجعه کنید:

«سازمان غیر دولتی ویژن»: http://mongolia.worldvision.org.nz/streetchildren.html#Menu

«سازمان اومانیوم»: http://www.humanium.org/en/mongolia/

«بلاگ کودکان خیابانی در مغولستان» : http://streetkidnews.blogsome.com/category/1/asia-streetkid-news/mongolia-streetkid-news/

مصاحبه با گوردون براون، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور آموزش جهانی

آموزش جهانی و معضلات آن، یکی از دغدغه های گوردون براون، نماینده ویژه سازمان ملل در امور آموزش و نخست وزیر سابق بریتانیا است. با او گفتگو کرده و دیدگاههایش را در مورد آموزش کودکان در جهان جویا شده ایم.

یورونیوز: مهلت جامعه جهانی برای دسترسی همگانی کودکان به آموزش ابتدایی، سال ۲۰۱۵ میلادی به پایان می رسد. درحالیکه طبق آمار سازمان ملل، هنوز ۶۱ میلیون کودک در سراسر جهان از تحصیلات دبستانی محروم هستند. چه می توان کرد؟

گوردون براون: «واقعا شرم آور است که ۶۱ میلیون کودک هنوز از تحصیلات محروم هستند. البته پیشرفتهایی صورت گرفته است. چون الان بیش از ۴۰ میلیون کودک به مدرسه می رود اما هنوز راه درازی در پیش داریم. از طرف دیگر کشورهایی هستند که شمار کودکان در آنجا خیلی زیاد است، مانند نیجریه، پاکستان، اتیوپی و افغانستان. اقدامات لازم برای میسر شدن آموزش همگانی در این کشورها باید با شتاب بیشتری صورت گیرد. کاری که خواهیم کرد این است که مانع کار کودکان، ازدواج و قاچاق آنها شویم. اقدام دیگری که باید انجام شود، استخدام معلم و ساختن مدرسه است. این هدفِ اصلی من در دو سال آینده خواهد بود.»

یوورنیوز: این هدف هایی که گفتید بیشتر روی آموزش ابتدایی همگان متمرکز است. درباره آموزش دوره دبیرستان قرار است چه کارهایی انجام شود؟ قدمی بعدی چیست؟

گوردون براون: «گام اول این است که هر کودک را به مدرسه بفرستیم، یعنی به دبستان. قدم بعدی این است که هر کودک بتواند تحصیلاتش را به اتمام برساند. ۵۰۰ میلیون دختر هستند که با وجود اینکه به مدرسه رفته اند اما درسشان را تمام نکرده اند. باید در این باره کاری کرد. می توان ۳۰ روز بدون غذا زنده ماند و ۸ روز بدون آب و۸ دقیقه بدون هوا. اما بدون امید یک ثانیه هم نمی شود دوام آورد. با امید است که کار دنیا می گذرد. امید است که مردم را به تلاش وا می دارد و هدف از تحصیلات هم همین است که مردم بتوانند توانایی هاشان را تحقق ببخشند.»

آگهی

یورونیوز: می توانید در باره صندوق بین المللی توضیحات بیشتری بدهید؟

گوردون براون:«به نظرم سازمان های بین المللی زیادی هستند که منابعی برای انجام کارهای مختلف در اختیار دارند اما فکر می کنم می توان به بخش خصوصی و سازمان های خیریه و سازمان هایی که کار داوطلبانه انجام می دهند، بگوییم که نگاه کنید در بعضی جاهای دنیا هزینه سالانه آموزش کودکان ۱۰۰ دلار است، یعنی هفته ای ۲ دلار برای آموزش یک کودک. شما که شرکت تجاری هستید بروید و ببینید چه کاری از دستتان می آید.»

یورونیوز: از این که نظرات خود را برای برنامه ی جهان دانش بیان کردید، متشکریم.

درمورد اهداف برنامه توسعه هزاره سازمان ملل، در لینک زیر بیشتر بدانید: http://www.unesco.org/new/en/education/themes/leading-the-international-agenda/education-for-all/education-and-the-mdgs/

حصارها و تبعیضهای اجتماعی درمدارس شیلی

آگهی

یونسکو برای برابری وفراگیری آموزش در شیلی همچنان تلاش می کند. با اینحال براساس آمار سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تنها ۲۱ درصد دانش آموزان در این کشور، به مدرسه می روند. این میزان با ۵۰ درصد میزان متوسط بسیار فاصله دارد.

طی ده سال گذشته، آموزش و پرورش در شیلی پیشرفت چشمگیری کرده و بیشتر کودکان وارد مدارس ابتدایی شده اند. براساس آمار سازمان ملل، این کشور به یک سوم اهداف برنامه توسعه هزاره دست یافته است. با این حال تبعیض میان مدارسِ فقرا و ثروتمندان یکی از مشکلات آموزشی در شیلی است .

برخی ازمردم سیستم آموزشی را مشابه با سیستم آپارتاید می دانند و می گویند این نظام حصارهای جداگانه ای برای ثروتمندان و فقرا به وجود آورده است. حصارهایی که تنها محدود به روابط اجتماعی نیست، بلکه فرهنگ و آموزش را نیز در بر می گیرد.

پروژه موسوم به «آموزش ۲۰۲۰» برای برابری در مدارس ومؤسسات آموزشی مبارزه می کند.

با وجود اختلافات و حصارهای اجتماعی در شیلی، این کشور برای رسیدن به اهداف برنامه توسعه هزاره راه، درازی در پیش دارد.

آگهی

سازمان نظارت اجتماعی: http://www.socialwatch.org/node/15687

طرح «آموزش ۲۰۲۰» :http://www.educacion2020.cl/noticia/la-segregacion-escolar-que-es-y-como-se-agudiza http://www.educacion2020.cl/noticia/la-segregacion-escolar-que-es-y-como-se-agudiza یونسکو: http://www.unesco.org/new/fileadmin/MULTIMEDIA/FIELD/Santiago/pdf/esphopenhaynmexico-30-01-13.pdf

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟

طرح دولت کانادا برای محدود کردن صدور ویزای دانشجویی و اجازه کار؛ چه کسانی تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟

وداع غمبار دختران صنف ششم افغان با مکتب در دو سالگی ممنوعیت طالبان